PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Peyzaj Mimarliğı Bölümü Tanıtım

genc__osman
17.12.2010, 18:12
Yirmi birinci yüzyılın en gözde mesleklerinden birisi olan, doğa, planlama ve tasarım kavramlarını sistematik bir yapı içinde inceleyen Peyzaj Mimarlığı; bilim, sanat, mühendislik ve teknolojiyi bir araya getirerek; alan tasarımı, planlaması ve yönetimiyle uğraşan bir meslek disiplinidir. Peyzaj Mimarlığı, biyolojik temele dayalı arazi kullanımı ve planlama ilkelerini belirten bir bilim dalı; ekonomik, fonksiyonel, estetik bir çevre yaratma sanatıdır. Günümüzde bu konunun insan yaşamı için gerekliliği yalnızca estetik düşüncelere dayanmamakta, çevrenin korunması, bakımı ve onarımı bakımından işlevsel yönü de önem kazanmaktadır.

PEYZAJ ve PEYZAJ MİMARI

ÇALIŞMA KONULARI

Ulusal parklar ve doğa koruma alanları, kıyısal alanlar, sulak alanlar, kentsel açık ve yeşil alanlar, turizm ve dinlenme alanları, arberetumlar, sergi ve fuar alanları, üniversite kampusları, botanik ve hayvanat bahçeleri gibi modern yaşamın gerekleri olarak görülen ve toplum için oluşturulan alan ve mekanların planlama ve tasarımı da Peyzaj Mimarlığı mesleğinin önemli çalışma alanları arasında yer almaktadır. Peyzaj mimarları parklar, bahçeler, turizm ve dinlenme alanları, üniversite yerleşkeleri, yerleşim alanları, ticari merkezler, kamu yapıları gibi çeşitli kullanımlara ilişkin yer seçimi yapar, gerek yerel, gerekse bölgesel ölçekte alan kullanım kararları üretir. Aynı zamanda ıslak alanlar, akarsu koridorları, maden ocakları gibi, katı atık depolama alanları, ormanlar gibi insanlar tarafından tahrip edilmiş alanların onarımı için planlamalar yapar. Ulusal, bölgesel ve yerel kapsamdaki tarihi alanlar ve kültürel kaynakların koruma projelerini yürütür. Peyzaj mimarları; mimarlar, kent plancıları, inşaat mühendisleri ve diğer mesleklerle birlikte çalışarak hem insanların gereksinimlerine hem de çevresel değerlere saygınlık çerçevesinde plan ve uygulama projeleri üreterek çevre tasarımında ve korunmasında önemli rol alır.

ÇALIŞMA ALANLARI

Çevre planlama ve tasarım, çevresel etki değerlendirmesi, peyzaj yönetimi (planlama, bakım ve onarım), süs bitkileri yetiştiriciliği ve pazarlaması kapsamında mesleki ya da meslekler arası işbirliğine dayalı organizasyonlar, özel sektördeki çalışma ortamlarını oluşturur. DPT, Çevre Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, Belediyeler vb. ise kamu sektöründeki çalışma ortamlarını oluşturmaktadır.

GEREKEN NİTELİKLER

Peyzaj Mimarlığı alanında çalışmak isteyenler doğayı seven ve gözlemleyen, ekoloji bilgi ve ilgi temeli olan, estetik görüşe sahip, ilgili diğer mesleklerle koordinasyon ve organizasyonu yürütebilecek kişiler olmalıdır. Eğitim sonucunda bir peyzaj mimarının, peyzaj kalitesini geliştirmeye ve korumaya karşı duyarlı olması, tasarımın sanatsal, humanistik ve ekolojik yaklaşımlarını anlaması, planlama ve tasarımda sorunu analiz etme yeteneğine sahip olması, tasarımın uygulamaya aktarımı için teknik yeterliliğin bulunması, yönetim ve mesleki etik dahil olmak üzere mesleki uygulamalarının her alanında yetenekli olması hedeflenmektedir.

MEZUNLARIN KAZANDIĞI UNVAN

Peyzaj Mimarlığı eğitim-öğretim programını tamamlayanlar "Peyzaj Mimarı" unvanı kazanmaktadır.