PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Süt Sığırcılığı İşletmesi Kurmak İçin Ne Yapmalıdır?

Zooteknist
20.10.2010, 20:23
Türkiye, Avrupa Birliği giriş sürecinde 4 milyon ton olan kayıtlı süt üretimini 25 milyon tona çıkarması gerekmektedir. Bu sürecin en kısa sürede tamamlanması ciddi, hayvan sayısı yüksek, aklı başında işletmelerin kurulumu ile mümkündür.

Bu tip yatırımların kısa sürede amorti eder ve para kazanır olabilmeleri için yapılması gerekenler ve izlenmesi gerekli yol haritası şu şekilde olacaktır

Bilgiler 100 baş sağmal kapasiteli süt sığırcılığı işletmesi içindir:

1- Ortalama 100 baş için 12-15 dönüm araziye ihtiyaç vardır. Arazimiz % 10-15 eğimli olursa hayvanın kendisini rahat hissetmesine daha yardımcı olacaktır.

2- Binamız tam düz araziye, arazinin durumuna göre 50 cm ila 1 mt. ölçülerinde değişen ebatlarda temel yapısına sahip olması gerekli.

3- 100 baş sağmal kapasiteli işletme için 42x27 ebadında açık ya da yarı açık ahır binasına ihtiyacımız vardır.

4- Ahırımız yarı açık sistemle yapılacaksa yan duvar yüksekliği 1.65 cm ila 1.75 cm, toplam yan direk yüksekliği 4,5 mt yüksekliğinde orta yükseklik ise 5,5 – 6 mt yüksekliğinde olmalı. Çatının tam orta birleşme noktası 50 cm açık olmalı üstüne ikinci koruma çatısı yapılmalıdır.

5- Ahırımız içerisinde 3 metre ila 3,5 metre 2 sıra sıyırıcı olması gerekli.

6- Sıyırıcı kanalları içerisinde otomatik gübre sıyırıcıları olmalıdır.

7- Gübre sıyıcılarından gelen gübre ön toplama çukurlarına alınır ve bir pompa ile ana gübre depolama tanklarına pompalanır.

8- Ana depoda toplanan gübreden istenilirse biyogaz ve biyogazdan ara aparatlarla elektrik üretimi yapılabilir.

9- Ahırımız içerisinin 4,8 metre, 2 sıralı hayvan yatakları olması gerekli.

10- Ahırımız içerisinin 4 metre yemleme yolu olması gerekli.

11- Yem yolundan, 100 baş için ortalama 4 m³ yem karma ve dağıtma römorku hayvanların yemini dağıtmalıdır.

12- 3. ve 4. maddelerin tam simetriği arada 5. madde kalacak şekilde detaylar uygulanır.

13- Sağım sistemimiz 2x4 yeterli olacaktır ancak ilk etaptaki kapasite artmaları hesaplanırsa 2x5 sağım sistemi uygun olacaktır. Sağımhane işletme masraflarının büyük bir kısmını oluşturur. Bunun için sağımhaneye ayrılan masraf, işletme ekonomisi ölçüsünde olmalıdır.

14- Sağım sistemimizin montajının yapılacağı binanın 11 metre boyunda 9,15 metre eninde olması gerekli.

15- Bu tip bir işletmede 4 sağımlık ortalama 5 tonluk bir süt soğutma tankı bulunmalı.

16- Sağım sistemimiz otomatik sütü sağıp süt soğutma tankına göndermeli ve sağım bittikten sonra kendisini otomatik olarak yıkamalıdır.

17- Kaba yem ve diğer yemlerin saklanacağı depomuz saklayacağımız stok miktarına göre değişkenlik gösterir.

18- Bakıca evimiz ortalama 80 m² olmalı, üst katı ise büro şeklinde kullanılmalıdır. Bu aynı zamanda işletmeyi yukarıdan kontrol etmek açısından idealdir.

19- İşletmemizde kullanılacak elektrik için 75 kw ila 100 kw arasında trafo olması gerekli.

20- İşletmemizde kullanılacak suyun artezyen olması, hem suyun nakli açısından hem de ekonomi açısından idealdir.

