PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bursa Uludağ Üniversitesi Staj İlkeleri

genc__osman
19.11.2010, 22:45
T.C.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ

ZİRAAT FAKÜLTESİ

KREDİLİ ÖĞRETİM SİSTEMİ ÖĞRENCİ STAJ İLKELERİ

1. U.Ü. Ziraat Fakültesi öğrenci stajları, öğrencilerin Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı formasyonu alabilecekleri kurumlarda çalışarak mesleki bilgi, görgü, beceri ve tecrübe kazanmalarını amaçlar.

2. Staj süresi, Ziraat Mühendisliği Programı için 4. yarıyılda 20 işgünü, 6. yarıyılda 25 işgünü; Gıda Mühendisliği Programı için ise 4. yarıyılda 10 işgünü, 6. yarıyılda 35 iş günü olmak üzere toplam 45 işgünüdür.

3. Dördüncü yarıyıl stajı genel staj niteliğinde olup, Dekanlık koordinasyonunda U.Ü. Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yapılır.

4. Altıncı yarıyıl stajı ilgili Program Koordinatörlüğü/Bölüm Başkanlığı’ nın uygun görüp onayladığı yurtiçi/yurtdışı kurumlarda yapılır.

5. Üçüncü veya 4. yarıyıldan hiç ders almamış bir öğrenci 4. yarıyıl stajını yapamaz.

6. Dördüncü yarıyıl stajını yapmamış bir öğrenci 6. yarıyıl stajını yapamaz.

7. Dikey geçiş sınavı sonucuna göre yerleştirilen öğrencilerin daha önce öğrenim gördükleri Yüksek Öğrenim Kurumunda yaptıkları stajları 4. yarıyıl stajları yerine sayılır.

8. Stajın eğitim-öğretim dönemi dışında yapılması esastır. Ancak normal öğrenim sürelerini aşan ve staj yapmak istedikleri dönemde hiçbir dersi bulunmayan öğrenciler ilgili Program Koordinatörlüğü/Bölüm Başkanlığı’ nın uygun görüp onaylaması durumunda stajlarını eğitim-öğretim dönemi içerisinde de Kurumlarda veya Bölümlerde yapabilirler.

9. Yaz Öğretimi’ ne katılan öğrenciler stajlarını yaz öğretimi ile birlikte yapamazlar.

10. Stajların gruplar halinde yapılması öncelikle benimsenen bir ilkedir. Bir staj yerinde çalışacak grupların başında Fakülte Staj Komisyonu’nca önerilip ilgili Program Koordinatörü/Bölüm Başkanı’nın olumlu görüşünün alınmasından sonra Fakülte Dekanlığı’nca görevlendirilen bir “Staj Yönetmeni” bulunur. Staj Yönetmeni, staj yapılacak kurumun yetkilisi ile işbirliği içerisinde öğrencilerin kurumdaki çalışmalarını planlamak, yürütmek, denetlemek, gerektiğinde kurum yönetimine önerilerde bulunmak ve öğrencilerin kurumun çalışma düzenine uymalarını sağlamakla yükümlüdür. Stajyer öğrenciler, kurumun özelliğine göre olanaklar ölçüsünde kurumun çeşitli birimlerinde çalışırlar. Staj Yönetmeni’nin bulunmadığı kurumlarda “Kurum Yöneticisi” veya onun görevlendireceği bir “Teknik Eleman” stajyer öğrencilerin “Staj Amiri” sayılır.

11. Staj yapmak isteyen 4. ve 6. yarıyıl öğrencileri Zorunlu Staj Formunu doldurup staj yapacakları kuruma onaylattıktan sonra staj kabul belgesi ile birlikte staja başlamadan 1 ay önce Dekanlığa teslim etmek zorundadırlar.

12. Altıncı yarıyıl stajyer öğrencileri, Fakülte Staj Komisyonu’ndan alacakları staj evrakını Staj Amiri’ ne teslim etmekle yükümlüdürler.

13. Stajyer öğrenciler, staj yaptıkları kurumun bağlı olduğu yönetmeliklere, iş düzenine, disiplin ve iç güvenlik kurallarına uymak ve çevreye iyi örnek olmak zorundadırlar. Stajyer öğrenciler staj yaptıkları kurumun iç işlerine ve düzenine karışamaz, işlerin aksamasına yol açacak tutum ve davranışlarda bulunamazlar. Bu kurallara uymayan stajyer öğrenciler Staj Yönetmeni/Staj Amiri tarafından Fakülte Dekanlığı’ na bildirilirler ve bu öğrenciler hakkında disiplin soruşturması açılır.

14. Stajyer öğrenciler, çalıştıkları kurumun olanakları ölçüsünde kurumdaki sosyal hizmetlerden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanabilirler. Ancak, yasal bir hakka veya toplu sözleşmeye dayanarak kurum çalışanlarına yapılan yardımlardan yararlanamazlar.

15. Stajyer öğrenciler staj defteri tutmak, bu defteri günlük olarak işlemek ve gün sonunda başlarındaki Staj Sorumlusu’ na imzalatmak zorundadırlar. Staj defteri Staj Yönetmeni/Staj Amiri tarafından haftada en az bir kez kontrol edilir.

16. Staj bitiminde staj sınavı yapılır. Dördüncü yarıyıl staj sınavı Fakülte Staj Komisyonu, 6. yarıyıl staj sınavı ise ilgili Bölüm Başkanlığı tarafından yapılır. Bu sınavlarda değerlendirme Geçer/Kalır şeklindedir.

17. Altıncı yarıyıl stajını tamamlayan bir öğrencinin staj sınavına girebilmesi için stajını “Pekiyi, İyi veya Orta” derece ile başarmış olması ve bunun da Staj Belgesi’ nde belirtilmiş olması gerekir. Altıncı yarıyıl stajını “Zayıf” derece ile tamamlayan bir öğrenci staj sınavına giremez ve stajını tekrar eder.

18. Yaz dönemi stajını tamamlayan öğrencilerin staj sınavına girebilmeleri için izleyen yarıyılın 4. haftasına kadar staj defterini bağlı olduğu Program Koordinatörlüğü/Bölüm Başkanlığı’ na teslim etmeleri gerekir. Staj sınavı defterlerin teslim edilmesinden sonra en geç 2 hafta içerisinde yapılır.

19. Staj belgesinde başarılı olduğu belirtilmesine rağmen staj sınavında başarısız olan bir öğrenci stajını tekrar etmek zorundadır.

20. Altıncı yarıyıl stajlarını eğitim-öğretim dönemi içerisinde tamamlayan mezuniyet aşamasındaki öğrenciler için, staj defterlerini Program Koordinatörlüğü/Bölüm Başkanlığı’ na teslim etmeleri koşuluyla ilgili yarıyıl sonlarında da staj sınavı yapılabilir.

Bu Staj İlkeleri; Fakülte Kurulu’ nun 18.03.2009 tarih ve 2009/2-1sayılı kararı gereğince, 18.03.2009 tarihinden itibaren yürürlüğe girer.