PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tarım Makinaları Bölümü Stratejik Plan

genc__osman
16.11.2010, 11:01
Stratejik Amaç-1

Çağdaş ve bilimsel eğitim-öğretimin gerektirdiği nitelikli kadrolarla, problemlerini bilim ve akıl yoluyla çözen, alanında bilimsel çalışmalar yapabilen, uluslararası rekabete hazır teknik eleman yetiştirmek.

Stratejik Hedefler

Çağdaş eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yürütülmesi için gerekli yatırımlar yapılacaktır.

Gelişmiş ülkelerdeki Tarım Makinaları bölümlerinin eğitim-öğretim faaliyetleri incelenmesi

Eğitim-öğretim faaliyetlerinin güncel standartlara uygunluğunun izlenmesi.

Socrates-Erasmus programı çerçevesinde öğrenci ve öğretim elemanı değişimi.

Performans Ölçümü

Eğitim-öğretim olanaklarının çağımız koşullarına uygun hale getirilmesi (Çalışma salonu, derslik, laboratuar ve atölye sayısı)

Tarım Makinaları sektörünün beklentileriyle uyumlu bir eğitim sistemi (Yıllık mezun sayısı; Mezunların başarı notu ortalaması; istihdam edilen mezun sayısı; ders değerlendirme anket sonuçları)

Uluslararası ölçekte gelişmiş fakültelerle öğrenci ve öğretim elemanı değişimi(Değişim programlarına katılmak isteyen öğrenci ve öğretim elemanı sayısı; Değişim programlarına katılan öğrenci ve öğretim elemanı sayısı; Yurtdışındaki üniversite ve araştırma birimleri ile yapılan ortak proje ve yayın sayısı)

Öğretim üyelerinin çalışma olanakları (ofis olanakları, bilgisayar, vs.) (Öğretim üyesi memnuniyet anket sonuçları; teknolojik yöntemleri kullanan öğretim elemanı sayısı)

Stratejik Amaç-2

Tarım Makinaları ile ilgili her türlü araştırmayı yapabilmek ve bu amaç için dünya standartlarına uygun araştırma altyapısını oluşturmak.

Stratejik Hedefler

Tarım Makinaları çalışma konuları dağılımına uygun olarak öğretim üyesi sayısını artırmak

Tarım Makinaları bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışan öğretim elemanlarını farklı konulara yönlendirmek

Performans Ölçümü

Öğretim üyesi ve Öğretim elemanı sayısı

Yıllık öğretim elemanı başına düşen yayın sayısı (Yurtiçi ve dışı hakemli dergilerdeki yayın sayısı, yurt içi ve dışı bilimsel etkinliklerdeki bildiri sayısı)

Proje yapma ve sonuçlandırma (Yıllık proje sayısı; öğretim üyesi başına düşen proje sayısı)

Yeni alınan daha önce sahip olmadığımız araç-gereç sayısı ve değeri

Laboratuar, donanım ve yazılım imkanlarının arttırılması

Stratejik Amaç-3

Ülke Tarım Makinaları ile ilgili sorunlarını paydaşlarla birlikte sahiplenerek, bilimsel ve teknik çözümler üretmek, bu konularda bilgi ve teknolojileri geliştirmek.

Stratejik Hedefler

Tarım Makinaları imalat sektörü ile ilişkileri artırmak

Tarım Makinaları imalatçılarının deneme raporu taleplerini karşılamak ve ilgili teknik donanımı geliştirmek

Performans Ölçümü

İlgili paydaşların problemlerini bölümümüze bildirmesi

Bölümümüzde mevcut deneme rapor yetkisi olan makinalara ilişkin verilen rapor sayısını artırmak ve bölge çiftçi ve sanayicisine katkıda bulunmak

Stratejik Amaç-4

Verimli ve etkin yönetim mekanizmalarını oluşturarak değişen koşullara göre kendisini yenileyen demokratik, katılımcı ve kaynaklarını rasyonel kullanan bir bölüm haline gelmek

Stratejik Hedefler

Mezun öğrencilerle ilgili sektörler arasında irtibat kurmak

Öğrencilerimizle farklı konularda fikir alışverişi oluşturabileceğimiz toplantı, panel ve söyleşiler düzenlemek

Bölümümüzde yürütülmekte olan faaliyetlerden öğrencileri de haberdar ederek katılımlarını sağlamak

Performans Ölçümü

Bölümümüzde, Toplam Kalite Yönetimi anlayışı yaygınlaştırmak (Proje sayısı, yayın sayısı, mezun öğrenci kalitesi, çalışan memnuniyet anket sonuçları, öğrenci anket sonuçları)

Bölümümüz personelinin yönetim alanında yenilikçi ve yaratıcı fikirlerini açıklayabilecekleri platformlar oluşturmak (Akademik kurul sayısı; her toplantıda fikir beyan eden kişi sayısı; öğretim elemanları tarafından tartışmaya açılan konu sayısı; öğrencilerle yapılan toplantı sayısı; öğrenciler tarafından tartışmaya açılan konu sayısı; öğretim elemanı ve öğrencilerin dile getirdikleri sorunlarına çözüm getirilme oranı)

arım Makinaları Bölümü’nün tanınmasını sağlamak (düzenlenen bilimsel etkinliklerdeki katılımcı sayısı; hazırlanan tanıtım dökümanları)

Ar-Ge projeleri hazırlamak ve sonuçlarının uygulamaya aktarmak

Ar-Ge projeleri ile eşgüdümlü olarak yeni yöntem ve teknolojiler geliştirmek(patent sayısı)