PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sultaniye Üzümü,Dalında 1.50 TL'den Alıcı Buluyor

Mr.Emre
10.11.2010, 22:59
MANİSA - Sarıgöl Ovası'nın dünyaca ünlü çekirdeksiz sofralık "Sultaniye" üzümü, dalında 1.50 TL'den alıcı buluyor.
Sultaniye üzümlerine bu yıl talebin çok olduğunu belirten Sarıgöl İlçe Tarım Müdürü Mehmet Toy, "75 bin dekarlık Sultaniye üzüm bağının bulunduğu Sarıgöl Ovası'nda, 2010 yılı Sultaniye üzüm rekoltemiz 160 bin ton. Bu rakamın yüzde 35-40'ı kurutmalık ve sumalık olarak değerlendiriliyor geriye kalanı yaş olarak yurdumuzda ve yurt dışında satılıyor" dedi.

Sarıgöl Ovası'nın Sultaniye üzümlerinin yaş olarak bu yıl iyi para ettiğini anlatan Toy, şöyle konuştu: "Bunun nedeni ise diğer meyvelerin aşırı fiyatlanması ile üzüme yönel ildi. Rekoltemizde az olunca talep arttı. Üzümlerini naylon kanaviçe ile örten üzüm üreticilerinin üzümleri hava şartlarının da yardımı ile fazla tarım ilaçlaması yapmadan bugüne kadar dayandı. Örtülü üzüm bağları serin havanın yardımı ile adeta doğal buzhane gibi üzüm bağda dalında korundu. Üzüm kesimlerimiz ilçemizde Kasım ayının
ortalarına kadar devam etmesi bekleniyor. Bu arada don olayı olmazsa üzüm kesimleri Aralık ayına kadar uzayabilir. İhracat üzümlerinin tümü Sarıgöl Ovası'ndan kesilmektedir. Sarıgöl ve çevresindeki üzüm bağlarındaki üzüm salkımlarının ortalama ağırlığı 1,5*2 Kg gelmektedir."
ÜZÜM ÜRETİCİSİ SEVİNDİ
Sarıgöl ve çevresindeki üzüm bağlarında üzümlerini bekleten üzüm üreticileri üzümlerini şu günlerde dalında peşin paraya kilosunu 1.50 TL'den satmaya başladı. Son elli yılın en güzel fiyatına ulaşan Sultaniye üzüm üreticisini sevindirdi. Üzümünü 1.50 TL'ye satan üretici Musa Topdemir, şunları söyledi: "Bu yıl üzümleri güzel yetiştirdim. Üzerini de örttüm. Havalar serin gidince üzümün dayanaklığı arttı. Üzümümü yaş olarak kilosunu 1.50 TL'ye sattım. Üzümlerin kesimi yapılırken bazı salkımların 3*4 kilo
ağırlığında olduğunu gördüm. Bu demektir ki, bir salkım 4-6 TL demektir. Oysa ortalama üzümün salkımı 1.5 kg gelmekte. Böyle olunca bir salkımının ortalama fiyatı da 2.25 TL demektir. Güzel para. Allah bereket versin. Bu yıl bağlar bizlerin yüzünü güldürdü."

Haber Kaynagı:yaban