PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ölümsüzlük Mantarı

ziraatci2941
22.09.2010, 19:57
Ölümsüzlük mantarı

LATİNCE adı 'Ganoderma Lucidum' olan ve 'Ölümsüzlük Mantarı' diye bilinen mantar, Türkiye'de ilk kez Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) üretildi. Birçok kanser türü de dahil çok sayıda hastalığa şifa gösterilip, "Mucize bitki" olarak nitelendirilen mantar, Uzakdoğu ve ABD'den sonra üretildiği Türkiye'de 'GanoTürk' adıyla çay olarak piyasaya sunulacak.

İŞTE ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI

ÇÜ'nün biyoteknoloji laboratuarında ölümsüzlük mantarını üretmeyi başaran Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çolak, yurtiçi ve yurtdışında ilgi odağı olduklarını söyledi. Mantarın üretimini yapan ve gramını 4 Avro'ya ihraç eden Çin, Tayvan, Japonya ve ABD'li firmaların tohumun üretimi ile ilgili bilgileri sır gibi sakladıklarını belirten Prof. Dr. Çolak, çevre korunmasıyla ilgili araştırmalar yaptığı 1996 yılında mantarla ilgili bulgulara rastladığını ve geliştirmek için çalışmalara başladığını anlattı. Bir yandan internet üzerinden inceleme yapan diğer yandan da Türkiye'nin dört bir yanında mantarı arayan Prof. Dr. Çolak, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde örnekler gördüğünü ve bu mantarların sporlarından (bitkilerde üreme organı) yararlanarak, laboratuar ortamında üretim yapmak için kolları sıvadığını söyledi.

ADI 'TÜRK' OLDU

Biyoteknoloji laboratuvarlarında yaptıkları çalışmalarda başarılı sonuçlar aldıklarını belirten Prof. Dr. Çolak, "Spordan meyve aşamasına kadar her şekilde üretimini yaptığımız bu mantarın alternatif halk sağlığı, koruyucu bitkiler arasında gerektiği zirve noktasına ulaşacağına inanıyorum. Bu nedenle mantarın üretimine önem verilmesi gerekir. Üniversitemizde ölümsüzlük mantarını ürettikten sonra, bunu tüketicilerle buluşturacak bir firma, bizimle irtibat kurdu. Adana'ya tesis kuracak olan bu firma, benim danışmanlığımda mantarı üretip, dilimler halinde kurutarak, kuru çay gibi piyasaya sürecek. 'GanoTürk' adıyla piyasaya sürülecek kurutulmuş ölümsüzlük mantarı, bir litre suya 2 gram atılıp, kaynatılarak içilebilecek" dedi.

KANSER TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR

Ölümsüzlük mantarının Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından konvansiyonel (geleneksel) gastrointestinal kanser tedavilerinde paralel tedavi organizması olarak resmen kabul edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Çolak, Hepatit-C için çok faydalı bir etkisi bulunduğunu kaydetti. Prof. Dr. Çolak, "Ayrıca mantarın en etkin özelliği tansiyon dengeleyici olmasıdır. Kolesterol düşürücü, bağışıklığı kuvvetlendirici, stresi yok edici, kan dolaşımını düzenleyici ve kan damarları içinde pıhtılaşmayı engelleyici, cinsel gücü arttırıcı etkileri sıralanabilir. Bunun yanında kan şekerini düzenleyici, anti-kanserojen etki, hatta saç güçlendirici ve çıkartıcı olarak da değerlendirilmektedir" diye konuştu.

hakan küçük
17.03.2016, 13:27
ganoderma lucidum mantarı hakkında aldığım bilgiler için çok teşekkür ederim peki bu mantar kanserin çaresini bulan amarika neden saklıyor .prof.dr ömer çolak hocamız bunun için çalışması varmıdır.?türkiyede bu konu hakkında devlet ilaç sanayi nasıl bakıyor ?merak ettiğim başlıca sorular bunlar açıklama yaparsanız memlun kalacağım..

hakankocabas
23.02.2017, 11:05
seve seve cevap verebilirim bu konu hakkında aslında bu dünyada kabul gören bir hammadde ve şu anda birçok firma yaklaşık 400 türü olan bu mantarı üretip insanlara sunmaya çalışıyor fakat bu mantarın da tabi ki içeriğinde ki sağlıklı organizmalar bakımından şu ana kadar tespit edilen 6 türü var. Bu 6 türün birleşimi insanın bağışıklığını güçlendirerek hastalıkların önüne geçmeye çalışıyor. Hiçbir hastalığa iyi gelmiyor aslında sadece besin değerlei yerine takviye olarak içeriğinde ki organizmalar insan sağlığına etki ediyor hepsi bu. Tabi ki Türkiye'de maalesef insanlar acayip önyargılı bir şekilde bu ürüne yaklaşıyor sebebi de alışkanlıklarımız. İlaç sanayi bile dünyada Bayer başta olmak üzere bu hammaddeyi en etkili ilaçların içeriğinde kullanıyorlar. bakınız pubmed.com da hammadde ile ilgili olarak detaylı araştırmalar mevcut. Bu hammaddenin orjinal hali için gerekli doğa ortamının sağlanması olmazsa olmaz şarttır. Bu koşullarda şu anda en verimli olarak malezya da elde ediliyor. Dileyen herkese bu ürünler ile alaklı yardımcı olabilir ve alabileceği yeri tavsiye edebilirim. benim çevremde onlarca aldığımız sunuçları da doktor raporlu herkese sunabilirim öncesi ve sonrası şeklinde. Bu şu demek değil insanlar ilaç kullanırken bırakıp bunu mu kullanacak tabiki de hayır o doktorun işi bizim işimiz vücudumuza günlük besin takviyesini iyi yaparak hücrelerin daha dinç kalmasını sağlamak.