PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çilek Diyarı Domates İhracatında da İddialı

genc__osman
22.02.2011, 21:42
Çileği ile ünlü Mersin'in Silifke ilçesinden bu yıl 58 bin ton domates ihraç edilerek 30 milyon lira değerinde döviz girdisi sağlanmasının hedeflendiği bildirildi.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=__ilek_820645847.png&size=article_medium

İlçe Tarım Müdürü Yusuf Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede 14 bin 500 dönüm arazide domates üretimi yapıldığı ve bu yıl yaklaşık 175 bin ton ürün hasadının gerçekleştirilmesinin beklendiğini söyledi.

Domates üretiminin 4 bin dönümlük kısmının serada, kalanın ise açık alanda yapıldığını ifade eden Gün, 175 bin üretimden 58 bin tonunun başta Rusya olmak üzere Romanya, Macaristan, İran, Irak, Bulgaristan'a ihraç edileceğini vurguladı.

Silifke'nin çileğiyle ünlü olmasına rağmen, domates üretiminde de iddialı konuma yükseldiğini anlatan Gün, ''Üretimin yaklaşık üçte birini ihraç ederek, 30 milyon lira değerinde ülke ekonomisine döviz girdisi sağlayacağız'' dedi.

Sera domatesinin arılarla döllenmesinin sağlandığını belirten Gün, şöyle devam etti:

''Arıların döllediği domates dolgun, şekli düzgün, rengi koyu ve ağır oluyor. Verimin artması yanında üreticiler hem hormonsuz hem de ağır domates ürettiği için daha fazla kazanıyor. Dolayısıyla hem üretici memnun kalıyor, hem de kaliteli ürün satın alan tüketicinin içi rahat ediyor.''

Yaklaşık 5 bin ailenin domates üretimiyle uğraştığını dile getiren Gün, binlerce kişinin de ekiminden hasat edilmesine kadar geçen süreçte çalışarak aile bütçelerine katkı sağladığını kaydetti.

Eğitim kaliteyi artırdı

İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü ile ihracatçı firmaların yörede eğitim çalışmaları yaptığını bildiren Gün, böylelikle dış piyasanın talebine uygun üretim yaptığını belirtti.

Domates üretiminin ve kalitesinin her geçen gün artığına işaret eden Gün, ''Kalitenin artmasında, yapılan toplantıların büyük faydası oldu. Artık çiftçiler, bilinçli üretim yapıyorlar. Yani babadan kalma yöntemleri terk edip, bilimsel verileri dikkate alıyorlar. Bu da hepimizi çok mutlu ediyor'' şeklinde konuştu.

Gün, domatesin bahçedeyken 1 liradan alıcı bulduğunu sözlerine ekledi.

Çilek diyarı Silifke

İlçede 20 bin dönüm alanda çilek ekimi yapılırken, bu yıl 80 bin ton rekolte bekleniliyor. İlçede, bu yıl 300 milyon lira değerinde çilek ihraç edilmesi bekleniliyor.

İlk olarak 2005 yılında Rusya ve Romanya'ya 4 bin ton çilek gönderen Silifkeli üreticiler, verim ve kalitede sağlanan artış ve pazarlamadaki gelişmeler sonucunda geçen yıl bu rakamı 19 bin 250 tona çıkardı. Başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Romanya, Litvanya, Polonya, Macaristan, Çin, İran ve Suudi Arabistan'a ilçeden çilek ihracatı yapılıyor.

İhracatın bu yıl 20 bin tonun üzerine çıkmasının beklenilirken, kilogram fiyatının 1,5 lira olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: AA