PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hayvancılıkta Fahiş Kazanç

Zooteknist
02.01.2011, 22:10
Eker, et fiyatlarının düştüğünü, 25 liraya kıyma satan kasap ya da marketlerin fahiş kar elde ettiğini söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, et fiyatlarının düştüğünü, 25 liraya kıyma satan kasap ya da marketlerin fahiş kar elde ettiğini söyledi.Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker 2010 yılı tarım politikalarının değerlendirmesini düzenlediği basın toplantısıyla yaptı. Tarım ve gıda konusunda bakanlık olarak önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Bakan Eker, basın mensuplarının et fiyatları konusundaki gelişmeleri sorması üzerine yüksek fiyattan et satan kasap ve marketlere tepki gösterdi. Önceki gün kemikli etin toptan fiyatının kilogram başına 14 buçuk lira olduğunu belirten Bakan Eker, 13 vilayetin et fiyatlarını ve kesilen hayvan sayısını takip ediyorum. Kemikli et 14 liraya satılıyordu, önceki gün 15 liraydı. Bu geçtiğimiz aylarda 17-18 liraya kadar çıkmıştı. Kemikli toptan etten bahsediyorum. Nisan ayında ithalat kararı almıştık. Kemikli et toptan fiyatı Nisan ayını baz alırsak, 17-18 liradan 14-15 liraya kadar düştü. Serbest piyasa ekonomisi. Her semtteki kasap aynı fiyattan satmaz. Çünkü her semtteki kasabın verdiği kira çalıştırdığı eleman ayın değil. Onu öyle yaparsak yanılırız. Türkiyede biz 9 tane zincir marketin her gün reyonlarından perakende et fiyatlarını takip ediyoruz. ifadelerini kullandı. 20 liraya satılan kıymadan kar elde edilebileceğini ifade eden Bakan Eker, Benim vicdanımı rahatsız eden bir konu var. Bir adam 14 liraya 14 buçuk liraya eğer et alıyorsa bu adam kıymayı üstüne yüzde 30 koyup karla satar. Karkas eti kemikli eti 14 buçuk liraya satın alan kişi market ya da kasap üstüne yüzde 30 kar koysa, yani 19-20 liraya karla satar. Et balık kurumu karla satıyor. Eğer bir markette 25 liraya kıyma satılıyorsa, satan bir iki market var. Bunlar fahiş kar ediyor. Bunu da size şikayet ediyorum. Elinizi vicdanınıza koyun serbest piyasadır, ben istediğim fiyata satarım demekle olmaz. İnsaf ölçüsü vardır. Ben yerli etten bahsediyorum ithal etten bahsetmiyorum. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 2011 yılı içinde isminin değişeceğini de aktaran Bakan Eker, Bizim üzerinde durduğumuz konulardan biri Tarım ve Köyişleri Bakanlığını, Tarım ve Gıda Bakanlığı olarak yapılandırıyoruz. Bakanlar Kurulundan ve komisyonlardan geçti. Türkiye Büyük Millet Meclisinin öncelikli gündemlerinden biri. Tarım Bakanlığının teşkilat kanunu yapısı kuruluyor. Su Ürünleri Genel Müdürlüğü onun bünyesinde kuruluyor. Köyişlerinin fonksiyonu 2004 yılında il özel idarelerine devredildi. Valiliklerde ve yerelde yapılıyor bu hizmetler. İsmi hala bizde. Dolayısıyla gıda Türkiye için çok önemli. Tarım ve Gıda Bakanlığı olarak bakanlığımızı yapılandırıyoruz. AB ile 2010 yılı içinde çok önemli adım atıldı. 12 fasıl açıldı. Bu gıda ile ilgili fasıldır. ABnin sınırı gıda hijyen bitki hastalıkları hayvan hastalıkları yem ilaç bakımından Türkiyenin Doğu sınırlarıdır. AB ile bu faslı müzakereye açtık. Söz ettiğimiz konu ile ilgili kanun önümüzdeki yıl devreye giriyor. diye konuştu. 2011 yılında köylerde istihdam edilmek üzere 2 bin 500 kişiyi işe alacakları müjdesini veren Bakan Eker, 5 bin köyde Tarım Bakanlığının özel eğitim verdiği 5 bin personelimiz var. 2011 başında 2 bin 500 kişi daha alıyoruz. Bunlar bütün özlük hakları itibariyle kamu haklarına sahip. Maaşları sosyal hakları sosyal güvenlik ile ilgili hakları. Bakanlıktaki çalışan eleman gibi. Bunları özel programlarla eğitiyoruz. Bunlar köyde yaşayacak. Tek isteğimiz çiftçi ile birlikte çiftçinin yanında çakılı. Orada kalacak. Tarım potansiyeli hayvancılık potansiyeli olan köylere öncelik veriyoruz. Etrafındaki birkaç köyü de tabiri caizse o kişiye zimmetliyoruz. Bu da üzerinde durduğumuz konulardan bir tanesi.' şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA