PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sınav Yönetmeliği

genc__osman
11.12.2010, 15:13
Sınava Katılma Koşulları

Bir dersin yarıyıl sonu sınavına girebilmek için;

a) Derse kayıt olmak,

b) Öğrenim harcını verilen sürede yatırmak,

c) Teorik derslerin % 70 ine katılmak,

d) Uygulamalı derslerin % 80 ine katılmak,

e) Uygulamalarda başarılı olmak,

f) Proje, lisans tezi, laboratuar ve uygulamalara özgü olmak üzere rapor, ödev ve çalışmaları süresi içinde teslim etmiş, gerekli düzeltmeleri yapmış ve sorumlu öğretim elemanı tarafından yeterli görülmüş olması gerekir.

Sınavlar ara sınav, yarıyıl sonu sınavı ve mazeret sınavlarıdır. Sınavlar yazılı, sözlü veya uygulamalı olarak yapılır. Sınav sonuçları 15 gün içinde ilgili öğretim elemanı tarafından Bölüm Başkanlığına verilir ve ilan edilir. Sınavlar, o dersi vermekle görevli öğretim elemanları tarafından yapılır.Görevli öğretim elemanının sınav döneminde Üniversitede bulunmaması halinde sınavların kimin tarafından yapılacağı ve değerlendirileceği, ilgili Bölüm Kurulu tarafından kararlaştırılır.

Ders ve uygulamalarda devamsızlık sınırını aşan öğrenciler, o derse devam etmemiş sayılırlar, sınavlara alınmazlar ve o dersten başarısız kabul edilirler. Öğrenciler, ilgili kurullarca kabul edilen sağlık raporlarını kapsadığı süreler içinde de devamsız sayılırlar.

a) Arasınavlar

Her ders için en az bir ara sınav yapılır. Arasınav programı her yarıyılın ilk dört haftası içinde derslerden sorumlu öğretim elemanlarının görüşü alınarak, Bölüm Başkanı tarafından yapılır ve ilan edilir.

b) Yarıyıl Sonu Sınavları

14 haftalık eğitim öğretim dönemi sonunda izleyen iki hafta, yarıyıl/yıl sonu sınavları yapılır. Yarıyıl sonu sınavları ile ilgili takvim, birimlerin önerileri alınarak Üniversite Senatosu tarafından belirlenir. Yarıyıl/yıl sonu sınav programları, Dekanlık ve Yüksekokul Müdürlükleri tarafından hazırlanır ve sınavlardan en az iki hafta önce ilan edilir.

Yarıyıl/ yıl sonu sözlü sınavlar, dersi veren öğretim elemanının sorumluluğunda ve Bölüm Başkanının belirleyeceği iki gözetmenin katılımı ile yapılır.

c) Mazeret Sınavları

Haklı ve geçerli nedenlere dayalı mazereti dolayısıyla ara sınava katılmayan ve sınavdan sonraki bir hafta içerisinde durumunu belgeleyen öğrencilerin mazeretleri, ilgili yönetim kurullarınca kabul edilirse, öğrencinin katılmadığı ara sınavlar o yarıyıl içinde öğretim elemanının belirlediği tarihte yazılı olarak yapılır.

Yarıyıl sonu sınavları için mazeret sınavı yapılmaz. Ancak; birinci dereceden yakınını kaybeden, doğal afetlere uğrayan, trafik kazası geçiren ve sağlık sorunlarını tam teşekküllü hastahaneden alacağı heyet raporu ile belgeleyen Ülkemizi veya Üniversitemizi Uluslararası sportif, kültürel, sanatsal ve bilimsel alanlarda temsil eden karşılaşmalarda yer alan öğrencilerin başvurması durumunda, Yönetim Kurulu Kararı ile yarıyıl sonu sınavlarının bitimini takip eden hafta içerisinde mazeret sınavları yazılı olarak yapılır.

Bu sınavlara herhangi bir nedenle girmeyen öğrencilere, tekrar mazeret sınavı açılmaz.

e) Mezun olmak üzere en çok üç dersi kalan ve bu derslerden devam koşulunu yerine getirmiş öğrencilere, başarısız olduğu dersler için sadece bir defaya mahsus olmak üzere bir sınav hakkı verilir. Bu sınav mazeret sınavlarını takip eden hafta içerisinde yapılır.Bu sınavda başarı notunun değerlendirilmesinde o dersin yarıyıl sonu sınav ortalaması esas alınarak başarı notu tespit edilir. Bu not değerlendirilmelerinde ara sınav notu dikkate alınmaz.

Sınavların Değerlendirilmesi ve Notlar

Madde 22- Öğrencilere aldıkları her ders için aşağıdaki harf notlarından biri öğretim elemanı tarafından yarıyıl sonu başarı notu olarak takdir olunur.

Başarı notunun belirlenmesinde ara sınav not ortalamasının katkısı % 40 ve yarıyıl sonu sınavının katkısı % 60 olarak alınır.Harf notlarının katsayıları ve 100 puan üzerinden karşılıkları aşağıda gösterilmiştir.

