PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Organik Tarım Eğitim Faaliyetleri

Mr.Muhendis
29.08.2009, 12:50
Türkiye’de ekolojik tarım ürünlerinin yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak, ihracatçı taleplerini karşılamak, ürün çeşit ve miktarını arttırmak ve bunları yönetmelik esaslarına göre yapabilmek için uygulamaya konulan ekolojik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi 1997 yılında başlatılmıştır. Bu projeye göre Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği ile ortak kurslar düzenlenmiştir. Bu amaçla 80 ilin Çiftçi Eğitim ve Yayım Şube Müdürlerinin katılımı ile ekolojik tarım semineri yapılmıştır.

1997-2000 yılları arasında düzenlenen 6 kursta Bakanlık ve Araştırma Enstitülerinde çalışan 55, Bakanlık ve İl Müdürlüklerinde çalışan 163, farklı kuruluşlarda çalışan 13 ve özel firmalarda çalışan 21 ile herhangi bir kurumda çalışmayan işsiz 58 toplam 333 ziraat mühendisinin katıldığı Ekolojik Tarım Kursu düzenlenmiş ve kurs sonunda kursiyerlere katılım belgesi verilmiştir. 2000 yılında da 81 ilin Çiftçi Eğitim ve Yayım ile Proje ve İstatistik şube Müdürlerinden oluşan 139 Ziraat Mühendisinin katıldığı bir Ekolojik Tarım Semineri yapılmıştır.

Ekolojik Tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında akademik eğitimin yanısıra tatbiki eğitim içinde "Demonstrasyon İşletmesi" tesis edilmiştir. Bu amaçla İzmir ili Tahtalı İçme Suyu Barajı Koruma Alanı sınırları içinde yer alan Buca-Belenbaşı-Kırıklar ve Menderes' e bağlı Yeniköy' de birer çiftçide olmak üzere toplam 150 dekar alanda; 10 dekar Zeytin, 6 dekar Bağ, 2 dekar Kiraz, 2 dekar Armut, 3 dekar İncir ile 10 dekar alanda Buğday tarımı yapılmıştır. Geri kalan alanlarda ise Domates, Biber, Hıyar, Kavun, Karpuz ve 1 dekarlık alanda ise Kekik tarımı yapılmıştır. İşletmelerde kullanılmak üzere tohum, fide, organik gübre ve ilaçlar, kompost, akaryakıt gibi girdiler projeden karşılanmış olup demonstrasyonlar ekolojik tarım konu uzmanlarınca kontrol edilmiştir.

Ayrıca proje kapsamında Tahtalı İçme Suyu barajı Koruma alanı sınırları içinde havzada görevlendirilen yayım timleri bölge üreticilerinin katıldığı çiftçi toplantıları yapılmıştır.