PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çiçekçiler İhracat İçin Tanıtım Grubu Kurdu

genc__osman
04.02.2011, 00:28
Süs bitkileri sektörü, ihracatı artırmak, imajını geliştirmek ve yurt dışında markalaşmak için tanıtım grubu kurdu.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=__i__ek_269279714.png&size=article_medium

Sektörde faaliyet gösteren ihracatçı ve üreticilerin oluşturduğu Süs Bitkileri Tanıtım Grubu, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın onayıyla 4 Ocak'ta resmen kuruldu. Grup, çiçek sevgisinin artırılması, rekabet imkanının geliştirilmesi ve pazar çeşitliliğinin sağlanması amacıyla, sektörün hedef pazarlarına yönelik yurtdışı tanıtım faaliyetleri, Ar-Ge çalışmaları ve sektörün gelişimini destekleyecek yurtiçi tanıtım faaliyetleri gerçekleştirecek. Süs Bitkileri Tanıtım Grubu, ilk etapta ihracatı yüzde 20 artırmayı hedefliyor.

Süs Bitkileri Tanıtım Grubu ve Antalya Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, başkan yardımcısı Lütfi Göbüş, yönetim kurulu üyeleri İsmail Yılmaz, Ömer Gündeşlioğlu ve Mehmet Oğlak Antalya İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği'nde düzenledikleri basında toplantısında grubun çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Yaklaşık üç ay önce Türkiye çapındaki bütün süs bitkileri ihracatçılarının katıldığı referandumda oybirliğiyle tanıtım grubunun kurulmasına karar verdiğini belirten Bağdatlıoğlu, "Bir ay önce de Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden gerekli izinleri alarak resmi olarak tanıtım grubunu kurduk. Bu sektör için önemli bir gelişme." dedi.

Grubun bütün harcamalarının ihracatçılar tarafından karşılanacağını kaydeden Bağdatlıoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye çapındaki ihracatçılardan binde üçlük bir kesintiyle yaklaşık 250-300 bin TL'lik bir bütçe oluşturacağız. Bu da Türk süs bitkileri sektörünün yurtiçi ve yurtdışında tanıtımı yapılmak üzere kullanılacak. İhracat arttıkça bütçemiz de artacak."

Bağdatlıoğlu, grubun sekretaryalığını Antalya İhracatçılar Birliği'nin yapacağını aktardı. Süs Bitkileri Tanıtım Grubu'nun kurulmasında 2016 yılında Antalya'da gerçekleştirilecek EXPO organizasyonunun da etkili olduğunu dile getiren Bağdatlıoğlu, "Antalya'da düzenlenecek EXPO, 'çiçek ve çocuk' temalı botanik bir organizasyon olacak. Dolayısıyla sektör olarak o döneme hazırlıklı olarak girmemiz gerekiyordu. Tanıtım grubunu kurarak bunu gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de sektörler bazında 14 tanıtım grubunun bulunduğu bilgisini de veren Bağdatlıoğlu, Süs Bitkileri Tanıtım Grubu'nun mevcut tanıtım gruplarının içinde 15. olduğunu kaydetti. Bağdatlıoğlu, Dış Ticaret Müsteşarlığı aracılığıyla diğer tanıtım gruplarıyla birlikte hareket ederek onların sinerjilerinden yararlanacaklarını ifade etti.

Süs Bitkileri Tanıtım Grubu'nun logosunun çocuklar tarafından belirleneceğini kaydeden Osman Bağdatlıoğlu, "Bu çerçevede ilk çalışmamız Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptık. Antalya'daki okullarda logo ve slogan yarışması düzenlenecek." diye konuştu.

Kaynak: CHA