YARIYIL SONU BAŞARI NOTU

KATSAYI

90-100 AA 4.00

85-89 BA 3.50

80-84 BB 3.00

70-79 CB 2.50

60-69 CC 2.00

55-59 DC 1.50

50-54 DD 1.00

40-49 FD 0.50

0-39 FF 0.00

Yeterli-YE

Yetersiz-YS

Devamsız-DS

Eksik-E

Buna göre bir dersten ;

a) ( AA ), ( BA ), ( BB ), ( CB ) veya ( CC ) notlarından birini almış olan bir öğrenci o dersi başarmış sayılır.

b) ( DC ) veya ( DD ) alan bir öğrenci o dersi koşullu başarmış sayılır.

c) ( FD ) ve ( FF ) alan bir öğrenci o dersi başaramamış sayılır.

d) Kredisiz olan dersler ile stajların değerlendirilmesi ve devamsızlık durumunda aşağıdaki notlar verilir:

( YE ) yeterli, ( YS ) yetersiz, ( DS ) devamsızlık nedeni ile başarısız.

( E ) notu, yarıyıl sonu sınavına girmeyen öğrenciler için verilir. Mazeret sınav hakkı olmayan ya da kullanmayan öğrenci için ( E ) notu not ortalaması hesabında ( FF ) notu gibi işlem görür.

2547 sayılı kanunun 5/1 maddesinde belirtilen ortak zorunlu derslerinden alınan ( YE ) ve ( YS ) notları ağırlıklı not ortalamasının hesabında dikkate alınmazlar.

e) Öğrencinin girmeyi hak etmediği bir sınava girmesi sonucunda aldığı not iptal edilir.

Not Ortalamaları

Öğrencilerin başarı durumları, bitirdikleri yarıyılda almış oldukları derslere ait Dönem Not Ortalaması ( DNO ), ve almış oldukları tüm dersler için Genel Not Ortalaması (GNO ) ile izlenir.

GNO ve DNO, ilgili derslerin 22. maddeye göre alınan notlardan her birinin katsayısı ile, o dersin kredisi çarpılarak bulunan sayıların toplamının, aynı derslerin kredi toplamına bölünmesiyle elde edilir.

Onur Öğrencileri

Onur öğrencileri, bir yarıyıl sonunda normal ders yükü dikkate alınarak hesaplanan DNO sı 3.51- 4.00 arasında olan öğrencilerdir. Ders planında herhangi bir yarıyıla ait tüm derslerin kredileri toplamı o yarıyıla ait normal ders yüküdür. DNO sı 3.51- 4.00 arasında olan öğrenciler Yüksek Onur Öğrencisi sayılırlar. Bu öğrencilerin listesi, her yıl sonunda Rektörlük tarafından ilan edilir.

Başarılı Öğrenciler

Bulunulan yarıyıl sonu itibariyle GNO sı en az 2.00 olan öğrenciler, başarılı öğrencilerdir. Bu öğrenciler, transkriptlerinde ( FF ), ( FD ), ( YS ) ve ( DS ) olan dersleri verildikleri ilk yarıyılda tekrar alırlar.

Bulundukları yarıyıl itibariyle tüm derslerden en az ( CC ) almış olan öğrenciler isterlerse bir üst yarıyıldan da danışmanlarının önerisiyle ders alabilirler.

Başarısız Öğrenciler

Hazırlık sınıfları hariç, dördüncü yarıyıl sonunda GNO sı 2.00 nin altında olan öğrenciler başarısız öğrencilerdir.

GNO sı 1.80 nin altında olan başarısız öğrenciler GNO sı 1.80 e yükseltinceye kadar üst yarıyıllardan ders alamazlar. Bu süreler toplam öğretim süresinden sayılır. Başarısız öğrenciler transkriplerindeki ( FF ), ( FD ), ( YS ) ve ( DS ) olan dersleri yeniden öncelikle almak zorunda olup isterlerse , GNO sını yükseltmek için ( DD ) veya ( DC ) olan dersleri tekrar alabilirler.

Genel Not Ortalamasının Yükseltilmesi

GNO sını yükseltmek isteyen öğrenciler daha önce aldıkları ve başarılı oldukları dersleri o derslerin verildiği yarıyılda tekrarlayabilirler. Ancak; bu durumda, öğrencilerin derse kayıt yaptırmaları gereklidir. Bir dersin devam koşulunu bir kez yerine getiren öğrencilerin bu dersi tekrar almaları durumunda devam koşulu aranmaz. Ancak öğrenci tekrar aldığı dersin arasınavına katılmak zorundadır. Dersin başarı notu hesaplanırken değerlendirme, o yarıyıldaki arasınav notuna göre yapılır. Tekrarlanan derste, önceki not ne olursa olsun, alınan son not geçerlidir. Başarısız öğrenciler GNO sını yükseltmek için transkriplerindeki başarı notu ( CC ) ve üstünde olan dersleri tekrar alamazlar.

Sınav Notuna İtiraz

Öğrenciler sınav sonuçlarının ilanından itibaren en çok bir hafta içinde Bölüm Başkanlığına itiraz edebilirler. Maddi hatalarla ilgili itirazlar için Bölüm Başkanı dersi veren öğretim elemanından görüş ister. Hata var ise düzeltilir ve sonuç ilan edilir. Bunun dışındaki itirazlar için Fakülte veya Yüksekokul Yönetim Kurulunca oluşturulacak bir komisyon tarafından sınav kağıdı incelenerek sonuç ilan edilir ve öğrenciye bildirilir.