PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu Tavuklar Yeşil Yumurtluyor

Zooteknist
28.02.2011, 14:40
Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaşayan Tuğsavul Balabanlı isimli vatandaşın Amerika ve Brezilya’dan getirdiği Araucanos ırkı tavuklar, yeşil yumurtluyor. Yumurtanın sarı olan kısmının yeşil renkte olduğunu gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Tuğsavul Balabanlı, Yeşil yumurtlayan tavukların Amerika ve Brezilya’da üretildiğini söyledi. Balabanlı, “Bunlar, Araucanos cinsi yeşil yumurtlayan tavuklardır. Bu tavuğun özelliği kuyruğu olmamasıdır. Ve devamlı yeşil olarak yumurtlar. Bir tane yeşil yumurta, 10 tane bıldırcın yumurtasına eşittir. Ve bu yumurtada kolesterol olmadığı söyleniyor. Bildiğimiz normal tavuklar gibi yumurtlarlar. Bir yılda 100, 120 tane yumurtlama yaparlar. Diğer tavuklar ile yeşil yumurtlayan tavukların kuluçka süreleri de aynıdır. Yumurtanın ebadında hiçbir değişiklik yok.” dedi.

Yeşil yumurtayı görebilmek için insanların kuyruğa girdiğini anlatan Tuğsavul Balabanlı, “Ben bu işi hobi olarak yapıyorum. Şu anda 15 tane yeşil yumurtlayan tavuğum var. Bu yumurtaları da, hobi olarak yapmak isteyenlere veriyorum.” diye konuştu.

Yeşil yumurtayı tattığını dile getiren Tuğsavul Balabanlı, “Normal yumurtaların sarı olan kısmının bu yumurtada yeşil olduğunu ifade etti.

Kaynak: Vatan Gazetesi