PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bazı Firmalar İthalat Bitsin Diye Şantaj Yapıyor

genc__osman
23.01.2011, 22:53
Et fiyatlarıyla ilgili tartışma sürerken Bakan Eker bazı firmaların, hem ithalata karşıymış gibi davrandığını hem de alttan alta ithalat için zemin yokladığını ifade etti.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=et___i___753700913.png&size=article_medium

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bir grup basın mensubuyla yaptığı sohbette et fiyatları konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bazı firmaların 'ithalat bitsin' diye baskı ve şantaj yaptığını savunan Eker, 'Geçtiğimiz günlerde basında, büyük firmaların faaliyetlerini durduracaklarını açıkladıkları haberi yer aldı. Bunlar faaliyetlerini durdurmadılar. "Yüksek fiyattan satamıyorum, o yüzden ithalat dursun" demek istiyorlar. Sadece yeni hayvan almıyorlar' dedi. Eker, 'piyasadan çekilecekleri' söylenen bir firmanın kendisine mektup yazdığını da belirterek, "En büyüklerinden biri bana mektup yazdı el yazısıyla. 'Ben çekileceğim, demedim' diyor. 'Devletim beni men etmediği sürece de çekilmem' diye yazmış mektubunda" diye konuştu.

Bir firma fiyatları yükseldi

Eker, "Fiyatların yükselmesi speküle edildi. Bu firmalardan özellikle birinin, fiyatların yükselmesinde rolü olduğunu düşünüyoruz. Ama ismini açıklamam doğru olmaz" dedi.

EBK 1.5, onlar 2 TL ödüyor

Bakan Eker, bu firmanın fiyatları yükseltmek için EBK'nın anlaştığı çiftçilere giderek 'Sizin canlı hayvanınızı ben daha yüksek fiyattan alacağım' dediğini öne sürdü. Eker, şunları söyledi: "EBK'nın 1.5 lira vereceği hayvana 2 lira veriyor. EBK'nın hayvan alma projesini bu yüzden sonlandırdık. Birileri bu piyasayı speküle etti. 18 Nisan'da sektörü toplayıp 'hepimiz aynı gemideyiz' dedik ama, bunlar tırmandırdılar. Bunun üzerine biz de 26 Nisan'da et ithalatına karar verdik. Bazıları 'ithalata karşıyız' deyip gazetelere ilanlar verdi. Bunlar bir yandan bunu yaparken bir yandan da et ithal etmek için teşebbüste bulundular."

Kaynak: Akşam