PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarlayı Nasıl Değerlendirebilirim?

levent72
16.10.2010, 18:29
Arkadaşlar Merhaba,

Kısa bir süre önce Bursa Karacabey yolu üzerinde, Subaşı köyü girişinde 4,5 dönüm bir tarla aldım. Amacım hem toprakla uğraşarak şehir stresinden uzaklaşmak, hemde küçükte olsa bir gelir elde etmek. Ancak bu konuda bilgi sahibi değilim. Tarlada ulaşım ve sulama sorunu yok, sulama kanal yolunun dolayısı ile kanalın hemen yanı. Tarlayı gelir elde etmek amaçlı nasıl değerlendire bilirim? Bu konuda bilgi sahibi olan kişilerden yardım rica ederim.

13UR4K
28.10.2010, 13:20
tarlayı ister meyvecilik olarak ister de sebzecilik olarak degerlendirebilirsiniz. Tavsiyem meyve agaçlaridir. cünkü sebzelerin cogu tek yıllıktır ve sürekli ugrasilmak istenir. işte viyollere ekeceksiniz uygun sıcaklıkta onlar fide verecek. sonra tarlaya dikeceksiniz.sebzeler hergün sulama istemektedir tabi ekim zamanında. şaşırtma işi var yani biraz zahmetli biriş. ama meyvecilik biraz daha iyi. tavsiyemdir. Meyvecilikte dogru budamalarla dogru bakımlarla yıllarca verim alabilirsiniz. ama sebzecilik öyle degil hasattan sonra münavebe yani farkli ekim yapmanız gerekecek( ilk yıl olmasada bir kac yıl sonra muhakkak cünkü bir sebze topraktan fazla besin kaldirir bu besinlerin tekrar kazanımı için farklı ekim yapmalısınız. Kısaca tarlada sürekli farklı yetiştiricilk yapmalısınz. Yalnız aynı familyalardan olmaması gerekir.) Meyve ise 3-5 yıl sonunda tam verime ulaşir. ama dikkat etmelisiniz ki dogru budama göz seyreltmesi gibi kültürel işlemlerde uygularsanız. İlinizde en cok hangi ürüne ragbet varsa onu yetiştirmenizi tavsiye ederim. Ve bir tavsiyede alacaginiz ister meyve fidani olsun ister sebze tohumu olsun sertifikali almalisiniz sonra magdur olmayınız.

Saygılarimla iyi günler...

kronox55
16.11.2010, 20:39
Bende Burak arkadaşımıza katılıyorum. Meyve çeşitleri arasında en çok kar getirenler arasında ceviz yer alıyor.Ayrıca toprak yüzeyinin boş kalmamasını isterseniz yoncada yetiştirebilirsiniz.Devlet üretimi teşvik amacıyla ödeme de yapıyor.Tabi bunlar hobi ve stres atmaktan biraz uzakta kalıyor :)