PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Selçuk Üniversitesi Çift Diploma Ayrıcalığı

Mr.Muhendis
18.09.2010, 16:47
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİN ÖNDE GELEN ÜNİVERSİTELERİNDEN MONTANA STATE ÜNİ*VERSİTESİ İLE ULUSLARARASI ORTAK LİSANS PROGRAMLARI UYGU*LAMAKTADIR.

2007 / 2008 eğitim – öğretim yılında baş*layan ve iki branşta başarıyla yürütülmekte olan bu programlarda yer alan öğrenciler lisans eğitimlerinin sonunda Makine Mühendisliği veya Biyokimya (Seçmeli Kimya) alanlarında Selçuk Üniversitesi ve Montana State Üniversitesi’nden birer diploma alacaklardır.

Montana State University

1893 yılında kurulmuş olan Montana State Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletlerindeki (ABD) ulu*sal üniversiteler arasında ilk 100 üniver*site arasında yer almaktadır. 394’ü 71 ayrı ülkeden gelen uluslara*rası öğrenci olmak üzere top*lam 12.750 civarında öğren*ciye eğitim veren Monta*na State Üniversitesi, yak*laşık 30.000 nüfusa sahip son derece güvenli ve sakin Bozeman şehrinde modern bir kampüse sahiptir. Dağ*lar ve nehirlerle çevrili doğal güzellikleri ile öğrenciler için sakin ve huzurlu bir üniversite ortamı sağlayan Bozeman, dünya*ca ünlü Yellowstone Doğal Parkı’na 150 km uzaklıktadır.

Neden çift diploma programı?

Selçuk Üniversitesinin ve Montana State Üniversitesi*nin, Makina Mühendisliği ve Biyokimya (Seçme*li Kimya) alanlarında sunmuş olduğu Uluslararası Ortak Lisans Programları ile öğrenciler:

· Lisans eğitimlerinin yarısını Türkiye’de Selçuk Üni*versitesinde, yarısını ABD’de Montana State Üniversite*sinde geçireceklerdir.

· Eğitimleri boyunca çok kültürlü bir ortamda yetişe*ceklerdir.

· Hem Selçuk Üniversitesi’nden hem de Montana Sta*te Üniversitesi’nden Makine Mühendisliği veya Biyokimya (Seçme*li Kimya) Lisans diploması alacaklardır.

· İngilizce’yi konuşulduğu ülkede geliştirme şansı bu*lacaklardır.

· ABD’de staj yapma şansına sahip olacaklardır.

· Akredite edilmiş bölümlerden diploma sahibi olacak*lardır.

· İki ayrı ülkede ve üniversitede öğrenim görmekle kal*mayıp bu sayede biri Türkiye’de diğeri ise Amerika Birle*şik Devletleri’nde iki saygın okuldan diploma almış ola*caklardır.

Programın İşleyişi

Selçuk Üniversitesi / Montana State Üniversitesi çift diplomalı ortak uluslararası lisans programları sonunda programı başarıyla tamamlayan öğrencilere devam ettik*leri programa göre her iki üniversite tarafından diploma verilecektir. Eğitim süresi 4 yıldır ve eğitim dili İngiliz*cedir. Yeterli dil seviyesine sahip olmayan öğrenciler ha*zırlık eğitimi alacaklardır. Hazırlık eğitiminin 1. yarıyı*lı Selçuk Üniversitesi’nde, 2. yarıyılı ise Montana Sta*te Üniversitesi’ndedir. Bahar yarıyılı sonunda başarılı olamayan öğrenci Montana State Üniversitesi’nde 7 haftalık ila*ve yaz dönemi kurslarına de*vam edecektir. Hazırlık sınıfını başarılı olarak geçen öğrenciler, 1. ve 3. sınıf eğitimi Selçuk Üniversitesi’nde, 2. ve 4. sınıf eğiti*mi Montana Sta*te Üniversitesi’nde olarak 4 yılda ta*mamlayacaklardır.

