PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pamukta 2012 Bile Yok Satıyor

genc__osman
02.02.2011, 20:31
Yapılan bir araştırmaya göre en büyük ihracatçı ülke konumundaki ABD'nin 2012'de beklenen pamuk hasadının yüzde 20'si daha ekimi yapılmadan satılmış.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=pamuk_348016490.png&size=article_medium

Pamuk fiyatlarının azalan stoklar ve üretim açığı nedeniyle kontrolsüz artışı tekstil sektöründe tedirginlik yaratmayı sürdürüyor. Cotton USA’in yaptığı araştırmaya göre sektör şimdiden 2012 için siparişlerini vermeye başladı.

Sektör temsilcileri ve basın mensupları ile dün bir araya gelen Uluslararası Pamuk Konseyi’nden danışman Marsha Powell ABD’nin ihraç edeceği pamuğun 2012 hasadı henüz ekilmemişken bile yüzde 20’sinin şimdiden satıldığını belirtti. 2011 yılı boyunca yine bu ülkeden yapılacak ihracatın yüzde 93’ünün ocak ayında bitirildiğine dikkat çeken Marsha Powell bu durumun fiyatları pozitif baskılayacağının altını çizdi.

6 ayda 1 yıllık ithalat

Türkiye’nin ithal ettiği pamuğun yüzde 55’ini ABD’den aldığını söyleyen Powell son yıl ithalatı ile ilgili de çarpıcı verilen sundu. Powell, “2009-2010 sezonun tümünde ABD’den 467 milyon tonluk alım yapan Türkiye, 2010-2011 sezonunun 27 Ocak’ta biten haftaya kadarki ilk altı ayında 464 milyon tonluk alım yaptı” dedi. Pamuk sezonu güney yarımkürede temmuz-ağustos aylarında başlıyor.

Sunumunda 2010 yılının pamuk piyasası için çarpıcı gelişmelerine de dikkat çeken Powell, Hindistan’daki ihracat yasakları, Pakistan’daki sel felaketi ve Çin’in beklenenin altında üretim açıklayıp daha fazla ithalat sinyalleri vermesinin fiyatlara boğa etkisi yarattığını söyledi. Powell gelecek yıl da Çin’deki tüketim alışkanlıklarının değişmesinin talebi arttırmasını beklediklerini kaydetti. Ülkede özellikle orta sınıfın gelişmesi ile merkez eyaletlerde hazırgiyim talebinin yükseldiği görülüyor. Bu durum da küresel fiyatları yukarı yönlü baskılıyor.

Stoklar belirleyici

Küresel olarak dünya çapında 5.7 milyon tonluk açık olacağına dikkat çeken Powell; Ancak yüksek fiyatlar nedeniyle üreticiler pamuk ekimine yeniden yönlenebilirler, bu durum da fiyatlara kısmen aşağı yönlü baskı yapabilir. Gelecek için durumu stoklar belirleyecek” diye konuştu. Powell stokların son 15 yılın en düşüğünde olduğunun da altını çizdi.

Kaynak: Radikal