PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bursa Uludağ Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Tanıtım

genc__osman
19.11.2010, 22:17
Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde 1981 yılında ilk kurulan bölüm özelliğini taşıyan Bahçe Bitkileri Bölümü bu yıldan itibaren meyvecilik, sebzecilik, bağcılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği ve sorunları, seracılık, bahçe ürünlerinin muhafaza ve pazara hazırlanması konularında eğitim vermeye başlamıştır. Bahçe Bitkileri Bölümü, 23 yıl süresince 11 Öğretim Üyesi olmak üzere toplam 23 öğretim elemanına ulaşmıştır. Bölüm'de "Lisans" eğitim-öğretiminin yanında "Yüksek Lisans" ve "Doktora" eğitim ve öğretimi de yapılmaktadır. Bölüm, kurulduğu ilk yıllardan itibaren uluslararası bilimsel ilişkilere önem vermiştir. Bu bağlamda farklı ülkelerdeki üniversite ve diğer araştırma kuruluşları ile ortak çalışmalar yürütülmüş ve çeşitli boyutlarda akademik değişimler gerçekleştirilmiştir. Halen bu tür çalışmalar yoğun biçimde bölüm öretim elemanları tarafından yürütülmektedir.

Görükle Kampüsü sınırları içinde yaklaşık 200 dekarlık bir alanda araştırma-uygulama amaçlı değişik tür ve çeşitler içeren bağ, meyve, sebze ve süs bitkileri üretimi yapılmaktadır. Ayrıca, Araştırma ve Uygulama Serası, Soğuk Muhafaza Araştırma ve Uygulama Ünitesi ile Bahçe Bitkileri Bölümü, çalışmalarını geniş boyutlarda sürdürmektedir. Ayrıca, son yıllarda "Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji" konularında da yoğun çalışmalar yapılmaktadır.

Öğretim süresi dört yıl olan Bahçe Bitkileri Bölümünde Lisans düzeyinde Ziraat Mühendisi ünvanı alan, kamu ve özel kuruluşlarda geniş bir yelpaze içinde çalışabilecek kapasitede genç mühendisler yetiştirilmektedir.

Uludağ Üniversitesinin 3500 dekarlık tarımsal araştırma ve uygulama alanı içinde Bahçe Bitkileri Bölümü, 200 dekar büyüklüğünde bağ-meyve-sebze bahçesine; 2250 m² cam ve plastik sera alanına; 1000 m3 lük soğuk muhafaza tesisi ile 120 m² lik paketleme evine sahiptir. Ayrıca, bilimsel çalışmaların laboratuvar boyutunda doku kültürü, fizyoloji ve moleküler biyoloji ile hasat sonrası laboratuvarlarından yararlanılmaktadır.

tnrmrtprlk
19.09.2011, 17:13
Uludağ Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Resmi web sitesine burdan (http://www20.uludag.edu.tr/~bahce/) ulaşabilirsiniz.