PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turunçgil Almanyada Görücüye Çıkıyor

genc__osman
08.02.2011, 22:10
Almanya'nın başkenti Berlin'de 9-11 Şubat 2011 tarihlerinde düzenlenecek Uluslararası Sebze ve Meyve Pazarlama Fuarı Fruit Logistica'ya Türkiye bu yıl da milli düzeyde katılıyor. Akdeniz İhracatçı Birlikleri 8. kez katılım organizasyonunu gerçekleştiriyor.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=turun__gil_468861132.png&size=article_medium

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak ve Birliğin Konseyi Başkanı Ulusal Turunçgil fuarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada fuarın önemi üzerinde durdu. Türkiye'nin yaş meyve sebze sektöründeki üretim imkanları ve dünyanın birçok ülkesinden talep bulan kaliteli ürünleri ve uluslararası alandaki rekabetçi yapısıyla bu sektörün başta gelen ülkelerinden biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Türkiye'nin yılda 43 milyon tonluk meyve-sebze ürettiğinin altı çizildi. Üretiminin ihracata daha fazla yönlendirilmesi ve yeni fırsatlar yakalanması için Fruit Logistica gibi sektörün kalbinin attığı fuarların önemli olduğu belirtildi. Türkiye, 2010 yılında yüzde 5'lik artışla 2,9 milyon ton yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirerek, 2,1 milyar dolar gelir elde etmişti.

Türkiye, bu yıl Fruit Logistica fuarında toplam 606 metre karelik alanda taze meyve, sebze, narenciye, organik meyve-sebze ve paketleme sektöründen 17 firma ile temsil edilecek. Ayrıca 100 metrekarelik standı ile Türkiye Pavyonu'nda Türkiye Turunçgili'nin tanıtımı yapılacak. Bu tanıtımı yapacak olan "Narenciye Tanıtım Grubu", Türk firmalarının yeni alıcılar ile tanışıp uluslararası bağlantılar kurabilmeleri amacıyla 10 Şubat 2011 tarihinde ise fuar alanında Avrupa'nın değişik ülkelerinden çok sayıda firma temsilcileri için kokteyl düzenleyecek.

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak, Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Kaçmaz ve diğer yönetim kurulu üyeleri Türkiye yaş meyve sebze sektörünün tanıtımına ilişkin faaliyetler gerçekleştirmek üzere sektörü temsilen Fruit Logistica fuarına katılıyor.

Kaynak: CHA