PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bursa Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Lisans Ders İçerikleri

genc__osman
20.11.2010, 01:28
Gıda Mühendisliğine Giriş

Gıda mühendisliği ve etik, gıda mühendisliğinin tanımı, gıda mühendisinin görevleri,
gıda mühendisinin yasalar yönünden yetkileri, meslek ahlakı açısından gıda mühendisinin uyması gereken koşullar, gıdaların güvenliği ve gıda kalitesinin korunması, çevre sağlığı, çalışma alanları ve iş bulma olanakları. Gıda maddelerinin yapı ve özellikleri, koruma yöntemleri ve hasattan paketleme ve dağıtıma kadar gıda ışlemenin tanıtımı

Genel Mikrobiyoloji

Mikrobiyoloji. Mikroorganizmaların genel özellikleri ve hücre yapıları. Mikroorganizmaların beslenmesi ve gelişmesi. Mikroorganizmalarda çoğalma. Mikroorganizmalarda madde değişimi ve enerji temini. Mikroorganizma ekolojisi. Mikroorganizmaların sınıflandırılması. Virüsler. Mikroorganizmaların önemi. İzolasyon yöntemleri ve doğal ortamlardan mikroorganizma izolasyonu

Enstrümental Analiz

Spektrofotometrik, kromatografik [ gaz-likit (GLC), ince tabaka (TLC), kolon kromatografisi, yüksek - basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC), kağıt kromatografisi], elektroforetik, refraktometrik, polarimetrik, sakkarimetrik analizlerin metod ve uygulamaları

Gıda Kimyası

Oksidasyon ve redüksiyon, Karbonhidratlar, Yağlar, Proteinler ve yapısal örgütlenmeleri, Vitaminler, Mineraller

Gıda Maddelerinin Ambalajlanması

Ambalaj ve ambalajlama nedir? Gıda sanayiinde ambalajın önemi, ambalajdan beklenen işlevler. Gıda sanayiinde kullanılan çeşitli ambalaj materyalleri. Gıdaların koruyucu gazlarla ambalajlanması. Modifie atmosferde gıda ambalajlanması. Çeşitli gıdaların ambalajlanması
Ambalaj malzemelerinde kalite kontrol

Gıda Mikrobiyolojisi

Gıda mikrobiyolojisinde önem taşıyan mikroorganizmalar, gıda maddelerine bulaşan mikroorganizmaların kaynakları, mikrobiyolojik gelişmeyi etkileyen iç ve dış faktörler
mikroorganizmaların oluşturuğu kimyasal değişiklikler, çeşitli gıda maddelerinde oluşan mikrobiyolojik bozulmalar, gıda zehirlenmeleri, gıdalarda mikotoksin oluşumu, gıda tesislerinin mikrobiyolojisi ve sanitasyon, mikrobiyolojik standartlar ve kriterleri

Gıda Mühendisliğinde Temel İşlemler

Gıda işleme mühendisliğinin temel prensipleri,kütle ve enerjinin korunumu, kütle ve enerji dengesi, akışkanlar statiği,akışkanlar dinamiği, pompalar,ısı aktarımı ve uygulamaları,
sterilizasyon ve pastörizasyon kavramları,gıdaların radyasyon ile ısıtılması ve muhafazası,
ayırma işlemleri ve prensibi,kurutma işlemi ve prensibi

Beslenme İlkeleri

Beslenmenin konusu, toplumda beslenme sorunlarının nedenleri, beslenme ile ilgili bazı tanımlar, insan vücudunun yapısı ve beslenme, besinin bileşimi, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması, vitamin metabolizması, hormon, mineral ve enerji metabolizması,doğal toksinler,alerji ve beslenme,çeşitli yaş grubundaki insanların beslenmesi,beslenme bozuklukları

