PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TARSİMden Çiftçiye Hasar Ödemesi

genc__osman
02.12.2010, 17:44
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Manisa İl Koordinatörlüğü, Salihli'de doğal afetler sonucu ürünleri zarar gören tarım sigortası poliçesi sahibi çiftçilere hasar ödemesi yaptı.

http://i54.tinypic.com/2mn24qs.png

TARSİM'den ürünlerini sigortalatan Salihlili üreticilerin, 2010 yılında meydana gelen don ve benzeri doğal afetler nedeniyle uğradıkları zararların sembolik tazmin çekleri, Salihli Ziraat Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen törenle hak sahibi olan çiftçilere verildi. TARSİM Manisa İl Koordinatörü Fahri Demirel, törende yaptığı konuşmada, tarım sigortasının önemine işaret ederek, hiçbir kar amacı olmayan devlet destekli Tarım Sigortaları Sistemi çerçevesinde, sistemin uygulamaya konulmasından bugüne kadar ülke genelinde 1 milyon adet poliçe yapıldığını ve 119 bin 101 adet hasar dosyası için üreticilere 205 milyon lira tutarında hasar ödemesi yapıldığını kaydetti.

Manisa ili ve çevresinde, hasar tazminatlarını, ağırlıklı olarak don ve dolu risklerine karşı ödediklerini, 2010 yılı başından bu yana aynı bölgede tarımsal üretim faaliyetinde bulunan 6 bin poliçeye, 17 milyon liranın üzerinde hasar ödemesi yaparak, üreticilerin mağduriyetini giderdiklerini ifade eden Demirel, Salihli’de tarım sigortası sistemine olan ilginin ise yeterli düzeyde olmadığını söyledi. Tarsim’in önemine değinen Salihli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Can, “Zarar sigorta yaptırmayan üreticilerimizi bugün burada görmek isterdim. Ben yinede tüm üreticileri arazilerini sigortalatmaya davet ediyorum.'' dedi.

Riske açık ürünlerin mutlaka sigortalatılması gerektiğini vurgulayan İl Tarım Müdürü Ömer Çelik ise “Üreticilerimiz mutlaka doğal afetlere karşı ürününü sigortalatmalıdır. Salihli’de şuan sigortalatma oranı yüzde 10 iken, Manisa genelinde ise bu rakam yüzde 5’dir. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda daha yukarıya çıkmasını istiyoruz.” diye konuştu.

İl Tarım Müdürü Ömer Çelik, Salihli İlçe Tarım Müdürü Oktay Şahin, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Can ve TARSİM Manisa İl Koordinatörü Fahri Demirel’in katıldığı törende son olarak bazı üreticilere tazminatları sembolik çeklerle sunuldu.

Kaynak: İHA