PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Et ve Süt Üretiminde Liderliği Koruyacağız

genc__osman
04.12.2010, 11:33
Balıkesir İl Tarım Müdürü Engin Sancı, et ve süt üretiminde Türkiye'nin lideri olan Balıkesir'de kaliteli üretim ile liderliği korumaya devam edeceklerini söyledi.

http://i52.tinypic.com/14cz8dz.png

İl Genel Meclisi'ne konuk olan Sancı, Balıkesir'de son 3 yılda artan büyükbaş hayvancılığın Türkiye'nin lideri ünvanını elinde bulunduran Balıkesir için olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti. Balıkesir'de süt nakli için 2008 yılında İl Hıfızısıhha Kurulu'nun aldığı kararın bir türlü uygulanmadığını vurgulayan Sancı, "Biz gelince bu kararın uygulanmadığını gördük.

Süt üreticilerimize 2010 yılı sonuna kadar süre verdik. Sütün nakli artık plastik güğümlerde veya bidonlarda olmayacak. Süt sanayii temsilcileriyle toplantı yapacağız. Köylerde eğitim çalışması yapıyoruz. 10 baş ve üzeri hayvanı olan işletmelere 5 tonluk süt soğutma tankları vereceğiz. Bu tanklar çok düşük maliyetlerle verilecek." dedi.

'Tarım Başkenti' sloganını kendilerine hedef olarak ortaya koyduklarını ifade eden Sancı, "Balıkesir süt üretiminde Türkiye lideri, büyükbaş hayvan sayısında 2. sırada. Biz mevcut üretim potansiyelimizi koruyup kaliteyi artırma çabası içerisinde olacağız. Gençlerimiz köylerde yaşadıkları takdirde evlenemedikleri için kente göç ediyor. Biz köylü vatandaşlarımız ile çiftçilerimizi ayırt etmeliyiz." diye konuştu.

Kaynak: CHA