Endüstriyel Mikrobiyoloji

Endüstriyel öneme sahip mikroorganizmalar, endüstriyel mikrobiyoloji ve gıda teknolojisi, endüstriyel öneme sahip mikroorganizmaların metabolik aktivitesi, endüstriyel kültürel uygulamalar

Gıda Analizlerine Giriş

Gıda maddelerinden örnek alma, gıdalarda nem ve kurumadde tayini, kül tayini,asitlik tayini, özgül ağırlık tayini, protein tayini,tuz tayini, şeker tayini,askorbik asit tayini,koruyucu madde (so2) tayini, co2 ve sularda sertlik tayini

Kalite Güvenliği

Kalitenin tarihi, kalitenin genel karakteristikleri, toplam kalite yönetim sisteminin temel amaçları, sürekli iyileştirme, geleneksel ve modern kalite anlayışı, ıso 9000 kalite güvence standardı ve HACCP.

Duyusal Gıda Analizleri

Duyusal değerlendirme yöntemleri, gıdaların duyusal değerlendirilmesinde fizyolojik ve psikolojik temeller, duyusal değerlendirmede duyu organlarının rolü, duyusal deneme ve karşılaştırma yöntemleri, duyusal değerlendirmede gerekli koşullar

Sterilizasyon Teknikleri

Isıl işlemlerin bilimsel temelleri, mikroorganizmaların ısıya dirençlerinin saptanması, ürüne ısı aktarımı, sterilizasyon değerlerinin hesaplanması, sterilizasyon sistemleri,
sterilizasyon alet ve ekipmanları

Proses Uygulamaları

Gıda Bilimi ve Teknolojisi ile ilgili konularda öğrenciyi bilgilendirmek.

Özel Gıda Analizleri

Spektrofotometrik analizler, kromatografi teorisi, gaz-likit kromatografisi (glc), ince tabaka kromatografisi (tlc), kolon kromatografisi, yüksek - basınçlı sıvı kromatografisi (hplc), kağıt kromatografisi, elektroforez yöntemleri, refraktometre, polarimetre, sakkarimetre

İşletme Hijyeni ve Sanitasyonu

Ana kaynaklarda bulunan bakteri türleri, gıda maddelerinde bulunan mikroorganizmaların gelişmesi, gıda işletmelerinde bulunan mikroorganizmaların önemi, işyerlerinin (bina, malzeme ve aletler ile personel) hijyeni, su ve hava hijyeni, gıda endüstrisinde suyun önemi ve kullanımı, gıda işletmelerinin temizlik ve dezenfeksiyonu (cıp sistemi), dezensektizasyon, HACCP

Süt Teknolojisi

Sütçülüğün tarihsel gelişimi, sütün oluşumu ve bileşimi, sütün besin değeri, süt mikroflorası, mikroorganizmaların sütte oluşturdukları bozukluklar, sütün taşınması, temizlik, dezenfeksiyon ve sterilizasyon

Proje Tekniği

Giriş (proje, plan, yatırım, tarımsal projeler ve özellikleri hakkında genel bilgi), gıda sanayinde plan ve önemi, gıda sanayinde yatırım, gıda sanayinde projelerin hazırlanması ve aşamaları, gıda sanayinde piyasa etüdü, gıda sanayinde kapasite seçimi (proje ölçeği), gıda sanayinde kuruluş yeri seçimi, gıda sanayinde üretim metodu seçimi

Özel Gıdalar Teknolojisi

Şeker teknolojisi, çay teknolojisi,kakao ve çikolata teknolojisi,karamel teknolojisi, gofret ve fondan üretimi,soya bazlı şekerlemeler,bonbon üretim teknolojisi

Gıda Mevzuatı

Gıdaların üretimi,tüketimi ve denetlenmesi hakkında mevzuatı, gıda kodeksi, denetim ile ilgili mevzuat, üretim ve satış yerleri ile ilgili mevzuat, çalışma izni ile mevzuat, gıda kodeksi, gıda sicili tescil, üretim izni genelgesi, gıda kodeksi tebliğleri, etiket

