PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Harran Üniversitesi İnteraktif Eğitim

Mr.Muhendis
07.09.2010, 12:56
Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi olan eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak ve bazı bölümlerde var olan öğretim elemanı açığını, azaltmaya yardımcı olmak amacıyla geliştirilen proje ile Türkiye'de ilk kez İstanbul Üniversitesi ile Harran Üniversitesi arasında "Eş zamanlı İnteraktif Uzaktan Eğitim " sistemi 1999-2000 Eğitim-Öğretim yılında uygulanmaya başlanmıştır. İÜ'nde öğretim üyesi özel bir tahtada dersi anlatırken; yazdıkları, sesi ve görüntüsü "Frame relay" teknolojisiyle Üniversitemizde dersi izleyen öğrencilere de anında aktarılmaktadır. Öğrenciler dersi dinleyerek, derslere katılabiliyor. Öğretim Üyesi de öğrencileri takip edip sorularını yanıtlayabilmektedir.

İstanbul Üniversitesinde okuyan bir öğrenci ile Harran Üniversitesinde okuyan bir öğrenci aynı anda; aynı dersleri görmektedir.

Uzaktan interaktif eğitim uygulamasının Türkiye’deki ilk örneği, çeşitli branşlarda öğretim elamanı ihtiyacını gidermeyi planlayan Harran Üniversitesi’nde 1999-2000 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konuldu.Uygulama kapsamında İstanbul Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi hocaları tarafından verilen derslerin Harran’dan izlenmesi sağlanıyor İstanbul Üniversitesi, başarılı bir biçimde yürüyen bu projeyle dünyada çeşitli uzaktan eğitim modellerini kullanan az sayıda yüksek eğitim kurumu arasına girmiş bulunuyor.

İlk yıl Harran Üniversitesi Fen edebiyat fakültesi Fizik ve Matematik Bölümü; Nükleer fizik, Kuantum mekaniği, Teorik Mekanik, Soyut Cebir, Diferansiyel Geometri derslerini haftada 25 saat İstanbul Üniversitesinden alındı.

İlk yıldaki uygulamada 256 Kbit'lik "Frame relay" data hattı kiralanarak, video ve TV kartları üzerinden karşılıklı yayın yapılmış olup ses ve görüntü arasında tam olarak senkronizasyon sağlamamıştır.

İkinci yıl sistem biraz daha modernleştirilerek karşılıklı olarak her iki taraf data hattını 512 k bit seviyesine çıkarmış, ayrıca video ses ve görüntü aktarımında video streaming sistem ve MX-TV kartları tercih edilerek yazılım ve donanım üzerinde bir takım iyileşme sağlanarak ses ve görüntünün eş zamanlı aktarılması sağlanmıştır.

Son olarak 2003 yılında sistem teknolojik olarak daha da iyileştirilerek, erişim "Frame relay" yerine mevcut internet hattımız üzerinden karşılıklı olarak ücretsiz sağlanmaya başlanmıştır. Ayrıca masa üstü ses ve görüntü objelerine duyarlı, her iki taraftan uzaktan kumanda edilebilen video konferans cihazları tercih edilmiştir. Bu şekilde görüntü ve ses kalitesinde iyileştirmeler sağlanmıştır. Bu cihaz ( Polycon) halen üniversitemiz ile karşı üniversitede birlikte kullanılmaktadır.

Üniversitemiz 34 mbit bant genişliği ile ulaknet internet omurgasına bağlı bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi ile yatığımız interaktif eğitimde mevcut internet bağlantısı üzerinden "Multi casting" yayın alıp vermekteyiz.

Sunucu Üniversitede (İstanbul Üniversitesi) Kullanılan Donanım ve Yazılım

1 adet Video konferans cihazı : IP destekli, görüntü alıcı ve verici, uzaktan sese duyarlı.
1 adet Scanner ve yazıcı
2 adet Mimio seti : Digital meeting assistant
2 adet digital meeting assistant PC
Anfili hoperlör seti
3 adet video-data projeksiyon cihazı
Windows medya player ve Windows net meeting yazılımları

Alıcı Üniversitede (Harran Üniversitesi ) Kullanılan Donanım ve Yazılım

1 adet Video konferans cihazı : IP destekli, görüntü alıcı ve verici, uzaktan sese duyarlı.
1 adet Scanner ve yazıcı
2 adet Görüntü alıcı PC
1 adet Mimio seti : Digital meeting assistant
1 adet digital meeting assistant PC
Anfili hoperlör seti
3 adet video-data projeksiyon cihazı
Windows medya player ve windows net meeting yazılımları

Kullanılmakta olan data alt yapısı (Türk Telekom)

Mevcut ulakbim data hattı

Data erişim hızı : 34 mbit

Kullanılan protokol : IP video Konferans

Ayrıca ODTU ile Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi makine bölümü arasında gerçekleştirilen interaktif eğitim uygulamasına 2003-2004 yılı 1.Eğitim öğretim döneminde başlanmıştır. Tek dönem, tek ders üzerinden haftada 2 saat olarak alınan interkatif eğitimin dışında diğer ders saatleri web tabanından öğrencilerin istifadesine sunulmuştur.

Yine ODTU ile Üniversitemiz arasında 2006 yılında UDS seviyesinde Yabancı dil Dersleri alımı bir dönem olarak gerçekleştirilmiştir.

Aynı sistem üzerinden Üniversitemiz öğretim elemanları interaktif salonumuzu kullanarak yurt içi ve yurt dışındaki değişik toplantılara gitmeden bulundukları yerden uzaktan sunularını yapabilmektedirler.