PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Üretim ve Hizmet Faaliyetleri

Mr.Muhendis
01.04.2009, 11:35
1994 Yılından beri faaliyet gösteren Ziraat Fakültesi Döner Sermaye İşletmesinde ağırlıklı olarak, mevcut 2400 da’lık arazi varlığının, 2088 da’ında bitkisel üretim yapılmaktadır. Bu alan içinde incir, narenciye bahçesi, zeytinlik ve meyve koleksiyon bahçesi de bulunmaktadır. Toplam alanın 1600 da’ında bitkisel üretim içinde buğday, pamuk ve mısırdan oluşan tarla bitkileri üretimi yapılmaktadır. Fakülte arazisinin ¾’ü, kış ayılarında Büyük Menderes Nehrinin taşması nedeniyle, sel taşkını tehdidi altında olup, hemen hemen arazinin büyük bölümü sular altında kalmaktadır. İşlenen alanın yalnızca 300 da’a yakın bir kısmı sel taşkınından etkilenmemektedir. Bu nedenle de tarla bitkileri üretiminde ağırlıklı olarak başta ana ürün mısır olmak üzere pamuk gibi yazlık ürünlerin üretimi yapılmaktadır.
Ancak yapımı halen devam etmekte olan Çine barajının su tutmaya başlaması ile sel taşkınına maruz kalan alan azalacak ve münavebeli tarıma geçilebilmesi söz konusu olacaktır.
Sebze üretimi olarak çok az da olsa bazı yıllarda kavun, karpuz, domates ve biber gibi ürünler üretilmektedir. Meyvecilik üretimi ise araştırma ve eğitim amaçlı olarak kurulan meyve koleksiyon bahçesinden sağlanmaktadır.
Tamamına yakını, araştırma amaçlı olarak yapılmakta olan hayvansal üretim faaliyetleri, tavuk, bıldırcın yetiştiriciliği, bal üretimi ve koyunculuk faaliyetlerinden oluşmaktadır.
Fakültede iç ve dış mekan süs bitkileri üretimi ile başta zeytin, incir ve nar olmak üzere meyve fidanı üretimi yapılmaktadır.
Hizmet faaliyetleri olarak her türlü toprak ve bitki analizi, bitkilerde zarar oluşturan hastalık,zararlı ve yabancı otların teşhis ve tedavisine yönelik analizler