PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bingöl Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü Tanıtım

genc__osman
15.11.2010, 17:46
Tarla bitkileri bölümü 2009 – 2010 akademik yılında 30 öğrenci ile eğitim ve öğretime başlamıştır. Bölümümüz 1 Doçent, 4 Yardımcı Doçent ve 1 Araştırma Görevlisi olmak üzere 6 öğretim elemanı ile lisans ve lisansüstü eğitim, öğretim, araştırma ve yayım faaliyetlerini yürütmektedir. Modern öğretim yöntemlerinin kullanılmasına imkân tanıyan araç ve gereçlerle (yansıtıcı, slayt makinesi, video, projeksiyon) teçhiz edilmiş 4 adet 50 kişi kapasiteli, 1 adet de 100 kişi kapasiteli toplam 5 adet derslik bulunmaktadır. Gerek eğitim, öğretim ve gerekse araştırma amacıyla kullanılmak üzere donanımlı Bitkiler Analiz Laboratuarı, Hücre ve Doku Kültürü Laboratuarı ve Moleküler Genetik Laboratuarı mevcut olup, öğrencilerin laboratuarlarda uygulamalı eğitim almaları sağlanmaktadır. Ayrıca Garip köyü civarında fakültemize tahsis edilmiş 102 dekarlık Uygulama ve Araştırma Alanı mevcuttur. Bölümdeki başlıca araştırma alanları: tahıllar, yemeklik tane baklagiller, endüstri bitkileri, çayır-mera ve yem bitkileri, biyoteknoloji, bitki ekolojisi, sürdürülebilir tarım, organik tarım, yeni bitkilerin kültüre alınması, biyolojik çeşitlilik, bitkisel gen kaynaklarının korunması ve değerlendirilmesi ile bağlantılı konulardır. Bölümümüzde, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra, konferanslar, seminerler, panellerle, bilimsel araştırma, uygulama ve deneme çalışmalarıyla ülke ve bölge tarımına katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, araştırma arazisi ve laboratuar donanımı gibi temel altyapı imkânları ölçüsünde, bilhassa zirai alanda yeni teknolojilerin kullanılması ve uygulamaya aktarılması, ürün geliştirme ve bölgeye adaptasyonu ile sürdürülebilir tarım konularına öncelik verilmektedir.

MİSYONUMUZ

• Özel sektöre ve resmi kuruluşlara nitelikli ziraat mühendisi ve araştırıcı yetiştirmek üzere lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim vermek,
• Yetiştirme teknikleri ile ilgili problemlerin çözümüne yönelik araştırmalar yürütmek ve sürdürülebilir çözümler üretmek
• Bitki ıslahı alanında klasik ve biyoteknolojik yöntemleri kullanarak yeni çeşitler geliştirmek
• Bitki biyoteknolojisi konusunun yaygınlaştırılması ve geliştirilmesini temin etmek için araştırmalar yapmak ve eğitim-öğretimde bulunmak,
• Bulunduğumuz bölgenin özelliğini dikkate alarak başta organik tarım olmak üzere sürdürülebilir kalkınma, çevre ve tabii kaynakların etkin kullanılması, biyolojik çeşitlilik, gen kaynaklarının muhafazası ve değerlendirilmesi olarak sıralanabilir.

VİZYONUMUZ

Tarla bitkileri bilimine ilişkin çalışmalarda, bilgi ve teknoloji üretiminde, kültürel ve sosyal etkinliklerde ülkemizde belli bir seviyeye ulaşan, mezunları aranan ve kabul gören, gerek Türkiye’de ve gerekse dünyada aynı sahalarda faaliyet gösteren kurum/kuruluşlarla işbirliği yapan, uluslar arası niteliklerde öğretim elemanı ve öğrenci yapısına sahip, sorunların çözümüne yönelik ihtiyaçları hızlı, etkin ve sürdürülebilir bir şekilde karşılayan bir bölüm olmaktır.
Tarla Bitkileri Agronomi ve çeşit geliştirme konularında güncel bilgiler ve bu bilgileri uygulama kabiliyeti ile teçhiz edilmiş, Tarla Bitkileri Tarımının sorunlarına sürdürülebilir çözümler üretebilen, küreselleşen Dünya’da yüksek rekabet gücüne sahip Ziraat Mühendisleri, Ziraat Yüksek Mühendisleri veya Ziraat Uzmanları Yetiştirmek bölümün hedefleri arasında yer almaktadır.
Halkımızın sağlıklı ve yeterli beslenmelerine katkıda bulunmak amacıyla, tarla bitkilerinin özellikle Doğu Geçit Bölgesinin ekolojisine uygun sürdürülebilir yüksek verim ve yüksek kaliteli ürün verecek şekilde agronomik paketleri ortaya koymak üzere temel ve uygulamalı araştırmaları yürütmek ve bu araştırmaların sonuçlarının üretici seviyesinde uygulanabilir olması için ihtiyaç duyulan çabayı göstermek, araştırma faaliyetlerinin hedefidir.