PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ortaokullarda Tarım Dersleri

gkozcan
13.10.2010, 20:08
İyi akşamlar ;
Ortaokul 7. sınıfa giden çocuğum için Ortaokullar için Tarım dersleri kitabına ihtiyacım vardı . Çok eskiden İhsan Bozyiğitin kitabı vardı bu kitap için yardımcı olabilirmisiniz ?
Saygılarımla

Zooteknist
14.10.2010, 19:31
Biz ortaokulda okurken ( 10-12 sene önce) 6. ve 7. sınıflarda Tarım Bilgisi dersi görmüştük. Çok iyi hatırlıyorum kapsamlı bir kitabı vardı. Hemen hemen her kırtasiyede rahatlıkla bulunabiliyordu. Çünkü Tarım dersi diğer derslerden farklı değildi. Her ilköğretim okulunda bu ders okutuluyordu.
Kitap içeriğini yazarsanız bu kitabı edinmeniz konusunda yardımcı birileri çıkacaktır.

gkozcan
15.10.2010, 06:47
Sn zooteknist ;
Öncelikle yakın ilginiz için çok teşekkür ederim. Daha öncede yazdığım için ben Adanada oturuyorum ve elimde kitap olmadığı için konular hakkında yorumda bulunamayacağım. Kızımın okul öğretmenide kitap ismi ve yazarı konusunda herhangi birşey söylemediği için yorum yapamayacağım. Ben Tarım dersini 1970-1973 yılları arasında okuduğumda konuları içeriğini unuttum. Ancak ozamanki kitabımız çok güzel konuları detayları ile anlatıyordu. Örneğin nadas nedir , toprak çeşitleri , hayvancılık , bitkilerin yetiştirilmesi gibi . Dikkat ederseniz artık kitaplarda detay kalmadı , gittikçe inceliyor , daha az şey anlatılır oldu. Şimdi internetle araştırmaya yönlendiriliyoruz , ama buda ne derece doğru kaynak tartışmak lazım. Yazılacak çok şey var ama yeri ve zamanı değil bilemiyorum bu konu ışığında yardımcı olabilecek arkadaşlar çıkabilirmi ? Herşey için yine teşekkür ederim.
Saygılarımla

Mr.Muhendis
15.10.2010, 10:51
Sayın gkozcan,

Bahsettiğiniz konularda dökümanlar forumumuzda mevcuttur. Arama yaparak ulaşabilirsiniz. Ama anladığım kadarıyla pek güvenilir olmadığını düşünüyorsunuz. Sonuçta burdaki kaynakları da kitapları da bu konuda bilgisi olanlar yazıyor. Yani hata varsa kitapta da bu hata olabilir.

Ayrıca kitap isteğinizi arıyoruz. Bulamazsak kendimiz konu konu sunu haline getirebiliriz. Yani bir şekilde size kaynak sağlarız.

gkozcan
15.10.2010, 15:03
Sn muhendis ;
Öncelikle özür dileyerek söze başlayayım. Benim branşım kimya , ziraat değil , benim burada , yazı yazan değerli arkadaşlarımın ifadelerimin yanlış veya eksik olduğunu söyleyebilmem için ziraat konusunda uzman kişi olmam lazımki ondan sonra eleştiri yapabilme imkanım olsun. Ben haddini bilen bir kişiyim. Bu yüzden burada yazılan konular için inanmamazlığım söz konusu olamaz . Bu sitede yazılan yazılardan faydalanacağıma inancım sonsuz. Bana konulara göre arama yaparak notlar bulabileceğimi yazmışsınız. Elimde tarım kitabı olmadığı için konu içeriklerini bilemiyorum. Öğretmen sınıfa gelmiş çocuklar tarım dersini bu sene beraber göreceğiz , sizler yazarı önemli değil bulduğunuz tarım kitabını kullanabilirsiniz demiş. Daha geçen pazartesi günü ilk dersine girdi . Önümüzdeki pazarteside 2. dersine girecek . Benim sıkıntım işte bu noktada başlıyor. Elde ne kitap - ne müfredat olmadığı için çaresiz bekliyorum. Sizleri rencide etmeyi kesinlikle düşünmedim tekrar özür dilerim. Artık önümüzdeki hafta konuları bilebilirsem ona göre sitede arama yaparım.
Herşey gönlünüzce olsun.
Saygılarımla

Mr.Muhendis
15.10.2010, 17:52
Estağfurullah, özür dilemenizi gerektiren bir şey yok.
Asıl ben kırıcı bir şey söylediysem özür dilerim.

Öğretmeninden müfredatı alabilirseniz kitap bulamasak da biz bir döküman hazırlarız. Çok fazla detaya girmeden, sıkmadan, sade bir anlatım yapmaya çalışırız.

İyi günler.