PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kadınlar hayvancılık sorunlarına el attı

genc__osman
16.12.2010, 17:21
Konya'da daha önce sadece erkeklere günü birlik verilen koyunculuk eğitimleri, ilk kez kapsamlı bir projeyle kadın çiftçilere de verilmeye başlandı.

http://www.kamberaga.net/thumbnail.php?file=koyunlar_750546397.png&size=article_medium

Proje Koordinatörü Tarım İl Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Ülkü Günhan, son yıllarda hayvancılıkta, özellikle de koyun yetiştiriciliğindeki sıkıntıları gidermek için koyunculuk alanında çalışmaların yoğunlaştırıldığını söyledi.

Konya'da ''Koyunculuğunun Geliştirilmesi ve Yetiştiricilerin Refah Seviyesinin Arttırılması'' adıyla bir proje hazırlandığını ifade eden Günhan, Konya Ovası'nda ilk ciddi koyunculuk eğitim çalışması olma özelliği taşıyan projenin Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilerek mali destek sağlandığını belirtti.

Günhan, Konya'da daha önce günü birlik köylerde verilen eğitimler dışında ilk kapsamlı küçükbaş hayvan yetiştirme eğitim projesinin; Konya Tarım İl Müdürlüğü, Konya Önder Çiftçi Derneği, Konya Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Altınova Tarım İşletmesi Müdürlüğü ortaklığıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Proje eğitimlerinin ilkinin 6–10 Aralık tarihleri arasında Konya Önder Çiftçi Derneğinde başarıyla tamamlandığını ifade eden Günhan, şunları kaydetti:

''Eğitim çalışmalarında benim de aralarında bulunduğum toplam 10 veteriner hekim ve ziraat yüksek mühendisi görev alıyor. Projedeki eğitimlere koyun yetiştiricileri tarafından 200'ün üzerinde başvuru yapılmış olup, 86 çiftçi eğitilecek. Erkeklerden oluşan ilk grup çiftçinin ardından yine Konya Önder Çiftçi Derneğinde bu kez 16 çiftçi kadından oluşan grubun eğitimine başladık. Konya'da daha önce sadece erkeklere verilen koyunculuk eğitimleri ilk kez kadın çiftçilere de verilmeye başlandı. Kadınlarımız bu projeyi hemen benimsediler ve eğitim faaliyetlerine büyük bir istekle katılıyorlar. Zaten kırsal kesimde tarımı çekip çeviren kadınlarımızdı. Onların eğitilmesi hayvancılıkta çok şeyi değiştirebilir. Yani, hayvan varlığındaki azalma sorunun yaşandığı ülkemizde kadınımızın artık bu işe el atma zamanı gelmişti.''

Çalışmada görev alan Ziraat Yüksek Mühendisi Orhan Ermetin ise kursların, Konya Önder Çiftçi Derneği, Karapınar Ziraat Odası ve Çumra Halk Eğitim Merkezi'nde düzenleneceğini söyledi.

5'er gün süreyle verilecek olan teorik eğitimlerinin ardından yetiştiricilerin Şubat ayı içerisinde Altınova Tarım İşletmesinde uygulamalı eğitim alacaklarını anlatan Ermetin, Mart ayında ise çiftçilerin Bursa, Balıkesir ve Çanakkale'ye teknik geziye katılacaklarını anlattı.

Ermetin, hayvancılığın sorunlarının çözümünde, sektörün içinde olmalarına rağmen bugüne kadar adeta göz ardı edilmiş kadınların önemli rol oynayacağına inandıklarını, benzer projelerle daha fazla kadın çiftçiyi eğitmenin yollarını aradıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Hakimiyet.com