PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Narenciye Sektörüne Kalifiye Eleman Desteği

genc__osman
27.01.2011, 22:12
Mersin'de, Akdeniz ihracatçı Birlikleri (AKİB) ile Akdeniz Yaş Meyve Sebze İşletmecileri Derneği (AYMED) işbirliğinde, ihracatta sorunlara neden olan narenciye paketleme hatalarının önüne geçmek amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında eğitimden geçen 50 gençten 25'i iş sahibi oldu.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=narenciye_312483422.png&size=article_medium

Türkiye Yaş Meyve, Sebze İhracatçıları Birliği (TYMSİB) Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yaş meyve, sebze ve narenciye ihracatının her geçen yıl arttığını söyledi.

Bu pazarın sürdürülebilirliği ve geliştirilmesi amacıyla üretimden paketlemeye kadar her alanda kaliteyi artırmayı amaçladıklarını belirten Kaçmaz, bunun da ihracat artışında önemli bir etken olduğunu ifade etti.

Ürün ve ihracatı artırmaya yönelik çalışmaların yanı sıra, ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasında toplama, paketleme ulaştırma ve muhafaza gibi birçok aşamaya önem verdiklerini anlatan Kaçmaz, bu çerçevede ''Narenciye Paketleme Evlerinde Nitelikli Eleman İstihdamı'' adıyla hazırladıkları projeyi hayata geçirdiklerini anımsattı.

Çukurova Kalkınma Ajansından hibe almaya hak kazanan projenin, AKİB ve AYMED'in önderliğinde Toroslar Belediyesi, Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği, Ulusal Turunçgil Konseyi, Narenciye Tanıtım Grubu ve Gıda Mühendisleri Odası Mersin Şubesinin desteğinde gerçekleştirildiğini anlatan Kaçmaz, şöyle konuştu:

''Proje çerçevesinde 30 yaş altı 50 gence eğitim verdik. Yaklaşık 2 ay süren eğitim kapsamında gençler narenciye ile ilgili hijyen, paketleme, işleme teknikleri, zirai karantina, kalite kontrol ve iş güvenliği konularında eğitim aldı. Narenciye meyvelerinin tanımı ve sınıflandırılması, ülke ekonomisindeki yeri, önemli tür ve çeşitleri anlatıldı. Daha sonra belirlenen paketleme tesislerinde pratik eğitimden geçtiler. Böylece paketleme aşamasında gereksinim duyulan bilgilere sahip olan kursiyerler, narenciye sektörünün ülke ve bölge ekonomisindeki önemini de öğrendi.''

Ürünün paketleme aşamasında yaşanan sıkıntıları aşabilmek amacıyla uygulamaya geçirdikleri projenin aynı zamanda istihdama da katkı sağladığını işaret eden Kaçmaz, ''Kursa katılan 50 gençten 25'i çeşitli paketleme tesislerinde istihdam edildi. Diğerleri ise farklı alanlarda çalışmayı tercih etti. Bir yandan sektörde kaliteyi artırırken, diğer yandan istihdama da katkı sunmak bizleri mutlu etti'' dedi.

İhracata olumlu yansıyacak

Kaçmaz, paketleme tesislerindeki kalifiye eleman sayısının artmasının ihracata da olumlu yansıyacağını söyledi.

Son dönemde ihracat yapılan ülkelerde ürünlerin sıkı kontrolden geçirildiğini, geleneksel yöntemlerle yapılan paketlemelere bağlı olarak kimi zaman sıkıntılar yaşandığını ifade eden Kaçmaz, proje sayesinde eğitim alan gençlerle bunun önüne bir nebze olsun geçeceklerini kaydetti.

Bu tür projeleri sürdürmeyi planladıklarını ifade eden Kaçmaz, şunları kaydetti:

''Projenin amacına ve başarıya ulaşabilmesi için de sektörel olarak gayret gösterdik. Projeye destek veren kurum ve kuruluşlar da önemli katkı sağladılar. Bunun neticesinde de başarıya ulaştık. Yaş meyve sebze narenciyede 2023'deki ihracat hedefimiz 10 milyar dolar. Bu hedefe ulaşabilmek için çalışmalarımız sürdüreceğiz.''

Kaynak: AA