PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bingöl Üniversitesi Bahçe Bitkileri Tanıtım

genc__osman
15.11.2010, 17:29
BAHÇE BİTKİLERİ BÖLÜMÜ

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, fakültenin ilk açılan bölümlerinden birisidir. Bölüm lisans düzeyinde eğitim vermekte olup, ilk öğrencilerini 2009 – 2010 Eğitim Öğretim yılında almıştır. Bahçe Bitkileri Bölümü, meyvecilik, bağcılık, örtü altı yetiştirme teknikleri, sebzecilik ve süs bitkileri konularında eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri yürütmektedir.

Bölümün amacı, Bahçe Bitkilerinde lisans eğitiminde çeşitli ders ve uygulamalar ile öğrencilerin potansiyellerini en yüksek seviyede değerlendirerek bahçe bitkileri alanında eğitimlerini sağlamak, bahçe bitkilerindeki yeni teknik ve uygulamaları bölgeye getirmek ve tanıtmak, üreticisiyle, kamu ve özel sektörüyle işbirliği içerisinde çalışarak potansiyel sorunlara bilimsel ve pratik çözümler üretmektir.

Program çerçevesinde öğrencilere genelde Türkiye'de özelde de Bingöl yöresinde tarımı yapılmakta olan bahçe bitkilerinin yetiştirme, çoğaltma, hasat ve depolama teknikleri konularında teorik ve pratik bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır. Bölüm çalışmalarını yakından izleyerek katkıda bulunan bölüm öğrencileri ayrıca laboratuvar çalışmaları, arazi uygulamaları, ve bitirme tezleriyle özelleşmek istedikleri konulardaki deneyimlerini artırmaktadırlar.

Dört yıllık eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler ‘Ziraat Mühendisi’ unvanı alarak mezun olurlar. Bahçe Bitkileri Bölümünden mezun olan Ziraat Mühendisleri başta Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, Tarım Kredi Kooperatifleri, belediyeler, bankalar, seralar ve özel sektörün tarımla ilgili çeşitli alanlarında çalışabilecekleri gibi, birçok firmaya danışmanlık da yapabilmektedir. Bunların yanısıra bölümümüzden mezun olan ziraat mühendisleri kendi projelerini oluşturabilirler ve bu sayede kendi işlerinde çalışabilirler. Bunlar arasında; çeşitli meyve, sebze ve süs bitkisi türlerinin ticari yetiştiriciliği, bağcılık, fide ve fidancılık, seracılık, mantar yetiştiriciliği, tohum ve gübre bayiliği gibi alanlar yer almaktadır.

Bölümün akademik işlevi halen konularında uzman dört öğretim üyesi tarafından yürütülmektedir.

callpex
10.03.2012, 23:43
bende ikinci sınıf öğrenciyim bu okulda ders notlarımız mevcutmu değilsede 1 sınıf notlarını paylaşabilirim iletişeme geçebilirmisiniz.tşkler

emrekajmer
22.06.2014, 08:57
3. sınıf Notlarını paylaşırsan sevinirim birde sınav soruları varsa resimli :)

Mr.Muhendis
22.06.2014, 12:49
3. sınıf Notlarını paylaşırsan sevinirim birde sınav soruları varsa resimli :)

Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/ders-notlari-f56.html)
Sınav Soruları (http://www.ziraatciyiz.biz/sinav-sorulari-f43.html)