PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bölgenin Balık İhtiyacını Şanlıurfa Karşılıyor

genc__osman
15.01.2011, 18:36
Şanlıurfa 15. Bölge Müdürlüğü Su Ürünleri Üretim İstasyonu'nda yetiştirilen balıklar, bölgedeki göletlere hayat veriyor. Dünyada sadece bu tesiste yetiştirildiği belirtilen ‘şabut’ balığı, daha sonra bölgedeki göletlere ve Tarım İl müdürlüklerine dağıtılıyor.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=balik_554239109.png&size=article_medium

GAP kapsamındaki barajlar için balık üretiminin yapıldığı Şanlıurfa'daki su ürünleri üretim istasyonunda, 2010 yılında yaklaşık 4 milyon adet balık yetiştirildiği bildirildi. Balıklar talep doğrultusundu, Doğu ve Güneydoğu illerindeki baraj havzalarına ve göletlerinin yanı sıra Tarım İl Müdürlüklerine veriliyor. Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Bozova ilçesi ile ilçe yakınlarındaki Atatürk Barajı ve DSİ 15. Bölge Müdürlüğü Tesisleri'nde incelemelerde bulundu. İlçede ilk olarak Harran Üniversitesi (HRÜ) Bozova Meslek Yüksek Okulu (MYO)'nu gezen Vali Okutan'a, Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu eşlik ederek bilgi verdi.

Daha sonra Atatürk Barajı'na geçen Vali Okutan, 15. Bölge Müdürlüğü Su Ürünleri Üretim İstasyonu'ndaki balık üretme çiftliğini gezdi ve su ürünleri başmühendisi Selami Gölbaşı'ndan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Selami Gölbaşı, Türkiye'de DSİ'ye bağlı 6 istasyondan birinin Şanlıurfa'da bulunduğunu belirtti. 20 toprak ve 10 beton havuzdan oluşan istasyonda 'pullu sazan' ve 'şabut' türü balığın yetiştirilip, Fırat ve Dicle havzasında bulunan DSİ'ye ait baraj göllerine bırakıldığını ifade eden Gölbaşı, 2010 yılı içerisinde yetiştirilen 3 milyon 800 bin adet 'pullu sazan' ve 73 bin 'şabut' balığını havzadaki barajlara bıraktıklarını bildirdi.

2010 yılında 75 bin şabut, 3 milyon 700 bin pullu sazan üretildiğini hatırlatan Gölbaşı, 2011 yılı hedeflerinin ise her iki balık türünden toplam 4 milyon adet üreterek, havzalara bırakmak olduğunu kaydetti. Dünyada sadece Şanlıurfa’da üretilen ‘Şabut’ balığının yaşam alanı Doğu ve Güneydoğu illeri ile sınırlı. Bunun yanında bu balığın İsrail için kutsal sayıldığı iddia ediliyor. Piyasadaki diğer balıklara göre fiyatı daha yüksek olan ‘şabut’ balığının daha yağlı olduğu belirtiliyor. 15. Bölge Müdürlüğü Su Ürünleri Üretim İstasyonu'nda 72 bin metrekare arazide kurulan 20 adet toprak havuzda üretilen ‘şabut’ balığı, yılda, dölleme döneminde 800 ile bin arasında yumurta bırakıyor.

Yaklaşık 3 ay tesiste yetiştirilen balıklar 5-6 santimetre boyuna ulaşması ile çevredeki göletlere bırakılabiliyor. İncelemelerin ardından açıklamada bulunan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan şöyle konuştu: Burada çok güzel çalışmalar yapılıyor. Ancak yer sıkıntısı var. Bunları çözmek için buralara geldik. Baraj bölgesinde yüksekokul ve DSİ’nin balık üretme istasyonumuz var. Bu merkezle ilin ekonomisine 'nasıl daha fazla katkıda bulunuruz' arayışındayız. Burada hem bölgemize hem de tüm DSİ barajlarına balık üretiliyor. Ama bu kez üniversitemizin bu birikiminden de faydalanarak, belki Tarım İl müdürlükleri ve diğer birimleri de işin içine katarak, balıkçılıkla ilgili çalışmaları 'ilimizin bir parçası haline nasıl getirebiliriz' diye değerlendirdik. DSİ’nin işlettiği merkezde hakikaten büyük bir üretim gerçekleşiyor.

Burada ‘şabut’ da üretiliyor. ‘Şabut’ özgürlüğüne düşkün bir balık çeşidi. Buna rağmen arkadaşlarımız geçen yıl 75 bin balığı üretip bölgeye saldılar. Üniversitemiz ve DSİ’nin bu çalışması en üst seviyede, başarılarını kutluyoruz.

Kaynak: CHA