Proses Kontrol

Kontrol sistemlerine giriş ve genel tanımlar, kontrol sistemleri ve elemanları, gıda sanayinde matematiksel modelleme ve uygulama alanları, değişik proseslerin kontrolü için kontrol sistemlerinin saptanması, bilgisayarların proses kontrolünde kullanılması, bitkisel ve hayvansal ürünleri işleme sanayinde proses kontrol, fermente ürünler üretiminde proses kontrol

Gıda Katkı Maddeleri

Gıda katkı maddeleri,antioksidanlar,asitliği düzenleyiciler,emülgatörler,gamlar,koruyucular,lez zet maddeleri ve lezzet artırıcılar,renklendiriciler,şelat ajanları,tatlandırıcılar,topaklanmayı önleyiciler,un işleme ajanları ve diğerleri

Gıda Biyoteknolojisi

Çeşitli ürünlerin eldesinde kullanılan mikroorganizmalar, endüstride mikroorganizmaların geliştirilmesi için kullanılan besi ortamları, fermentörler, fermentasyon yöntemleri ve akışı, fermentasyon sonucu elde edilen ürünün ortamdan ayrılmasında kullanılan yöntemler,laktik asit fermentasyonu ve laktik asit üretimi, turşu teknolojisi, salamura zeytin teknolojisi, asetik asit fermentasyonu ve asetik asit üretimi, sirke teknolojisi, boza ve şalgam suyu teknolojisi

Soğuk Tekniği

Gıdaların soğukta muhafazasına giriş, soğukta depolamanın genel ilkeleri, soğuk depo koşulları ve bunların sağlanması, kontrollü atmosferde depolama, depolamada ön işlemler, meyvelerin depolama koşulları, sebzelerin depolama koşulları, soğukta depolanan meyve ve sebzelerin, mikrobiyolojisi, depolanacak ürünlerin soğutulmaları, meyve ve sebzelerin bazı fiziksel nitelikleri ve bunların hesaplanmaları, depolarda ısı yalıtımı, depolarda soğutma yükünün hesaplanması

Hazır Yemek Teknolojisi

Hazır yemek konservelerinde kullanılan hammaddeler ve dolgu maddeleri, ambalajlama tekniği, hazır yemek teknolojisinde kullanılan alet ekipmanlar ve özellikleri, özel hazır yemek konserve teknolojisi

Beslenme ve Kalori Hesaplama

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin neden olduğu rahatsızlıklar, sağlıklı beslenmede çeşitli yaş grupları için kalori hesaplamaları, özel durumlarda beslenme ve diyet, obezite, gıda alerjileri ve protein enerji yetersizliği sonucu görülen rahatsızlıklar.

Proses Uygulamaları

Gıda bilimi ve teknolojisi ile ilgili derslerde teorik olarak verilen konuları desteklemek amacıyla pilot tesiste çeşitli gıda maddelerinin üretimini gerçekleştirmek ve laboratuvarda ilgili analizlerin yapılması.

Yemeklik Yağ Teknolojisi

Yağların beslenmemizdeki önemi, yağların kimyasal yapısı, ticari öneme sahip yağlar, yağlı tohumların depolanması, ham yağı elde etme yöntemleri, ham yağın rafinasyonu, sıvı yağların sertleştirilmesi ve margarin üretimi, zeytinyağı üretim teknolojisi

Gıda Zehirlenmeleri ve Zoonoz Hastalıklar

Genel tanımlar, zoonoz hastalıklar, bakteriyel zoonoz hastalıklar, paraziter zoonoz hastalıklar, viral zoonoz hastalıklar, bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmeleri, su ürünlerinin neden olduğu gıda zehirlenmeleri, küflerin neden olduğu gıda zehirlenmeleri, virüsler ve gıdalardan kaynaklanan viral hastalıklar

