PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hayvancılıkta Yetiştiricilik Sistemleri

Zooteknist
31.10.2010, 21:08
1- Entansif (Yoğun) Yetiştiricilik:

Dünya nüfusunun hızla artması, artan nüfusa paralel olarak tüketim miktarının artması, birim alandan daha fazla verim almayı gerektirmiştir. Hayvancılıktan daha fazla verim için ıslah çalışmaları yapılmış, yüksek verimli hibritler elde edilmiş, modern yetiştircilik sistemleri geliştirlmiş bunun sonucunda da birim alandan daha fazla ürün elde edilmiştir. Ülkemiz hayvancılığında da özellikle süt sığırcılığında ve tavukçulukta büyük kapasiteli entegre işletmeler kurulmuş ve entansifleşme yaygınlaşmaya başlamıştır. Entansif sistemde büyük kapasiteli hayvan barınakları kurulur, hayvan refahını sağlayabilecek mekanizasyon teknikleri uygulanır ve büyük çapta üretim gerçekleştirilir.

Entansif Yetiştirmenin Avantajları:

• Verim ön plandadır.
• Büyük kapasiteli işletme olduğundan ekonomik kazanç daha fazladır.
• Üretim kontrollüdür.
• Hayvanlar sürekli Zooteknist ve Veteriner Hekim gözetimindedir.
• Entansif işletmeler hayvancılıkta büyük işletmeler olduğundan; ekonomik kriz gibi olumsuz koşullardan en az zararla ayrılır.
• Büyük işletmelerin ürün pazarı bulmaları ve ürünlerini istedikleri fiyata satmaları daha kolaydır.

Entansif Yetiştirmenin Dezavantajları:

• Büyük yatırımlar gerekir.
• İşletmeye giren salgın hastalık büyük kayıplara neden olabilir.

2- Ekstansif (Geleneksel) Yetiştiricilik:

Ülkemizde hayvancılığın büyük bir kısmı ekstansif karakterdedir. Özellikle koyunculuk ve keçicilikte yeterli entansifleşme sağlanamamıştır.

Ekstansif Yetiştiriciliğin Avantajları:

• Küçük ev işletmeleri için az da olsa hayvansal ürün kaynağıdır.

Ekstansif Yetiştiriciliğin Dezavantajları:

• Hayvan refahına önem verilmez.
• Hayvan beslenme ihtiyaçları ve verimleri takip edilmez.
• Ekonomik kriz gibi durumlarda hayvancılık bırakılmak zorunda kalınabilir.
• Üretilen ürünlerin pazarlanması sorun olabilir.
• Yem temini zordur.

3- Organik Hayvancılık:

Bugün pek çok ülkede çevre dostu üretim tekniklerinin uygulandığı organik hayvancılığın bir ivme kazandığı görülmektedir. Hayvan sağlığı ve refahı, barındırma, yetiştirme, damızlık seçimi, besleme ve kesim gibi çok sayıda faktör, organik hayvancılık üzerinde önemli etkiye sahiptir. AB sürecindeki Türkiye’de organik hayvancılığın uygun bir potansiyelin bulunması, bir avantaj olarak değerlendirilmektedir.

Son yıllara kadar tarımsal üretimde nicel artış, ana hedef olarak görülürken ürün kalitesinin artırılması, girdi oranının azaltılması, doğal kaynakların korunması, insan, hayvan ve çevre sağlığı gibi konular ikinci planda bırakılmıştır. Geleneksel üretim tekniklerinin uygulandığı sanayileşmiş çoğu Avrupa ülkesinde ekolojik denge ve buna bağlı olarak insan sağlığı bozulurken, birçok canlı türü de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu olumsuz sonuçlar göz önünde bulundurularak tarımsal üretimin çevre ve insan sağlığına duyarlı, sürdürülebilir olması amacıyla çalışmalar yürütülerek “Organik Tarım” kavramı ortaya konulmuştur. Geleneksel üretim tekniklerine bir alternatif olarak görülen organik tarım İngiltere’de organik (organic), Almanya’da ekolojik ve Fransa’da biyolojik olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca organik tarıma, alternatif tarım, doğal tarım, sürdürülebilir tarım, ekolojik tarım, biyodinamik tarım, düşük girdili tarım olarak da isimlendirilmektedir.

Organik Yetiştiriciliğin Avantajları:

• Hayvan refahı en üst düzeydedir.
• Barınaklar hayvanların fizyolojik isteklerine göre planlanır.
• Üretimden tüketime kadar doğal yapıya zarar verilmez.
• Organik ürünlerin ayrı pazarı vardır. Bu pazar, organik üreticiler için rant kapısı olabilir.
• GDO’lu hayvanlar ve yemler kullanılmaz.
• Organik yemler kullanılır.
• Sertifikalı üretim olduğundan izlenilebilirlik en üst düzeydedir.
• Üretimin her aşaması doğaldır ve sürekli kontrol altındadır.
• Yetiştiricilik yapılan yer her türlü kimyasal kirlenmeden uzak yerler olduğundan hayvanlar kimyasallara maruz kalmaz.

Organik Yetiştiriciliğin Dezavantajları:

• Üretimde kullanılan girdileri temin etmek kolay değildir.
• Ülkemizde günümüz itibariyle organik hayvancılık yeni yeni yapılandırıldığı için, girdiler, özellikle yemler pahalıdır.
• Geleneksel yetiştiriciliğe oranla daha fazla üretim yerine gereksinim vardır.
• Organik Ürün Sertifikası alma mecburiyeti vardır.
• Üretimde kullanılacak hayvanlar da organik olma zorunluluğu olduğundan, hayvanları temin etme sıkıntısı olabilir.

Yazı tümüyle şahsıma aittir.
-ZOOTEKNİST-

Dilek_
09.11.2010, 22:42
son kısımda organik tarımın diğer isimlerinden bahsedilmiştir, ancak bu isimler dğer çevre dostu üretim teknikleridir. Aralarında küçük de olsa farklar bulunmaktadır.

Zooteknist
10.11.2010, 21:17
son kısımda organik tarımın diğer isimlerinden bahsedilmiştir, ancak bu isimler dğer çevre dostu üretim teknikleridir. Aralarında küçük de olsa farklar bulunmaktadır.

Organik tarımla ilgili bir makale veya bir kitaptan takip ederseniz; organik tarımın diğer isimlerinin bunlar olduğunu göreceksiniz. Aralarında uygulama olarak farklılıklar olsa da literatürde bu şekilde geçiyor.

''Geleneksel üretim tekniklerine bir alternatif olarak görülen organik tarım İngiltere’de organik (organic), Almanya’da ekolojik (ökologish) ve Fransa’da biyolojik (bioloque) olarak adlandırılmaktadır (Demiryürek, 2004).''