PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Balın Kalitesini Nasıl Anlayacağız?

gkozcan
25.10.2010, 11:45
Merhaba dostlarım
Biz tüketiciler , aldığı ürünün kalitesinden , sağlığa olan zararından emin olmadan çeşitli gıda maddleri almaktayız , benim aklıma takılan konulardan biriside balın iyisini nasıl anlayacağız , marketten alırken bal kavanozunda neye dikkat etmeliyiz ?
Saygılarımla

Zooteknist
25.10.2010, 19:19
Merhaba dostlarım
Biz tüketiciler , aldığı ürünün kalitesinden , sağlığa olan zararından emin olmadan çeşitli gıda maddleri almaktayız , benim aklıma takılan konulardan biriside balın iyisini nasıl anlayacağız , marketten alırken bal kavanozunda neye dikkat etmeliyiz ?
Saygılarımla

Sayın gkozcan;

Bal alırken öncelikle bildiğiniz-güvendiğiniz yerleri ve markaları tercih ediniz. Kaliteli bal, berrak görünüşlü olup kendine özgü koku ve aromaları barındırır. Süzme bir balı, çay kaşığıyla bir tutam alıp sündürdüğünüzde balda kopmalar ve kesilmeler olmaz. Ayrıca marketten seçeceğiniz balın son kullanma tarihine, ambalajdaki bozulmaların olmamasına da dikkat etmelisiniz. :a025:

Balın Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri konusu için tıklayınız. (http://www.ziraatciyiz.biz/balin-fiziksel-ve-kimyasal-zellikleri-t4868.html?t=4868&highlight=sahte)

gkozcan
26.10.2010, 06:54
Sn Zooteknist ;
Öncelikle bilgilendirmeniz ve ek açıklayıcı bilgi için teşekkür ederim. Ben şunu anlıyorum eğer yanlışsa düzeltin. Karşımızdaki insanın samiyetine güvenmekten başka yapabileceğimiz başka hiç birşey yok. Adam tatlandırcı kullanarak , şeker kullanarak için az bir bal ilave ederek hakiki bal diye satabilecek , veya yarın biri bende Anzer balı diye milleti kandırabilecek diye anlıyorum ve ben bir bilim insanı olarak ayırt edebilecek fazla bir seçeneğe sahip değilim ? Dolandırıcılara gün doğdu . Dediğim gibi ben yanlış anlamadıysam . Eğer bunun bilimsel açıklama , ayırt etme metodları varsa öğrenebilirmiyim ?
Saygılarımla

Zooteknist
26.10.2010, 20:37
Sn Zooteknist ;
Öncelikle bilgilendirmeniz ve ek açıklayıcı bilgi için teşekkür ederim. Ben şunu anlıyorum eğer yanlışsa düzeltin. Karşımızdaki insanın samiyetine güvenmekten başka yapabileceğimiz başka hiç birşey yok. Adam tatlandırcı kullanarak , şeker kullanarak için az bir bal ilave ederek hakiki bal diye satabilecek , veya yarın biri bende Anzer balı diye milleti kandırabilecek diye anlıyorum ve ben bir bilim insanı olarak ayırt edebilecek fazla bir seçeneğe sahip değilim ? Dolandırıcılara gün doğdu . Dediğim gibi ben yanlış anlamadıysam . Eğer bunun bilimsel açıklama , ayırt etme metodları varsa öğrenebilirmiyim ?
Saygılarımla

Bal alırken, balcının dükkanında veya markette, bala sadece bir kaç fiziksel yöntem uygulama imkanımız olacağı için, sizin de dediğiniz gibi bal alacağımız yere güvenmemiz gerekiyor. Ama her bal satıcısı balının mükemmel olduğunu, asla sahte üretim olmadığını iddia eder. İşte burada, bizim bal ile ilgili tecrübe ve bilgilerimiz devreye girer. Sahte bal - hakiki bal farkını rahatça anlayabiliyorsak, bal tercihini daha emin yapmış oluruz. Aşağıdaki konu size bu konuda yardımcı olacaktır.

Gerçek Balı Nasıl Anlarız? (http://www.ziraatciyiz.biz/gercek-bali-nasil-anlariz-t5546.html?p=9161#post9161)

adildoy
23.02.2013, 17:07
Bal alırken kavanozdaki ballar için test yöntemi ; kavanozu ters tutun. içindeki hava kabarcığı yukarıya çok yavaş çıkıyorsa iyi bir baldır . Hızlı yükseliyorsa şekerli ya da sorunlu olduğunu öğrenmiştim. Uygulamasını yaptım ve doğruluk payı var.