PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yozgat Bozok Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü

Mr.Muhendis
08.01.2011, 20:10
Sevgili Öğrenciler,
Ziraat Fakültelerinin Tarla Bitkileri Bölümü olarak öncelikli amacımız Tahıllar, Yemeklik Tane Baklagiller, Yağ Bitkileri, Çayır-Mera ve Yem Bitkileri, Lif Bitkileri, Nişasta ve Şeker Bitkileri ve Tıbbi ve Aromatik Bitkileri kapsayan Tarla Bitkileri alanında teorik ve uygulamalı eğitim vererek Türk tarımına uzun yıllar hizmet edebilecek donanımlı, bilgi üreten, ürettiği bilgiyi paylaşabilen, bulunduğu bölge halkı ve çiftçiler ile bütünleşebilecek genç, dinamik ve ufku geniş Ziraat Mühendisleri yetiştirmektir.
Tarla Bitkileri Bölümü web sayfasında da görüldüğü üzere, bölümün amaçları Tarla bitkileri eğitiminde uygulamalı eğitim veren en iyi bölümlerden biri olmak, bilgi üretmek, ürettiği bilgiyi toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürmek, biyolojik çeşitliliği ve doğal kaynakları korumak, özel ve kamu yayım kuruluşlarına her türlü teknik bilgi desteği sağlamak, bölge halkı ve çiftçilerle bütünleşmek, ulusal ve uluslar arası düzeyde projeler üretmektir.
Yeni kurulan bir fakültenin akademik kadrosunu kısa sürede tamamlayan ilk bölümü olmanın gururunu yaşamaktayız. 2010-2011 Eğitim Öğretim yılı için hem Lisans düzeyinde, hem de Yüksek Lisans düzeyinde ilgili programlara öğrenci alacak olmanın heyecanı içersindeyiz.
Lisans ders programımızı incelediğinizde beslenmede ve hayatın farklı alanlarında çok yaygın olarak kullanılan bitkilerin üretiminde, çeşitlerin geliştirilmesinde, modern hasat, harman, ve depolama yöntemlerinin öğretilmesi ve kalite standartlarının geliştirilmesi konularında eğitim yapan bölümümüz eğitim öğretim yılının ilk dört yarıyılında Ziraat Mühendisliğinin matematik, fizik ve kimya gibi derslerin yanında istatistik, bitki besleme ve fizyolojisi, toprak bilgisi, ölçme bilgisi, tarım makinaları gibi birçok temel alanlarda da eğitim verilmektedir. Eğitim/Öğretimin 3. yılından itibaren ise Tarla Bitkileri Anabilim dalı ile ilgili yoğunlaşan bir eğitim/öğretim karşımıza çıkmaktadır.
Bozok Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı olarak ve uzun yıllardır tarım içersinde çalışan bir eleman olarak, ziraat mühendisliği mesleğinin öneminin gelecekte daha da artacağına inanıyorum..

Saygılarımla,
Doç. Dr. Fatih SEYİS
Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı