PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bursa Uludağ Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Tanıtımı

genc__osman
03.12.2010, 15:16
BİTKİ KORUMA BÖLÜMÜ

Uludağ Üniversitesi (U.Ü.) Ziraat Fakültesi bünyesinde, 1981 yılında bölüm (program) düzeyinde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlayan Bitki Koruma Bölümü, 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında; 2 Doçent, 5 Yrd. Doçent, 1 Öğretim Görevlisi ve 1 Araştırma Görevlisi ile lisans ve lisansüstü düzeyde Bitki Koruma Bölümü ve Anabilim Dalı olarak bu faaliyetlerini sürdürmektedir.
Bölümün Anabilim Dalları Entomoloji ve Fitopatoloji olup, Entomoloji bilim dalı bitki zararlısı böceklerin, nematodların ve akarların teşhisi, biyolojileri ve bunlarla en uygun mücadele olanaklarını araştırırken, Fitopatoloji bilim dalı ise bitkilerde hastalık oluşturan biyotik (funguslar, viral etmenler, bakteriler vb.) ve abiyotik faktörler ile bunlarla savaşım olanakları üzerinde durmaktadır. Bitki Koruma lisans programı, bitkisel üretimin nitelik ve niceliğinin yükseltilmesinde en etkili birim olup, gerek üretici düzeyinde gerekse teknik eleman ve araştırıcı düzeyinde en fazla güncel bilgiye gereksinim duyulan bir alandır.

Araştırmalarında Bursa ve çevresindeki illerdeki bitki koruma sorunlarına ve bunlarla ilgili çözüm arayışlarına öncelik vermekle birlikte, yurtiçi ve yurtdışı bitki koruma sorunlarına da duyarlılık göstermektedir. Eğitim ve öğretimde de alt program derslerini A.B.D.’lerindeki benzer programlarla uyumlu hale getirmiştir. Mezunları kamu ve özel sektör kuruluşlarında aranılan elemanlar olup, özellikle tarım ilaçları sektöründe tercih nedeni olmaktadırlar