PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bingöl Üniversitesi Tarımsal Yapılar Ve Sulama Bölümü Tanıtım

genc__osman
15.11.2010, 17:43
Tarımsal öğrenime 1846 yılında başlanan ülkemizde, “Tarımsal Yapılar ve Sulama” ile ilgili eğitim ve öğretime “Kültürteknik” adı altında, 1970 yılında başlanılmıştır. Bölüm 1991 yılında Tarımsal Yapılar ve Sulama adını almıştır. 2000 yılından sonra “Tarım Teknolojisi Programı” ve sonrasında “Ziraat Mühendisliği Programı” kapsamında alt program olarak eğitim verilmiştir. Son olarak 2008 yılında Ziraat Fakültelerindeki yeniden yapılanma sürecinde “Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü” adı altında müstakil eğitime tekrar geri dönülmüştür.
Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü 2009 yılında açılmış olup, bölüm kadrosunda 2 yardımcı doçent ve 2 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Bölüm tarafından, Fakültede eğitim veren Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri ve Zootekni bölümlerine Sulama ve drenaj, Tarımsal yapılar ve Ölçme Bilgisi gibi dersler verilmektedir.

MİSYON

Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü, toprak ve su kaynaklarının optimum biçimde yararlanılması, bu kaynakların korunması ve geliştirilmesi, üretimin çeşitli aşamalarındaki uygun çevre ortamının oluşturulmasında gerekli olan tüm yapı ve tesislerin planlanması, projelenmesi ve yapımı, tarımsal işletmelerin yapısal ve fiziksel yönden geliştirilmelerini sağlayan önlemlerin alınması konusunda eğitim vermeyi görev edinmiştir.

VİZYON

Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümünün vizyonu; konusunda üstün mesleki becerilere sahip, etik kurallara bağlı, araştırmacı, üretken ve bunları toplumla paylaşan bireyler yetiştiren bir bölüm olmaktır.