PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bingöl Üniversitesi Gıda Mühendisliği Tanıtım

genc__osman
15.11.2010, 17:34
Gıda Mühendisliği; beslenmeyle ilgili sağlık problemlerinin artmasıyla önemi giderek artan gıdaların üretimden tüketime kadar bütün süreçlerde teknik bilgilerini kullanarak ürünlerin kaliteli, sağlığa uygun şekilde üretilmesi ve tüketilmesi için sorumluluk alan, fizik, kimya, biyoloji, matematik, mikrobiyoloji ve beslenme gibi bilimlerin; gıdaların işlenmesinde, saklanmasında, taşınmasında, pazarlanmasında ve yeni gıdaların üretilmesinde ve geliştirilmesinde uygulama alanı bulduğu bir mühendislik dalıdır.
Gıda mühendisi olmak isteyen kişinin; fizik, biyoloji, matematik, kimya gibi derleri okumayı sevmesi, inceleme ve araştırma yapmaya meraklı olması, insanlarla iyi ilişkiler kurabilmesi, yenilikleri izleyebilmesi, uzun süre çalışabilecek, dikkatini bir konuda yoğunlaştırabilen, sabırlı kimse olması gerekir.

Gıda Mühendisinin Görevleri

1) Beslenme değeri yüksek ve sağlık açısından güvenli besin üretmek
2) Gıda işlemede biyokimyasal, teknolojik ve ekonomik değerlendirmeleri yaparak yeni işleme teknikleri ve yöntemleri geliştirmek.
3) Gıda ham maddelerini değerlendirmek, gıda kaynak savurganlığını önlemek, gıdaların nitelik ve nicelik yönünden korunmasını sağlamak.
4) Gıda atıklarını değerlendirmek
5) Gıda ham maddelerinden çok yönlü yararlanmayı sağlayarak gıda çeşitliliğini arttırmak.
6) Gıda hammaddelerinin besin değerlerini kaybetmeden, standartlara uygun olarak verimli bir şekilde işlenmesini, korunmasını ve depolanmasını sağlamak.

MİSYON

Gıda Mühendisliği Bölümü olarak misyonumuz; çağımızdaki teknolojik gelişmelere ayak uydurabilen, kendini sürekli geliştiren, gıda mühendisliği alanındaki sorunlara çözüm üreten, ekip çalışmalarını seven, alanıyla ilgili bilimsel araştırmalar yapabilen, gıda sanayisinin gelişmesine katkıda bulunacak, Türk toplumunu doğru beslenme konusunda bilinçlendirecek, girişimci, yenilikçi, mühendislik bilgileriyle donatılmış gıda mühendisleri yetiştirmektir.

VİZYON

Gıda Mühendisliği Bölümü olarak vizyonumuz; yüksek nitelikli akademik personele sahip olarak, kaliteli eğitim verebilen, ulusal ve uluslar arası düzeyde eğitim-öğretim yapan, alanında en iyi olabilecek öğrenciler yetiştiren, toplumun yaşam kalitesini artıracak önemli bilimsel çalışmalar düzenleyen ve öğrenciler tarafından tercih edilen bir bölüm olmaktır.