PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalkınmada Sıra Kırsalda

genc__osman
12.02.2011, 08:51
Kırsal Kalkınma Planı çerçevesinde tarım alanına 27 milyarlık yatırım yapılacağını açıklayan Tarım Bakanı Eker, ayrıca 3 bin yeni tesisin kurulacağını söyledi.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=Eker_864544151.png&size=article_medium

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin kırsal kalkınması için 14 kuruluşun 2013 yılına kadar 27 milyar lira harcama yapacağını açıkladı. Eker ayrıca kalkınma için 3 bin yeni tesisin kazandırılacağını bildirdi. Atatürk Orman Çiftliği Müze Salonu’nda yapılan Kırsal Kalkınma Planı 2010-2013 Tanıtım toplantısında konuşan Bakan Eker, planla kırsal alanda yaşayan insanların refah düzeyini artırmayı hedeflediklerini söyledi. Bugüne kadar ortalama 500 bin lira limite kadar yüzde 50’sini hibe yoluyla desteklenen projelerle 3 bin tesis kurduklarını belirten Eker, “Bunlar tarımsal üretim projeleridir. İşlenmesi, paketlenmesi katma değerinin arttırılmasına dönük projeler. Süt işleme tesisi, meyve suyu işleme tesisi, et işleme tesisi. Bu tesislerde 30 bin kişi çalışıyor. Ayrıca 2013 yılına kadar 14 kuruluş tarım alanında 27 milyar lira para harcayacak” dedi. 2011 yılında 6. etabı başlayacak projeyle 2011-2015 döneminde de Türkiye’ye 3 bin yeni tesis daha kazandırmayı hedeflediklerinden söz eden Eker, kırsal alanda kooperatiflerin desteklenmesiyle 178 bin ailenin iş sahibi olduğunu dile getirdi.

Tarım bakanlığı sosyolog alacak

Tarım Bakanlığı’na ilk defa sosyolog alacaklarını kaydeden Eker, “Her ilde bir de sosyolog çalışacak. Çünkü kırsal sosyolojiyi daha iyi gözleyecek, ihtiyaçları sorunları dikkate alacak. Diğer mesleklere ziraat mühendislerine, veterinerlere bir de sosyolojik bir bakış açısının zenginliğini katacak. Böylece hizmetlerin daha nitelikli kaliteli olmasını sağlayacak bakış açısı getiriyoruz” değerlendirmesi yaptı. Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz da kırsal kalkınmanın ülke kalkınması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Yılmaz, bu çerçevede başlanan projeyle kırsal alanlarda sağlık, eğitim ve tarımın yanı sıra bütün alanlarda kalkınmanın hedeflendiğini anlattı.

Kaynak: Türkiye