Gıda Kalite Kontrol

Kalite kontrol bölümünün sorumlulukları ve organizasyonu, kalite kontrol uygulanmasında genel ilkeler, renk ve parlaklık, viskozite ve konsistens, şekil ve boyutlar, kusurlar, kinestetik ve tekstür, gıdaların duyusal değerlendirme yöntemleri, istatistiksel işlem kontrol kontrol kartları, Türkiyede gıda kontrolü yapan kuruluşlar ve gıda ile ilgili mevzuat, ISO 9000 ler

Proses Uygulamaları

Bazı gıda maddelerinin üretimi ve temel analizleri, çeşitli gıda hammaddelerini işleyen işletmelerde teknik incelemeler

Margarin Üretimi

Hidrojenasyon kimyası, proses koşullarının etkileri, kataliz teorisi, hidrojen üretimi ve saflaştırılması, bazı yağların hidrojenasyonu, margarin üretiminin aşamaları, kullanılan hammaddeler, margarin işleme tekniği, margarin çeşitleri, margarinlerde bozulma ve depolama ömrü

Salamura Gıdalar ve Sirke Teknolojisi

Sirke üretim teknikleri, sirkede kalite kriterleri, sofralık zeytinin tanımı ve zeytin çeşitleri, zeytin üretiminde laktik asit fermentasyonu, sofralık zeytin üretim teknolojileri,zeytinlerde görülen bozulmalar, turşu üretiminde kullanılan hammaddeler ile yardımcı maddeler, turşu fermentasyonu ve üretim teknolojileri,turşularda görülen bozulmalar

Reçel, Marmelat ve Jele Teknolojisi

Temel tanımlar, reçel, marmelat ve jele hammaddeleri ve hazırlanmaları, reçete düzenleme,pişirme tekniği, soğutma ve ambalajlama üretim hataları, reçelde kalite kriterleri, diabetliler için reçel ve benzeri ürünler teknolojisi

Süt İşleme Teknolojisi

Sütün işlenmesi, sütün temizlenmesi, sütün standardizasyonu, homojenizasyon, pastörizasyon ve sterilizasyon, pastörize ve sterilize içme sütü üretimi, sütün evaporasyonu ve koyulaştırılmış süt üretimi, süttozu üretimi, dondurma üretim teknolojisi
Diyet Gıdalar Teknolojisi

Diyet gıdaların dünya ve türkiyedeki durumu, diyet gıdaların üretimi, kalorisi azaltılmış diyet gıdalar, diabetik hastalar için diyet gıdalar, diyet gıdalar üretim teknolojisi, diyet şekerleme üretim teknolojisi, tuzu azaltılmış veya tuzsuz gıdalar, diyet içecekler, yapay tatlandırıcılı gıdalar

Tahıl İşleme Teknolojisi

Tahılın önemi, buğday kalite kriterleri, buğdayın sınıflandırılması, buğday unu öğütme ve ekmek yapım teknolojisi, sert buğday ürünleri (makarna ve erişte) teknolojisi, yumuşak buğday ürünleri (bisküvi ve kraker) teknolojisi, kahvaltılık tahıl teknolojisi

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi

Meyve ve sebzelerin hasadı, işleme öncesi depolanmaları ve işlenmeye hazırlanması, meyve ve sebzelerin kurutulması ve dondurulması, meyve ve sebzelerin konserveye işlenmesi, meyve suyu ve gazlı içecek üretimi, reçel, marmelat ve jele üretimi, meyve ve sebze ürünlerinin bileşim ve besin değerleri,meyve ve sebze işlemede genel prensipleri, meyve ve sebze işlemede kimyasal ve biyokimyasal olaylar,sebzelerin konserveye işlenmesi, sebze suları,domates salçası, ketçap ve domates sosları üretimi

