PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İyi Tarım Uygulamaları Yaygınlaşıyor

genc__osman
04.01.2011, 14:53
İhracatta zirai ilaç kalıntısı sorunu yaşanması nedeniyle Türkiye'de ilk kez 4 yıl önce Antalya'da, daha sağlıklı ve güvenli gıda üretimine yönelik başlatılan ''İyi Tarım Uygulamaları'' yaygınlaşıyor.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=iyi_tar__m_581348179.png&size=article_medium

AA muhabirinin Antalya Tarım İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, 2007 yılında Antalya Valiliği tarafından başlatılan İyi Tarım Uygulamaları 54 üretici ile bin 64 dekar alanda başlatıldı. Tüketicinin daha sağlıklı ve güvenli gıda talebinin artması nedeniyle Türkiye'deki bir çok zincir alışveriş merkezleri de anlaşmalı çiftçilerle İyi Tarım Uygulamaları başlattı. İlk yıl İyi Tarım Uygulamaları'nda domates ağırlıklı olmak üzere 10 bin 565 ton sebze üretimi gerçekleştirildi.

İyi Tarım Uygulamaları'nda üretimin zirai danışmanlar gözetiminde yapılması nedeniyle üretici zirai ilaç ve gübre kullanımına daha fazla özen göstermeye başladı. 2008 yılında İyi Tarım Uygulamaları yapan çiftçi sayısı 224'e üretim alanı da 4 bin 395 dekara çıkarken, yine domates ağırlıklı olmak üzere 35 bin 50 ton sebze üretimi gerçekleştirildi. 2009 yılında da İyi Tarım Uygulamaları'na başlayan üretici sayısı 270'e, üretim alanı da 6 bin 219 dekara, üretim miktarı da 61 bin 39 tona ulaşırken, 11 milyon dal karanfil üretildi.

Geçen yılın ilk yarısında ise İyi Tarım Uygulamaları yapan üretici sayısı 542'ye, üretim alanı da 15 bin 383 dekara çıktı ve domates ağırlıklı olmak üzere 109 bin 81 ton sebze üretildi. Aynı yöntemle 2 milyon 631 bağ roka, tere, maydanoz gibi yeşillik üretimi ile 7,5 milyon dal karanfil ve gerbera çiçek, 317 bin adet avakoda ve benzeri tropikal meyve üretimi gerçekleştirildi.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, köylerde eğitim çalışmalarına ağırlık verdiklerini, bu kapsamda 2009 yılında sera üretim bölgelerinin ağırlıklı olduğu ilçelerde 28 köy ve üretim yerlerinde toplam bin 163 üreticiye, 2010 yılının ilk 6 ayında ise 11 köy ve üretim alanında 313 üreticiye İyi Tarım Uygulamaları hakkında eğitim verildiğini bildirdi.

Uluslararası ve ulusal sertifikasyon kuruluşları İTU'yu denetliyor

Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İyi Tarım Uygulamalarının iç piyasada ve ihracatta, talep edilen sertifikalı ürün üretim biçimi olduğunu söyledi. Erçin, şunları kaydetti:

''İyi Tarım Uygulamaları, sertifikalı üretimin resmi olarak belgelendirildiği ve yasal mevzuatı olan en önemli üretim şeklidir. İyi Tarım Uygulamalarında üretimin tamamı, uluslararası sertifikasyon kuruluşları ve Tarım Bakanlığı'ndan yetki almış sertifikasyon kuruluşları tarafından denetleniyor. Tarım İl Müdürlüğü tarafından da bu sertifikasyon kuruluşlarının yaptıkları çalışmalar kontrol ediliyor. Dolayısıyla İyi Tarım Uygulamaları hem ulusal hem de uluslararası alanda kontrolü, denetimi yapılmış, sivil toplum kuruluşları ve bakanlık tarafından da onaylanmış üretim tarzıdır. Önümüzdeki süreçte İyi Tarım Uygulamaları daha da yaygınlaşarak devam edecektir.''

Kaynak: AA