21- Hayvanlarımızın gebe düve olması gerekir.

22- Buzağılara doğumdan hemen sonra septisemi aşısı yapılmalı ve ilk sütü emmelerinin ardından annelerinden ayrılıp buzağı kulübelerine alınmalı.

23- Süt sığırcılığı işletmelerinde erkek buzağılar 3 ayı doldurup kaba yem yemeye başladıkları dönemde satılır ya da elden bir şekilde çıkartılır.

24- Dişi buzağılar 3-6, 6-9, 9-12 aylık ve boğa altı olarak 4 kategoride padoklara ayrılmalıdır.

25- Hayvanlar sağıma alındığında memelere ılık su ile ön temizlik yapılır ve kurulanır, sağım bittikten sonra sağım sonrası solüsyon uygulanarak mastitis hastalığı için önlem alınmış olur.

26- Ahırlarımız açık ya da yarı açık sistemle yapılırsa, kapalı ahırlara bakarak süt verimimiz daha fazla olacaktır. Ayrıca hayvanlarımızın hasta olma riski en aşağı seviyelere indirilmiş olacaktır.

27- Hayvanların kaba yem rasyonu için gerekli taneli hammaddelerin ezilmesi ve kırılması için gerekli makine ekipman işletmede bulundurulmalı.

28- Hayvanların kaşınmak için gövdelerini çeşitli yerlere sürdükleri bilinir bu işlem sırasında yaralanmamaları için kaşıma fırçaları gezinti alanlarında monte edilmelidir.

29- Süt sığırlarında sağılacak süt miktarının 1/3’ü memede hazırdır, kalan kısım sağım anında üretilir.

30- 1 litre süt üretimi için hayvanın damarlarından 400-500 litre kan geçer.

31- Hayvanlar memelerin ön temizliği veya başka bir günlük uyarılma teklini ile sağım yapmaya hazırlanır. Bu aşamada hayvan beyni oksitosin hormonu salgılar bu hormonun hayvanın vücudunda kalma süresi 7 dakika kadardır. Bu süre aşıldığı takdirde oksitosin hormonu etkisini kaybedecek ve hayvan süt vermeyecektir.

32- Bu tip süt sığırcılığı işletmelerinin kurulumu için öz sermaye yetmediği dönemlerde finans ihtiyacı olmaktadır. Bu finans kaynakları gerek yerli gerekse yurtdışından temin edilir.

33- Yerli krediler, T.C. Ziraat Bankası’nın vermiş olduğu 5 yıl vadeli yıllık % 7 faiz oranlı süt sığırcılığı kredisidir.

34- Ayrıca T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kurulan işletmelere çeşitli konular ve çeşitli miktarlara hibe para vermektedir.

35- Ayrıca Avrupa Birliği Komisyonu’nun doğrudan tüm dünya ülkelerine dağıtacağı ve 2007 yılları arasında dağıtılacak olan hibe programından yararlanabilirsiniz.

36- Avrupa Birliği’nin dağıttığı bu hibe programından süt sığırcılığı işletmesi kurmak isteyen kooperatif ve gruplara yatırım tutarının % 70’ine kadar hibe para verilecektir.

37- Avrupa Birliği bu tür yatırım yapacak yatırımcılara teminat vermek şartı ile yatırım tutarının % 80’ine kadar düşük faizli uzun vadeli kredi vermekte.

38- Hayvanların toplam yem ihtiyacının giderilmesi için hayvan başı 5 dönüm araziye ihtiyaç var.

39- Eğer bu miktarda arazimiz yoksa bölgede arazisi olan çiftçilere sözleşmeli ekiliş yaptırılarak yem ihtiyacı giderilir.