Eğitim Dili

Programın eğitim dili İngilizcedir. Öğrenciler programın yabancı dil yeter*lilik şartlarını aşağıdaki yollar*dan biri ile yerine getirebilecekler*dir:

· TOEFL’dan gerekli notu almış olmak (geleneksel TO*EFL sınavından 550, Bilgisayarla yapılan TOEFL sınavın*dan (CBT) 213 veya internet ortamında yapılan TOEFL sınavından (IBT) 80 puan)

· Montana State Üniversitesi’nde yer alan A.C.E. Dil ..Kurumunun 6. düzeyini tamamlamak

· A.C.E./Montana State Üniversitesi tarafından bahar ..dönemi veya ilave yaz kursu sonrasında yapılacak olan yeterlilik sınavında başarılı olmak

Programa Katılma Koşulu

Öğrenciler uluslararası ortak lisans programlarına, Öğ*renci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yerleştirilirler.

Burs Olanakları

Her iki program için alınacak birer %30 burs verilecektir. %30 burslu öğrenciden sadece SÜ’de okuyacağı süreler için eğitim ücreti alınmayacak ancak ABD’de okuyacağı yıllar için MSU’ye ödeme yapılacaktır. Burs hazırlık sınıfı ve normal öğretim süresince verilecek ve öğrenci başarılı olduğu sürece devam edecektir.

Ücretler

Eğitim ücreti, her eğitim– öğretim yılında ABD’de okutu*lacak süre için Montana Eyalet yasaları gereği MSU tarafından, Türkiye’de okutulacak süre için SÜ tarafından belirlenecektir. 2010 – 2011 eğitim – öğretim yılında uygulanacak olan ücretler aşağıdaki gibidir:

· SÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda okutulacak bir yarı*yıllık hazırlık eğitimi için 1.800 TL; MSU’de okutulacak bir ya*rıyıllık hazırlık eğitimi için yakla*şık 5.130 ABD Doları

· MSU’de gerektiği durumda okutulacak 7 haftalık yaz okulu hazırlık eğitimi için yaklaşık 2.500 ABD Doları

· SÜ’de okutulacak 1. ve 3. sınıflar için Makine Mühendisliği Bölümünde yıllık 7.500 TL, Biyokimya Bölümünde ise yıllık 6.500 TL

· MSU’de okutulacak 2. ve 4. sınıflar için yıllık yakla*şık 15.000 ABD Doları

· ABD’de eğitim– öğretim için belirlenen ücret, öğre*nim ücreti, temel harçlar ve oryantasyon programı ücre*tini içermektedir. Konaklama, ulaşım, genel ihtiyaçlar ve vize için yapılacak masraflar öğrenciye aittir.

· Öğrencinin ABD’de bulunduğu süre boyunca sağlık sigortası yaptırması zorunludur ve bunun ücreti öğren*ci tarafından ödenecektir.

Vize İşlemleri

Uluslararası Ortak Lisans Programlarına (UOLP) ka*bul edilen öğrenciler, ABD’de öğrenim görmek için ge*rekli vizeyi almakla yükümlüdürler ve ABD vizesi alabil*mek için gerekli koşulları yerine getirmelidirler.

Amerika’da eğitim başlamadan önce öğrenciler top*lu halde Amerika’ya gidecek ve eğitim görecekleri kam*pusü / yaşayacakları şehri tanımak, yurtlarına yerleşmek ve bankalarda hesap açtırmak için 1 hafta öncesinden Amerika’da olacaklardır.

MSU yetkilileri, öğrencileri havaalanından otobüsler*le karşılayıp yurtlarına ulaşmalarını sağlayacaklardır.

İletişim ve Detaylı Bilgi

Selçuk Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu:
Nur GÖRKEMLİ - 0 332 3507005 / 5239
ngorkemli@selcuk.edu.tr

Web

http://www.montana.edu/
http://www.mmf.selcuk.edu.tr/makina/
http://fen.selcuk.edu.tr/~kimya