PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bursa Uludağ Üniversitesi Tarım Ekonomisi bölümü Tanıtım

genc__osman
20.11.2010, 09:09
Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesinde 1985 yılında kurulan Tarım Ekonomisi Bölümü 1993–1994 eğitim-öğretim yılından itibaren lisans öğrencisi almaya başlamıştır. Bölümde Yüksek Lisans eğitimi 1986 yılında başlamış, 1993 Güz döneminden itibaren YÖK kararı ile Doktora eğitimi de verilmeye başlanmıştır. Tarım Ekonomisi Bölümü Tarım İşletmeciliği ve Tarım Politikası ve Yayım Bilim dallarından oluşmaktadır.

Tarıma girdi sağlanmasından, ürünlerin elde edilmesi, işlenmesi ve onların tüketimine kadar, doğal kaynakların kullanılmasıyla ilgili olan tarım ve gıda faaliyetlerinin ekonomi bilimi ışığında gerçekleştirilmesi için çağdaş ve analitik düşünen bireyler yetiştirme, alanında bilim ve teknoloji gelişimine katkı sağlama, sahip olduğu bilgileri uygulama alanına aktarma Tarım Ekonomisi Bölümünün çalışma alanına girmektedir.

MİSYON

Tarımsal esaslı mal ve hizmetlerle ilgili olarak girdi tedarik etme, üretim, dağıtım ve tüketimi içeren, doğal kaynaklar kullanımının ekonomi bilimi ışığında gerçekleştirilmesi için, öğretim ve araştırma yoluyla, çağdaş ve analitik düşünen bireyler yetiştirme, alanında bilim ve teknoloji gelişimine katkı sağlama, sahip olduğu bilgileri uygulamaya aktarma Tarım Ekonomisi Bölümü'nün temel görevlerindendir.

Bu çerçevede, çağdaş bilgi ve beceri ile donanmış, tarım, tarıma dayalı sanayiler (özellikle gıda sanayi), doğal kaynaklar ve çevre alanlarında ekonomik sorunları bilen, bu sorunlara bilimsel çözümler üretebilecek bireyler yetiştirmek amacıyla lisans ve lisansüstü programlar yürütmek Tarım Ekonomisi Bölümünün ana işlevlerinden biridir.

VİZYON

Mühendislik bilimi ile Ekonomi bilimini buluşturan kurum kültürü ve multidisipliner eğitim-öğretim altyapısıyla kendi çalışma alanındaki kuruluş/işletmeler de ulusal ve uluslararası düzeyde yöneticilik yapabilecek bireyler yetiştirmek, benzeri kurumlar arasında öncü bir eğitim ve araştırma kurumu olma özelliğini sağlamak ve sürdürmektir.

HEDEFLERİMİZ

Tarım Ekonomisi Bölümünün hedefi insan ihtiyaçlarını karşılamak için ekonomik yeterliliği arttırmaktır. Bu hedefler, hem gelir dağılımı sorunlarını ve tüketici taleplerini hem de daha geniş ve daha etkin üretim için pazarlama ve organizasyonları kapsar. Sahip olunan kaynakların etkin kullanımını ve korunmasını da kapsayan bu hedefler, halkın refahını belirli bir seviyeye yükseltmeye yardımcı politikaları içerir.

Tarım Ekonomisi Bölümünün Temel Amaçları

Çağdaş, kendini yenileyebilen eğitim-öğretim ve araştırma çevresi yaratmak

Araştırma, eğitim ve yayım entegrasyonu

Disiplinler arası bir anlayışla, teorik ve uygulamaya dönük araştırmalar yaparak, ulusal ve uluslararası düzeyde alanına katkıda bulunmak

Kamu ve diğer kaynakların sunduğu araştırma fon ve olanaklarından etkin ve rasyonel şekilde yararlanmak

Tarım, gıda sanayii, doğal kaynaklar ve çevre alanlarında ekonomik sorunlara yönelik çözüm ve politikalar geliştirmek

Araştırma, öğretim ve uygulama alanıyla ilişkili faaliyetleri dengeli bir şekilde yürüterek, öğretim elemanlarının etkinliğini arttırmak

Ulusal ve uluslararası düzeyde benzeri kurum ve programlarla işbirliği ve koordinasyon içinde olmak.

Resmi sayfası (http://www20.uludag.edu.tr/~tareko/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1)

Tanıtım Broşürü İçin Tıklayın (http://www20.uludag.edu.tr/~oidb/duzenlenenler/ziraat/Tareko-on.doc)