PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Tanıtımı

genc__osman
03.12.2010, 19:43
Bahçe Bitkileri Bölümü 2006 yılında aktif hale geçmiştir. Ancak lisans düzeyinde eğitim-öğretime henüz başlanmamıştır. 2008-2009 eğitim-öğretim yılından itibaren yüksek lisans düzeyinde eğitim-öğretime devam edilmektedir.

Bahçe Bitkileri Bölümü meyvecilik, sebzecilik, bağcılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği ve sorunları, seracılık, bahçe ürünlerinin muhafaza ve pazara hazırlanması konuları üzerinde çalışmaktadır.

Bahçe Bitkileri Bölümünün öğretim elemanı değişim programı dahilinde Polonya Lublin Yaşam Bilimleri Üniversitesi Bahçe Bitkileri Fakültesi ile 2012 yılına kadar öğretim elemanı ve yüksek lisans öğrenci değişimini kapsayan ERASMUS anlaşması vardır.
Bölümümüz öğretim elemanlarının yürütücü veya yardımcı araştırıcı olarak yer aldıkları 2 adet BAP projesi 3 adet TÜBİTAK projesi mevcuttur.

ESOGÜ Ziraat Fakültesi Bağlar Yerleşkesi’ nde bölümümüze ayrılan arazilerde;
20 da muhtelif yumuşak ve sert çekirdekli meyve türlerinden oluşan koleksiyon bahçesi (elma, armut, erik, kiraz, vişne, şeftali, nektarin), 1 da üzümsü meyve (çilek ve ahududu) parseli, 10 da sebze parseli (marul, brokkoli, tatlı mısır, patates) bulunmaktadır. 500 m2’lik plastik sera ve seraya ait 1 adet konteynır mevcuttur. Ayrıca bilimsel çalışmaların laboratuar boyutunda fizyoloji ve moleküler biyoloji laboratuarlarından yararlanılmaktadır.

ESOGÜ Ziraat Fakültesi Sarıcakaya-Mayıslar Yerleşkesi’ nde Fakültemize ait arazilerde; 15 da zeytin plantasyonu ve 10 da muhtelif türlerden oluşan sebze bahçesi bulunmaktadır.

Sarıcakaya-Mayıslar yöresi iklim koşulları nedeniyle mikroklima özelliğine sahip olup, Ege-Akdeniz iklimine benzer iklim özelliği taşımaktadır. Bu durum Bahçe Bitkileri yetiştiriciliği açısından büyük bir avantajdır.

Vizyonumuz

Bahçe bitkileri alanında yöremiz, bölgemiz, ülkemiz ve evrensel sorunlara duyarlı yaklaşımlar sergileyen, verdiği eğitimle ulusal ve uluslararası alanda kabul gören teknik elemanlar yetiştiren, araştırmaları ile uluslararası düzeyde tanınan bir bölüm olmak.

Misyonumuz

Eğitimde, Bahçe Bitkileri alanında çevreye duyarlı, sürdürülebilir tarım esaslarına bağlı, üretim ve yetiştiricilik konularında bilgiye ulaşma ve sentezleyerek kullanabilme yeteneğinde ziraat mühendisleri yetiştirmektir.
Bilimsel araştırmalar boyutunda ise, saha ile entegrasyonunu gerçekleştirmiş, bölgesel sorunlara ve gelişime katkı sağlayacak, yeniliklere öncelik veren, temel araştırmalar yürütmektir.

Eğitim Programları

Yüksek Lisans Programı (4 yarıyıl, yüksek lisans tezi): Öğrenciye yüksek lisans derecesi sağlar. Öğrenci 21 kredi saatlik dersleri, kredisiz 1 adet seminer sunar. Yüksek lisans tezini hazırlar ve jüri önünde savunur.