PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüzüncü Yıl Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü

Mr.Muhendis
08.01.2011, 20:17
1988 yılında Prof. Dr. S. Mehmet ŞEN tarafından faaliyete geçirilen ve 1992 yılında lisans eğitim-öğretimine başlayan Bahçe Bitkileri Bölümü, ilk lisans mezunlarını 1996 yılında vermiştir. Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı adı altında Yüksek Lisans ve Doktora statüsünde eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülen bölümümüzde, 1 Profesör, 3 Doçent, 3 Yardımcı Doçent, 10 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 17 akademik personel görev yapmaktadır. Kadromuzda gözüken Araştırma Görevlilerinden 2 'si Ankara Üniversitesi, 2'si de Çukurova Üniversitesinde 35. madde kapsamında doktora yapmaktadırlar.

Bölümde, başta Van Gölü Havzası ve Doğu Anadolu Bölgesinde olmak üzere, ülkemizin pek çok yöresiyle ilgili çeşitli proje ve araştırmalar yürütülmektir. Bölüme tahsis edilmiş yaklaşık 250 dekarlık arazi üzerinde meyve ve bağ koleksiyon bahçeleri bulunmakta, açıkta ve örtü altında (plastik seralarda ve 1 dönüm cam serada) sebzecilik ve seracılık faaliyetleri sürdürülmektedir.

Akademik Personel

Prof. Dr. Ahmet Kazankaya (Bölüm Başkanı)
Prof. Dr. Fikri Balta
Doç. Dr. Suat Şensoy
Doç. Dr. Fikret Yaşar
Yrd. Doç. Dr. Nalan Türkoğlu
Yrd. Doç. Dr. Koray Özrenk
Yrd. Doç. Dr. Ferhat Muradoğlu
Yrd. Doç. Dr. Nurhan Keskin
Yrd.Doç. Dr. Şeyda Çavuşoğlu
Arş. Gör.Dr Özlem Üzal
Arş.Gör.Dr. Mehtap Yıldız
Arş.Gör.Dr. Şebnem KUŞVURAN
Araş.Gör.Dr. Burcu TUNCER