40- Bu tip 100 baş kapasiteli bir işletme için yatılı bir aile ve günlük işlere yardımcı olacak bir işçiye ihtiyaç duyulur.

appou3509
27.10.2010, 13:15
İleride kurmayı düşünüyorum inşallah, bilgiler için teşekkürler :)

Zooteknist
27.10.2010, 17:48
İleride kurmayı düşünüyorum inşallah, bilgiler için teşekkürler :)

İnşallah işletmenizi kurabilirsiniz. Hayırlı olsun şimdiden... :a025:

Bismillah
05.11.2010, 15:19
Sut besiciligine baslamak istiyorum ama ne tecrubem var, ne de bilgim.Izmir civarinda kendi kaynaklarimla (baslangic olarak) 20- 30 Bas hayvanla baslamak istiyorum.Bilgi bazinda eger yardimci olursaniz sevinirim.

Zooteknist
05.11.2010, 19:41
Sut besiciligine baslamak istiyorum ama ne tecrubem var, ne de bilgim.Izmir civarinda kendi kaynaklarimla (baslangic olarak) 20- 30 Bas hayvanla baslamak istiyorum.Bilgi bazinda eger yardimci olursaniz sevinirim.

Öncelikle Hoşgeldiniz Forumumuza;

Hayvancılık teknik bilgi, deneyim ve sabır gerektiren bir uğraştır. Özellikle de süt sığırcılığı biraz daha hassasiyet isteyen bir hayvancılık koludur. İlk olarak süt sığırcılığı hakkında epey bilgi edinmelisiniz. Süt sığırcılığıyla ilgili; ahır planları, sütü pazarlama olanakları, yem masrafları, ekipman maliyetleri, süt sığır ırkları vs. pek çok parametreyi tek tek araştırıp değerlendirmeniz gerekir. İzmir çevresinde bir zamanlar yaşadığım için bu bölgeleri tanıyorum. İzmir, hayvancılığı gelişmiş ve pazar imkanları oldukça yüksek bir yer. Forumumuzda Zootekni Bölümü (http://www.ziraatciyiz.biz/zootekni-f38.html)'nde süt sığırlarıyla ilgili çok konu var, bunları okumanızı öneririm. Ayrıca aklınıza takılan sorular olursa her zaman yardımcı oluruz.Özellikle de aşağıdaki konuları inceleyiniz.

Hijyenik Süt Nasıl Elde Edilir? (http://www.ziraatciyiz.biz/hijyenik-sut-nasil-elde-edilir-t4881.html)

Hayvan Yatakları (http://www.ziraatciyiz.biz/hayvan-yataklari-t4808.html)

Bismillah
06.11.2010, 10:54
Tavsiye etmis oldugunuz konulari okudum, tesekkur ederim.Gercekten kafama yatan bir is ve yapmak istiyorum. Izmir bolgesinde tavsiye edeceginiz bir bolge var mi ? 30 bas hayvanla baslayip buyutmek istiyorum. yapacagim is herseyiyle ornek olmali, yani tum isletme ve saglik kurallarina uyarak yapmak istiyorum.Eger uygun gorurseniz A dan baslayip Z ye dogru tavsiyelerinizi(bolge seciminden,yapi secimine, arazi buyuklugune, cins secimi...gibi) yazarsaniz mutlu olurum. Acelem yok ama bilincli yapmak istiyorum, gerekirse bana tavsiye edeceginiz isletmelere gidip bir kac gun yada daha uzun sure gozlem yapabilirim.Tesekkur ederim.

Zooteknist
07.11.2010, 23:37
Tavsiye etmis oldugunuz konulari okudum, tesekkur ederim.Gercekten kafama yatan bir is ve yapmak istiyorum. Izmir bolgesinde tavsiye edeceginiz bir bolge var mi ? 30 bas hayvanla baslayip buyutmek istiyorum. yapacagim is herseyiyle ornek olmali, yani tum isletme ve saglik kurallarina uyarak yapmak istiyorum.Eger uygun gorurseniz A dan baslayip Z ye dogru tavsiyelerinizi(bolge seciminden,yapi secimine, arazi buyuklugune, cins secimi...gibi) yazarsaniz mutlu olurum. Acelem yok ama bilincli yapmak istiyorum, gerekirse bana tavsiye edeceginiz isletmelere gidip bir kac gun yada daha uzun sure gozlem yapabilirim.Tesekkur ederim.

