PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Toprak ve içindeki canlılar.

Epsody
10.02.2011, 12:13
Topraklar konusunda ve içindeki canlıların yaşamlarıyla ilgili güncel bilgiler sağlamak için istanbul içi hangi üniversitelerde fakültelerinin çalışmalarını takip edebilme imkanını öğrenmek istiyorum, bu konuda yardımcı olacak arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Epsody
06.05.2012, 00:44
İnsan bedeni ölümüyle, toprağın humus özelliğide atıl duruma

kürşad
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Alıntı:

Kompost yapımında hayvansal atıkların yağlı kısımlarını kullanmamayı öğrenmiştik okulda.
Kemik, deri, yağ, tüy gibi kısımlar katılmıyordu.
Etsuyunun içinde bunlardan var mı yok mu?

Bir de dinimizce mezarlıklarda bir şey yenilmemesi konusunda uyarılar alırdık küçükken. Acaba bunun sebebi de toprağın altında çürüyerek toprağa karışan bedenler midir?
İnsan bedeni kalıntılarının neden olduğu bir ters durum mu var?
Konuyu dağıttım ama yeri gelmişken sorayım.

Alıntılanan bu mesajın sahibine şükranlarımı sunarken, kendisi kompost konusunun kapalı kalmış bir yönüne ışık tutarak açıklık getirecek paylaşımlarda bulunmaktadır.

Kompost konusu içinde anlatılanların çoğu ticari litarütür içinden gelen anlamlardır, hobi alanda bu anlatılanların çoğunun anlamı yok gibidir, bu kanaat benim uzun zamandan beri uyguladığım kompost çalışmalarımdan çıkarılmış tezler olmasına karşın, bu uygulamalar esasında doğayı taklit etmek anlamıylada karşılık bulmaktadır.

Benim kompost uygulamalarım toprakta içinde açtığım çukurda olgunlaşma sürecini toprak içinin tüm mikro organizmalrının katılımı ile gerçekleşmekte olduğundan, okulda öğretilen.Kemik, deri, tüy ve diğer sayılanlaran katılmaması, toprak içinin kuralları dışında kalmaktadır.

Dinimizce mezarlıklardan bir şey yenilmemesi de. Hurafeden başka bişey olamaz, bu bir kör inançtır, bütün inanç sistemlerinde topraktan geldiğimiz ve toprağa döneceğimiz vaaz edilirken, ölen bedenlerin toprak içinde, toprak içinin canlıları tarafından toprağın yapısına humus kazandırmaktadır, humusta toprak içinin en zengin organik maddesi olarak bitkilerin yetişmesinde görev alırken, yaratanın dönüşümüne hizmet etmekle bir kutsallığı sağlamaktadır.

Bence bu yasaklar dar kafalı düşünenlerin ürünü olmaktadır, humus maddesi organik yaşamın olmazsa olmazı demektir, bu düşünce hindu düşüncesiyle özdeşlik arz etmekle organik atıkların( sebze meyve diğer canlıların hatta insan bedeninin) atık olarak doğadan soyutlanarak atıl duruma getirilmesinin yaradanın kurallarınada ters olduğu bir kavramdır.

Dünyanın kimyasal kirliliğinin artmasında bu tip hurafelerinde payının olmasıyla, mevcut organik maddeleri atık duruma getirerek atıl olmaları ile topraklar organik özelliği yitirilmekle, yerine kimyasal olan sentetikleri ikame edilmektedir.

İnsan bedeni öldükten sonra toprakta en iyi humus kaynağına dönüşmektedir.