Proses Tasarımı

Gıda prosesleri, meyve suyu prosesleri, süt tozu prosesi, şarap prosesleri, patates cipsi prosesi, hazır (instant) kahve prosesi, salça prosesi, jele prosesi, marmelat prosesi, ham sebze suyu prosesi, kırmızı biber pulpu prosesi

Fırıncılık Ürünleri Teknolojisi

Ekmek yapım teknolojisi, kek yapım teknolojisi, tart ve pizza üretimi, dondurulmuş hamur ürünleri

İstatistiksel Kalite Kontrol

Değişkenlik, kalite kontrol programlarının tanıtımı, kalite kontrol araçları ve problemlere göre araç seçimi, kalite kontrol sistemleri, kontrol kartları, analiz bilgilerine uygulanan temel işlemler, örnekleme test yöntemleri, proses yeteneği ve proses kontrol, duyusal testler, satıcı kalite garantisi, kalite kontrol programlarının uygulanması, bilgisayar ve proses kontrol

Meyve Suyu Üretim Teknolojisi

Meyve suyuna işlenmeleri açısından meyvelerin tanımı, meyve ve meyve sularının bileşimi, meyvelerin işlenmeye hazırlanması, presleme ön işlemleri ve presler, pulpun inceltilmesi, durultma, filtrasyon, meyve sularının depolanmaları, meyve sularının ambalajlanmaları, meyve sularının konsantre edilmeleri

Bira Teknolojisi

Bira hammaddeleri, malt teknolojisi, bira teknolojisi, biraların tasnifi, tipleri ve biranın bileşimi, birada kalite ve stabilite (kusur ve hastalıklar), gıda maddeleri tüzüğündeki biraya ait hükümler

Şarap Teknolojisi

Üzüm ve şıranın bileşimi, şaraplık üzüm çeşitleri, beyaz ve siyah üzümlerin şaraba işlenmesi,şarap mayaları ve alkol fermentasyonu, şarabın olgunlaştırılması, şarabın berraklaştırılması ve süzülmesi, paçal ve şişeleme, köpüklü şarap üretimi, gazlı şarap üretimi

İspirto ve Alkollü içkiler Üretim Teknolojisi

İspirtonun tarihçesi, alkol fermentasyonu, ispirto endüstrisinde kullanılan önemli mikroorganizmalar, ispirto endüstrisinde kullanılan hammaddeler, enzimler, su, farklı hammaddelerden ispirto üretimi, damıtık alkollü içkiler, likörler

Peynir ve Diğer Fermente Süt Ürünleri Teknolojisi

Peynire işlenecek sütte aranacak özellikler ve peynir üretiminde kazan sütüne uygulanan ön işlemler, peynir üretiminde kullanılan katkı maddeleri, peynir üretimi, olgunlaştırma ve bu aşamada meydana gelen değişiklikler, yerli ve yabancı bazı peynirlerin üretim teknolojileri, yoğurt üretimi, yoğurt çeşitleri (meyveli yoğurt, acidophilusu yoğurt, vb.), ayran, kefir, kımız üretimi, tereyağı üretim teknolojisi

Catering Teknolojisi

Yemek sanayi endüstrisine genel bir bakış, menü planlama, üretim ve işlem aşamaları, satın alma, ön hazırlık aşaması, yemeklerin pişirilmesi aşaması, yemeklerin servis aşaması, bulaşık ve temizleme aşaması, yemek sanayinde hijyen ve gıda güvenlik sistemleri ile haccp uygulamaları

Fonksiyonel Gıdalar Teknolojisi

Fonksiyonel gıdaların tanımı, FOSHU ve fonksiyonel özellik gösteren gıda bileşenleri, hastalık ve tedavi döneminde gıdaların rolü, Çeşitli fonksiyonel, medikal ve terapötik gıdalar

Proses Uygulamaları (Tahıl İşleme Tek. Uyg)

Buğday analizleri, un analizleri, ekmek analizleri, makarna analizleri