Merhabalar Bismillah;

Daha önceden de söylediğim gibi hayvancılık özellikle de süt sığırcılığı çok hassas, ileri derecede bilgi, deneyim gerektiren bir uğraştır. Bu yüzden planladığınız işletmeye sadece masraf yaparak ilerletmek yetmez. Siz işletmeyi kurup, büyütmek ve de örnek olmak istiyorsunuz. Bunun için de işletmenizde mutlaka Zooteknist Ziraat Mühendisi ve/veya Veteriner Hekim çalıştırmanız gerekmektedir. Zira büyük işletmelerin yönetimi bunu gerektirir. Rasyon hazırlama, sürü yönetimi, mastitis, kızgınlık senkronizasyonları takibi, buzağı/düve/sağmal/kuru beslemesi, hastalık kontrolü ve sağaltım, suni tohumlama takibi vs. konuları hayvancılıkta teknik bilgisi olmayan birisinin halledebilmesi olanaksızdır. Vizyonumuz ''Bilime saygı esastır''.
Size şöyle bilgi vereyim:
1) İzmir'de ülkemize örnek denebilecek büyük hayvancılık işletmeleri mevcut. Özellikle Menemen, Pınarbaşı mevkileri hayvancılık için uygun yerler. Ama buralardaki arazi fiyatları yüksektir, bu hususa da dikkat etmeniz gerekir. Siz İzmir'de yaşadığınız için daha iyi tahlıil edebilirsiniz.
2) Ülkemizde süt sığırcılığı işletmelerinde en çok kullanılan ırk Holstein'dir. Bu ırkı kullanmanızı tavsiye ederim.
3) Ahır kurulumu için, sadece ahır kuran özel şirketler var. Maliyet, gider, ekipman kurulumu gibi konularda size yardımcı olacaklardır. Barınaklar, yol, elektrik, su imkanları gelişmiş, pazar imkanları iyi, drenajı yüksek, yem bitkileri üretimi için uygun yerlere kurulmalıdır. Bu konuda aşağıdaki konularda bilgi edinmeniz açısından faydalı olur.

Hayvan Barınakları Ve Hayvan Sağlığı (http://www.ziraatciyiz.biz/hayvan-barinaklarinin-hayvan-sagligi-uzerine-etkileri-t5588.html)

Süt Sığırcılığı İşletmesi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar (http://www.ziraatciyiz.biz/sut-sigiri-isletmesi-icin-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar-t1804.html?t=1804&highlight=hayvan+bar%FDnaklar%FD)

Bismillah
16.11.2010, 21:31
hocam iyi bayramlar...yukarida 100 baslik bir proje icin ne kadar bir kapitale ihtiyac var ?

Zooteknist
16.11.2010, 22:11
hocam iyi bayramlar...yukarida 100 baslik bir proje icin ne kadar bir kapitale ihtiyac var ?

Eklediğimiz bu 100 başlık proje alt yapısı tamamlanmış ve işletmenin tüm eksikleri giderilmiş bir projedir. Bu sebepten dolayı da başlangıç masrafı fazladır. Ayrıca maliyet, işletmede kullanılan ekipmanların kalitesi ve fiyatlarına göre değişir. Bunu da belirteyim. Ayrıca işletmeyi kuracağınız arazinin konumu, ana yerleşim merkezlerine uzaklığı, ürün pazarlama imkanları, arazinin su-elektrik-yol-drenaj durumu, kurulumdaki işçilik masrafları da maliyet için önceden hesaplanması gereken etmenlerdir. Maliyet konusu çeşitli faktörlerin altında güncel olarak değişmektedir. Bir fiyat vermemiz gerekirse maliyet 100.000-350.000 TL arasında değişir. Burda şunu da belirteyim, bizler satış elemanı, firma sahibi vs. olmadığımız için fiyatları tam olarak bilemeyiz. Daha detaylı fiyat dökümü için ilgili firmalarla görüşmenizi öneriyorum.

Umarım bu bilgiler yararlı olur.

İyi Bayramlar... :a025: