PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bingöl Üniversitesi Bikti Koruma Bölümü Tanıtım

genc__osman
15.11.2010, 17:32
Bölüm 2009 yılında kurulmuş olup, hali hazırda iki öğretim üyesi bulunmaktadır. Bölümün öğrencisi olmayıp, Ziraat Fakültesi ve MYO'daki bazı bölümlere bitki koruma alanıyla ilgili temel dersler verilmektedir. Bölümün kısa vadeli hedefinde, öğretim elemanı açığını kapatmak, eğitim öğretim ve araştırma alt yapısını güçlendirmek olacaktır.

ÇALIŞMA ALANI

Tarım ürünlerinin ekiminden – hasadına ve depolanma aşamasında verim ve kalite kaybına neden olan zararlı ve hastalıklar, bölümün eğitim – öğretim ve araştırma ilgi alanına girmektedir. Bu organizmaların tanınması ve mücadelesine yönelik çalışmalar amaçlanmaktadır. Zararlı, hastalık ve yabancı otlar yüzünden tarım ürünlerinde her yıl % 25- 40 arasında verim kaybı olmaktadır. Meydana gelecek kayıpları en aza indirmek için yapılan çalışmalar ve uygulanan yöntemler "bitki koruma faaliyetleri" olarak adlandırılır.

MİSYON

Artan dünya nüfusu karşısında, tarımın en önemli amacı bol ve kaliteli ürün elde etmektir. Bu amaç doğrultusunda, tarım ürünlerinde kayıplara neden zararlı ve hastalıklarla en uygun ve en gelişmiş yöntemlerle mücadele edebilecek bilgi ve donanıma sahip teknik elemanlar yetiştirmek. Gelişen yeni teknik ve yöntemleri eğitim ve araştırma faaliyetlerine adapte etmek.

VİZYON

Alanımızla ilgili evrensel bilim normlarını özümseyerek güncele adapte edebilmek ve problemlere çözüm üretebilmek. Bitki koruma faaliyetlerinin aynı zamanda bir doğa koruma girişimi olduğunun farkında olmak. Gerek eğitim öğretim ve gerekse akademik faaliyetler bakımından ülkemizin saygın kurumları arasına girebilmek.