PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çevre, Tarım ve Enerji Paneli

genc__osman
20.12.2010, 09:56
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkant Ödemiş, 'Erzin'e kurulması planlanan Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali'nin, 2 milyon otomobilin egzoz dumanıyla eş değerde olduğunu' bildirdi.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=arazi_499261497.png&size=article_medium

Ödemiş, Hatay'ın Erzin ilçesinde bir düğün salonunda düzenlenen Çevre, Tarım ve Enerji Paneli'ndeki konuşmasında, ilçenin birinci derecede tarım bölgesi olduğunu, santralin daha atıl durumdaki arazilere kurulması gerektiğini söyledi.

Erzin'in, Türkiye'nin narenciye üretiminin yüzde 20'sini sağladığını ifade eden Ödemiş, 'Buraya santral kurulması halinde, bırakın Erzin'i Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay'a kadar tüm bölge olumsuz etkilenir. İki gün önce Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ilçeye yapılması düşünülen santrallerin insan, çevre ve tarım arazilerine zarar vereceği için ÇED raporunu durdurduğunu öğrendik. Bu girişimi son derce olumlu karşılıyoruz. Çünkü, Erzin'e kurulması planlanan Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali, 2 milyon otomobilinin egzoz dumanıyla eş değerdir. Bilim adamı olarak, bu gibi santrallerin kent dışında, canlılarından uzak, kullanılmayan tarım dışı arazilere kurulması gerektiğini düşünüyorum' dedi.

MKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Polat da santral kurulması halinde 10 yılda ilçede tarım ve narenciye üretimi yapılamayacağını öne sürdü.

Adana Yumurtalık Sugözü Çevre Koruma Derneği Başkanı Kemal Özbenli de geçtiğimiz günlerde Adana'ya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bölgeye kurulmak istenen santrallerin sakıncalarını içeren dosya verdiğini belirterek, 'Erzin'e 4, İskenderun'a 2, Adana'nın Tufanbeyli ilçesine bir, Mersin'e 2 santral kurulmak isteniyor. Bunlara engel olmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz' dedi.

Toplantıya, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Erzin Çevre Koruma Derneği Başkanı Cemal Ertaş, Erzin Yeşilkent Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Vural, belde belediye başkanları, mahalle ve köy muhtarları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Kaynak: AA