PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GAP VI. Tarım Kongresi (09-12 Mayıs 2011)

Mr.Muhendis
07.09.2010, 14:39
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Cumhuriyet tarihimizin en büyük entegre bölgesel kalkınma projelerinden birisidir.
GAP'ın tamamlanmasıyla 1.8 milyon ha arazi sulamaya açılacaktır. Proje kapsamında 1995 yılında Harran Ovasına su verilmeye başlanmıştır. Bu kapsamda, bölgede bitkisel üretim deseni değişmeye başlamıştır. Bu değişim süreci içerisinde, üreticiler kuru tarımdan sulu tarıma geçişte sorunlar yaşamış ve halen tuzluluk, drenaj, fazla sulama vb. konularda sorunlar devam etmektedir. Ziraat Fakültesi olarak kuruluşundan bu yana bölgede bitkisel ve hayvansal üretim ile ilgili çalışmalar yürütmüş ve halen yürütmeye de devam etmektedir. Daha önce düzenlenen GAP Tarım Kongrelerinde bölgedeki mevcut tarımsal üretim potansiyeli, bitkisel üretim desenleri, sulama, gübreleme, bitki koruma ve diğer konularda değişik sunumlar yapılmış ve bölge tarımına katkıda bulunulmuştur. GAP VI. Tarım Kongresinde ise bölgemizdeki tarım topraklarının etkin kullanımı, sürdürülebilir tarım sistemleri içerisinde oluşan yeni tarımsal sorunlara çözüm bulmak amacıyla, konu ile ilgili üniversiteler, araştırma enstitüleri, sivil toplum örgütleri, üreticiler ve diğer kurum ve kuruluşların bir araya getirilmesi hedeflenmektedir.
Bu amaçla Mayıs 2011de Şanlıurfada görüşmek dileğiyle.

Kongre Düzenleme Kurulu

Kongre Kapsamındaki Konular:

Tarla Bitkileri Yetiştirme ve Islahı
Bahçe Bitkileri ve Islahı
Hastalık, Zararlı ve Yabancı Otlar
Tarımsal Biyoteknoloji
Tarımsal Mekanizasyon
Bitki Besleme ve Toprak Yönetimi
Drenaj, Kuraklık ve Tuzluluk Yönetimi
Sulama Teknikleri ve Sulama Yönetimi
Hasat ve Hasat Sonrası Fizyolojisi
Tarımsal Ürünlerin Üretim ve Pazarlanması