PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir Kilogram Yufka Kaç Gram Gelir

genc__osman
15.02.2011, 21:38
Antalya Börekçiler Etli Pideciler Yufkacılar Kafeteryalar Kafe Barlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası, pazarlarda satılan yufkalar konusunda halkı uyardı.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=yufka_960255187.png&size=article_medium

Oda Başkanı Hüseyin Şimşek yaptığı açıklamada, pazarlarda satılan ve 6 adedi bir kilogram olduğu söylenen yufkaların 600-700 gram geldiğini ifade etti. Yufkaların sağlıksız koşullarda üretildiğini de ifade eden Başkan Şimşek, gıda maddesi üretimi yapan işletmelerin Tarım İl Müdürlüğü'nden üretim izni belgesinin almalarının zorunlu olduğunu kaydetti. Pazarlarda cam içerisinde ve açıkta satılan yufkaların büyük bir bölümünün sağlıksız ortamlarda üretildiğini kaydeden Şimşek, "Üretim İzin Belgesi bulunmayan bu yufka satıcıları halkın sağlığı ile oynamaktadırlar." dedi.

Pazarlarda satılan yufkaların sağlıksız olmasının yanı sıra gramajının da düşük olduğunu kaydeden Şimşek, "Pazarda satılan yufkalar sağlıksız olmasının yanı sıra düşük gramajı ile de halkın maddi zarara uğramasına neden olmaktadır. Birçoğunun, vergi kaydı, oda kaydı bulunmayan bu kişiler, işyeri kirası, Bağ-Kur, SSK ödemiyor. Bu da üyemiz olan vergisini ödeyen, gerekli yasal yükümlülüklerini yerine getiren işletme sahiplerine darbe vuruyor." diye konuştu.

Konunun çözüme kavuşması, pazarda yufka satan kişilerin kontrol altına alınması konusunda Tarım İl Müdürlüğü'ne yazılı başvuruda bulunduklarını belirten Şimşek, şöyle devam etti: "Müdürlüğün gönderdiği cevabi yazıda, kaymakamlıklar ve belediye başkanlıklarına yazı gönderildiği belirtildi. Biz, bu konunun takipçisi olacağız. Belediyelerimizin bu konuda çalışma yapmasını, Üretim İzin Belgesi, oda kaydı, vergi kaydı olmayan kişilere izin vermemelerini bekliyoruz."

Kaynak: CHA