PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 12 bin İthal Büyükbaş Hayvan Geliyor

genc__osman
27.01.2011, 23:04
Şanlıurfa Valiliği'nin hazırladığı proje çerçevesinde yurt dışından 12 bin büyükbaş hayvan ithal edilecek.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=hayvan_214266100.png&size=article_medium

Valilik, çiftçileri temsilen yurtdışına temsilci göndererek büyükbaş hayvan ithalatı yapacak. Uzun uğraşlar sonucunda hayvan alımını gerçekleştiren Valilik, ilk geminin bugünlerde geleceği ve bu tür çalışmaların bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağının müjdesini verdi. Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan canlı hayvan ithalatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Valilikte gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Vali Nuri Okutan’a, Uruguay’dan et ithalatı yapılacak olan firmanın sahipleri Giancarlo Ghizzoni ve Francerdo Ghizzoni ile firmanın Ceosu Gianluigi Sgarbi ile Şanlıurfa’da hayvancılıkla uğraşan çiftçileri temsilen Murat Yetkin eşlik etti. Et ithalatı, canlı hayvan ithalatı ve damızlık düve ithalatı ile ilgili Türkiye'nin birçok yerinde çalışmaların yapıldığını hatırlatan Vali Nuri Okutan, Kırsal Kalkınma Projeleri çerçevesinde ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın proje bazında desteklediği çalışmalar olduğunu ve bütün bunların bir araya getirdiğinde bunun il ekonomisine olumlu bir şekilde yansımasını sağlamak bakımından katkıda bulunmak istediklerini kaydetti.

Bitkisel üretim, hayvansal üretim ile birlikte düşünüldüğü zaman daha çok ekonomiye katkıda bulunulacağına işaret eden Vali Okutan, hayvansal üretim olmadan bitkisel üretimin artırılması durumunda bunun çok fazla yeşermesi ve devam etmesinin mümkün olmayacağını savundu. Küçükbaş hayvancılığın yanında büyükbaş hayvancılığı da devreye sokmanın şart olduğunu kaydeden Nuri Okutan, Hükümetimiz de zaten gerek Kırsal Kalkınma Projeleri çerçevesinde gerek doğrudan bakanlığımız uygun çiftçilerin projelerini destekleyerek katkıda bulunuyorlar. Onun da amacına uygun bir şekilde kullanılması bakımından ve son dönemde et fiyatları giderek artmıştı. Şimdi birinci aşamada damızlık hayvanların getirilerek materyallerin ilimizde üretilmesini sağlamak olmazsa ikinci aşamada besilik dana getirilerek yerel yemlerle beslenip ekonomiye katkıda bulunmasını sağlamak amacıyla iki hususta da çalışma yaptık.’’ dedi.

Bu konu kapsamında daha önce yaptıkları çalışmalardan söz eden Vali Okutan sözlerine şöyle devam etti:

“İnşallah memleketimize, ilimize güzel şeylere vesile olur, ben bundan eminim. Hayvancılığı bölgede desteklemek zorundayız. Küçükbaş hayvancılığı da burada desteklemek zorundayız. Ama büyükbaş hayvancılık için ilk adımı attık. İnşallah küçükbaş hayvancılığı da sıra gelecek. Burada yeni büyük tesislerin burada oluşturulacağını hep birlikte göreceğiz memleketimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu. Vali Okutan açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Daha önce görev yaptığı yerlerde de bu ve benzeri çalışmaları yaptığını ve bunların sonuçlarının sorulmasını üzerine Vali Okutan, Türkiye zaman zaman hayvancılıkla ilgili iniş ve çıkışların yaşandığını hatırlatarak, daha önce görev yaptığı bir yerde de benzer çalışmaya imza attığını ifade etti.

Okutan, daha önce yaptığı çalışmalar sonucunda getirilen hayvanların o bölgeye dağıldığını ve hayvan popülasyonunun o cinsten oluştuğunu söyledi. Daha önceki çalışmalarının büyük sanayicilere örnek olduğunu anlatan Okutan, çalışmalar neticesinde bölge ekonomisine büyük katkıların sağlandığının altını çizdi. Vali Nuri Okutan Şanlıurfa’da hayata geçirdiği proje ile de büyük kapasiteli entegre tesislerin oluşumuna vesile olacağını kaydederek, bin 500 ile 2 bin kapasiteli büyük çiftlikler kurmayı planladıklarını ifade etti. Vali Okutan, hayvanların Şanlıurfa’ya getirilmesinin geciktiğine ve gecikmeden kaynaklı sıkıntılar olduğuna dair sorulan bir diğer soruya ise Uruguay ile Türkiye arasında etten kaynaklanan küçük bir pürüz olduğunu ve bu pürüzün de aşıldığını belirtti.

Kaynak: CHA