PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çatalca Kocaeli Bölümünde Arı Yetiştiriciliği

ziraatci2941
22.09.2010, 20:05
marmara bölgesinde çatalca kocaeli bölümünde arı yetiştiriciliği yapmak istiyen bir çiftçinin hangi arı ırkını kullanmsı gerektiğini hakkında bilgi verebilirmisiniz

Zooteknist
22.09.2010, 21:07
Arıcılıkta, öncelikle yapacağınız arıcılık işletmesinin yüksekliği, arazi durumu, bitki çeşitliliğinin yeterliliği önemlidir. Ülkemizde son yıllarda verimliliğinin ve kullanışlılığının iyi olması nedeniyle kafkas arısı ırkı populasyonu artmaktadır. Bu ırk uysaldır ve adaptasyon yeteneği de iyidir. Bu ırkı tercih edebilirsiniz. Arı yetiştirciliği ile aşağıdaki konulara bakarsanız faydalı olacaktır.

BURDAN (http://www.ziraatciyiz.biz/ari-yetistiriciligi-t2762.html)

theeiliens
19.10.2010, 17:30
Trakyanın yerli çeşit arısı var kafkasa gerek yok. Yerli çeşit arı ile koloni oluşturun.bBizim okulla irtibat halinde olmanızı tavsiye ederim halka arıcılık kursları vermeyi planlıyoruz. Namık kemal Üniversitesi Arı Dünyası ögrenci topluluğu çok yakında başta trakya arısı olmak üzere ıslah çalışmalarına başlayacaz

türkan
07.01.2011, 15:59
kendi ihtiyacımı karşılamak üzere arı kovanı almak istiyorum.bunun için mevsim önemlimi en az kaç tane almalıyım.cevaplarsınız sevinirim. teşekkürler.

Zooteknist
08.01.2011, 21:43
kendi ihtiyacımı karşılamak üzere arı kovanı almak istiyorum.bunun için mevsim önemlimi en az kaç tane almalıyım.cevaplarsınız sevinirim. teşekkürler.

Arıcılığa başlamak için kovanı ilkbaharda almanızı öneririm. İlkbaharda kışı iyi geçirmiş koloni bulmanız daha rahat olur. Bazı üreticiler satılacak kovanlarını ilkbahara ayırmaktadır. Hem de arıları kışlatma probleminiz olmaz. Kovanın yetiştirilecek yere getirildikten sonra adaptasyonu çok önemlidir. Arıcılığa kaç kovanla başlamanız tamamen size kalmış birşey. Ulaşmak istediğiniz büyüklük, üretim yapacağınız yer, arıcılığa yapacağınız masraf gibi koşulları gözeterek en uygun sayıyı siz belirlemenizde fayda var. :a025: