PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pamuk Kirlenmesi Masaya Yatırıldı

Livadi
13.10.2009, 17:48
Türkiye pamuğunun yüzde 50'sinin yetiştiği GAP bölgesinde, pamuğun kirletilmeden toplanması ve işlemesi için bir toplantı yapılarak masaya yatırıldı.

http://img142.imageshack.us/img142/9968/1574f88710qp6.jpg

GAP Toprak Su Kaynakları ve Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ile Çitçi Yayın Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Gaziantep, Kilis Mardin Adıyaman ve Şanlıurfa'dan uzmanlar bir araya gelerek alınması gereken önlemleri tartıştılar.

GAP bölgesinde üretilen pamuğun toplanma ve balyalanması sırasında kirlenmemesi, dikkatli toplanması için çiftçilere yönelik eğitim çalışmaları yapacak olan uzmanlar, fabrikalarda pamuğun işlenmesi sırasında dikkat edilmesi hususunda çalışmalar yapacak.

Kirlenen pamuğun hem ürün kaybına neden olduğu hem de pazar bulmada sorun yaşandığını belirten uzmanlar, bunun fiyatta yüzde 10'luk oynama yaptığını vurguladılar.

GAP Toprak Su Kaynakları ve Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Dr. A. Kadir Sürücü, "Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, her bölge için bilgi alışverişi toplantıları olmak üzere araştırma enstitüleri ile o bölgedeki Tarım İl Müdürlükleri arasındaki bağı güçlendirerek, araştırmanın sonuçlarını çiftçiye aktarmak maksadıyla bu tür toplantılar düzenleniyor. Tarım il Müdürlükleri Çiftçe Eğitim Şube Müdürlükleri tarafından bize iletilen araştırma enstitülere iletilen sorunlar burada dile getiriliyor ve bunlara

nasıl bir çözüm önerisi olur, onu istiyorlar. Bizde bunlarla ilgili araştırmalarımız varsa, o araştırma sonuçlarımızı Çiftçe Eğitim Şube Müdürlüklerine bildiriyoruz. Onlarda tabi bunları çiftçilerimize iletiyor. GAP Toprak Su Kaynakları ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olarak bölgemize Kilis, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa illeri bağlı bulunmaktadır. Bu dört illerle dört ayda bir toplantı yapıyoruz. Hangi konuda bir sorun varsa bir sonraki toplantıda o konunun uzmanını çağırmak suretiyle o konu

hakkında bilgi alışverişinde bulunuluyor. Tabi daha önceki bağ toplantısında pamukların kirlenmesiyle ilgili problemler dile getirilmişti. Bu dönemde pamuk toplama dönemi olduğundan dolayı bu dönemde pamuk kirliliği ile ilgili sunumun yapılması, bilgi verilmesi olmasının daha iyi olabileceğinden dolayı arkadaşımız bugün pamukların kirlenmesiyle ilgili bir sunum yaptı. Tabi bölgemizde çok iyi ve kaliteli pamuk olmasına rağmen toplanmadan ileri gelen ve yanlış uygulamalardan meydana gelen kirlilikten dolayı

fiyat daha düşük olmaktadır" dedi.

Pamuk torbaların sentetik değil de pamuktan örülmüş olması gerektiğini hatırlatan Sürücü, "İpin bile pamuktan örülmüş olması gerekmektedir ki yabancı bir madde pamuğa bulaşmış olmasın. Aslında fabrikalarda da bu yabancı maddeleri ayırt etmek mümkündür. Ancak bu ileri teknoloji gerektirdiğinden dolayı ve maliyeti yüksek makinelerden alınması gerektiğinden dolayı bunu almak mümkün olmuyor. Tabi en iyisi toplama aşamasında, depolama aşamasında, fabrikaya gidene kadar ve makineye girene kadar bu zincirde

kesinlikle sentetik pamuk ürünlerinin dışında olan bir balyalama veya bağlama herhangi bir yan sentetik maddeler gibi ürünün kullanılmaması önerimizdir. Bunlarla ilgili eğitim çalışmalarımız devam etmektedir. Çiftçi müdürlükteki arkadaşlara eğitim verdikten sonra onlarda çiftçilerimizi bu şekilde bilgilendirecekler. Yine istenildiği taktirde biz çiftçilerimize de her zaman bu konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yabancı madde olduğu zaman mutlaka hem fiyatta düşme olur hem de kalite de düşme oluyor. Bu

toplantının bakanlığımıza iletilmesi, rapor edilmesi ve ayrıca önemi artmaktadır. İnşallah bu toplantıların bölgemize, ilimize, hayırlı olmasını dilerim" diye konuştu.

13 Ekim 2009