PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bursa Uludağ Üniversitesi Tarımsal Yapılar Ve Sulama Bölümü Tanıtım

genc__osman
21.11.2010, 16:41
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesinde 1984 yılında ilk olarak Kültürteknik adıyla kurulan Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü, 1985 te lisansüstü ve 1988 1989 eğitim-öğretim döneminde ise lisans eğitimine başlamıştır. Bölüm adı 1991 yılında Türk Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan bir değişiklikle Tarımsal Yapılar ve Sulama biçimine dönüştürülmüştür.

Ziraat Mühendisliğinin önemli bir kolu olan Tarımsal Yapılar ve Sulama, toprak ve su kaynaklarından optimum bir biçimde yararlanılması, korunarak geliştirilmesi; tarımsal üretimin çeşitli aşamalarında uygun çevre ortamının yaratılmasında gerekli olan tüm yapı ve tesislerin planlanması, projelenmesi ve yapımı, tarım işletmelerinin yapısal ve fiziksel yönden geliştirilmesini sağlayan ve etkileri uzun dönemli olan önlemlerin alınması ile uğraşan bir bilim dalıdır.

Söz konusu tanıma giren uzmanlık dalları; Su Kaynakları (Sulama ve Drenaj), Tarımsal Yapılar - Çevre Kontrolü olmak üzere belli başlı iki kümede toplanabilir.

Tarımsal Yüksek Öğretimde yapılan çalışmalar sonucu, 1998 yılında, daha önce bölümde verilen lisans eğitimi, Tarım Teknolojileri Programı altında Tarımsal Yapılar ve Sulama Alt Programında verilmeye başlanmış, lisans üstü eğitimine ise bölümde devam edilmiştir. Ancak, 2001 yılında yapılan yeni bir düzenlemeyle de, Tarım Teknolojileri ana programı kaldırılmış, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü, Ziraat Fakültelerinin Ziraat Mühendisliği olarak düzenlenen (3+1) genel eğitiminin altında bölüm adı ile alt program olarak yer almıştır.

VİZYONUMUZ

Konusu ile ilgili nitelikli eğitimi gerçekleştirirken ulusal ve uluslararası düzeyde bilgi üreten, ulusal ve evrensel boyutta topluma katkı sağlayan, yetiştirdiği insan, oluşturduğu toplumsal önderlik, bilimdeki gelişmeleri aktarma çabaları ve ürettiği bilgi ile örnek gösterilen, mensubu olmaktan gurur duyulan bir bölüm olmaktır

MİSYONUMUZ

Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü, çalışma alanı ile ilgili konularda çağdaş ve uygulamaya yönelik bilgi ile donatılmış, araştırma ve sorun çözme yeteneği gelişmiş, çevresine önderlik yapabilecek yapıda kültürel birikime ve iletişim becerisine sahip bireyler yetiştirmeyi, nitelikli eğitim vermeyi, araştırma ve uygulama işlevlerini yürüterek topluma hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeyi, ulusunun gelişimi için bilgiye ulaşmayı ve bilgi yaymayı görev edinmiştir.

HEDEFLERİMİZ

Temel bilimler ve matematik konularında sağlam bir eğitim almış olması ve bu araçları kendi mühendislik konularında kullanma becerisi kazanması,

Tarımsal Yapılar ve Sulama konularındaki mühendislik problemlerini tanımlama ve çözme becerisine sahip olması,

Modern mühendislik uygulamaları için gerekli teknik, donanım ve iletişim araçlarını kullanabilmesi,

Kendi konularındaki problemleri analitik düşünceyle çözebilmesi,

Çeşitli disiplinlerle birlikte çalışabilme becerisi kazanması,

Hayat boyu öğrenmenin önemini kavrayarak kendi konularındaki gelişmeleri takip etme ve katkıda bulunma becerisi kazanması,

tkin iletişim kurma becerisi kazanması,

Kaliteyi göz ardı etmeksizin sağlam etik ve mesleki sorumluluk sahibi olması,

Takım çalışması yapabilme ve bireysel sorumluluk alabilme becerisine sahip olması biçiminde sıralanabilir.

Resmi Sitesi (http://www20.uludag.edu.tr/~tys/)