PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarımda Eğitim Atağı

genc__osman
25.02.2011, 21:58
Mersin Tarım İl Müdürlüğü ile Mersin Ziraat Odası'nca ortaklaşa yürütülen ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından da desteklenen; 'İyi Tarım Güvenli Gıda: Sağlıklı Nesiller Projesi' kapsamında başlatılan eğitim çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=tar__mda_e__itim_636202803.png&size=article_medium

Proje kapsamında gerçekleştirilen eğitimler çerçevesinde Mersin'in Mut ilçesine bağlı Kemenli Köyü'nde üreticilerin de geniş katılımıyla bir eğitim etkinliği gerçekleştirildiği kaydedildi. Çiftçilere iyi tarımın ne olduğunun yanı sıra sertifikalı üretimin çiftçiye, tüketiciye, çevreye ve tarıma olan yararlı etkileri ve sertifikalı üretimin nasıl yapılacağı konularında ayrıntılı bilgiler verildi.

Toplantıda yapılan konuşmalarda; tarım-gıda sektörünün hızla gelişen bir sektör olduğuna dikkat çekilerek, bu noktada da tüketiciye temiz ve insan sağlığına zararlı madde içermeyen, kaliteli ürün sunulmasının ana hedef olması gerektiğinin altı çizildi. Tüketicilerin herhangi bir yerden aldığı ürünün nerede, kim tarafından ve hangi koşullarda üretildiği başta olmak üzere içinde insan sağlığına zarar veren herhangi bir maddenin olup olmadığına karar verebilmesi noktasında sertifikalı ürünleri tercih edildiği vurgulandı.

Öte yandan, 'İyi Tarım Güvenli Gıda: Sağlıklı Nesiller Projesi'nin 31 Mayıs 2011 tarihine kadar sürdürüleceği ve bu kapsamda da Mersin'e bağlı toplam 13 ilçe merkezinin yanı sıra daha önce belirlenen 30 köy ve beldede eğitim etkinlikleri gerçekleştirileceği bilgisi verildi. Projeyle birlikte ayrıca Mersin merkezde tarımın tüm paydaşlarını da kapsayacak şekilde geniş katılımlı bir panel düzenlenmesinin de öngörüldüğünü ifade edilirken, proje eğitimlerine katılan tüm üreticilere de 'Katılım Belgesi' verileceği dile getirildi.

Kaynak: Haber FX